Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v USA varovalo, že koronavirová mutace delta se šíří stejně rychle a snadno jako plané neštovice. Zkoumání institutu také naznačuje, že plně očkovaní jedinci šíří mutaci viru ve stejném rozsahu jako neočkovaní. Přesto vakcíny podle studií chrání proti vážnému průběhu covidu, a to i v případě varianty delta.
„Myslím, že by lidé měli pochopit, že to nejsou plané řeči. Tohle je vážné. Delta je jedním z nejvíce šířených virů, jaké známe,“ sdělila pro americkou CNN Rochelle Walenskyová, ředitelka organizace CDC.
S tím, jak američtí vědci více mutaci delta studují, přistupují v zemi k balíčku nových opatření, které se často týkají i očkovaných. CDC například doporučila, aby i plně vakcinovaní jedinci nosili roušky ve vnitřních prostorech. Mezitím nařizují povinná očkování svým zaměstnancům technologičtí giganti Google a Facebook i filmařské společnosti jako Netflix.
Kdo chce hrát ve filmu, musí být očkovaný. Netflix a Hollywood bojují s covidem
Streamovací společnost Netflix nařídila, aby všichni zaměstnanci přítomní na natáčecím place v USA – od herců po osvětlovače a kameramany – byli povinně očkovaní proti koronaviru. Hollywood zřejmě brzy vyhlásí stejné opatření.
Podle CDC se varianta delta šíří stejně rychle jako plané neštovice. Jeden nakažený podle organizace nakazí v průměru osm až devět lidí. Při nákaze původní variantou viru, svou šiřitelností často přirovnávanou k chřipce, přitom infikovaný v průměru nakazil jen dva další lidi.
Jsou vakcíny proti deltě účinné?
Jsou. Faktem ale je, že díky mutacím se virus dokáže šířit i přes očkované lidi. Klíčovým přínosem vakcín je ale snížení smrtnosti a ochrana před těžkým průběhem nemoci. Tuto funkci očkování nadále plní.
„Vakcíny jsou ve více než 90 procentech případů prevencí před těžkým průběhem nemoci. Mohou být každopádně méně účinné při potlačování samotné infekce či přenosu. To znamená, že virus se šíří navzdory vakcinaci,“ napsala CDC.
Výzkum vědců z Oxfordské univerzity zase ukázal, že do nemocnic v Británii přivážejí stále více těhotných žen nakažených koronavirem. Od února jich tamní zdravotnická zařízení přijala 742. Podle webu Daily Mail nebylo 99 procent z nich očkovaných.
„Nemohu více apelovat na těhotné ženy, aby se nechaly očkovat, a ochránily tak sebe i své dítě,“ sdělila pro britský list vědkyně Marian Knightová, šéfka studie. Podle ní představuje varianta delta nebezpečí právě pro neočkované těhotné ženy.
Z Velké Británie ale přicházejí i pozitivní zprávy. V zemi, kde je naočkováno přes 70 procent populace, výrazně ubývá nakažených, a to v 99 procentech oblastí. Premiér Boris Johnson 19. července vyhlásil masivní rozvolnění, což občané ve Spojeném království bouřlivě oslavili.