Už týden si v Británii užívají prakticky úplného uvolnění koronavirových opatření, denní přírůstky přitom paradoxně stále klesají. A vědci tápou proč. V půlce července totiž považoval kdekdo britského premiéra Borise Johnsona za blázna kvůli tomu, že chtěl i přes zhoršující se situaci dopřát své zemi hluboký nádech. Zatím se mu to vyplácí.
Vypadalo to jako odložené oslavy Nového roku. Zatímco v lednu bylo Spojené království ochromené britskou mutací a chaosem kolem brexitu, 19. července si tamní občané užili bouřlivé veselí v nočních klubech, hospodách i na ulici. Ten den totiž premiér Johnson dodržel svůj slib a povolil v Británii šrouby koronavirových opatření.
Tehdy byla země plná nadšených občanů, ale také skeptiků, vědců a expertů kteří věštili, že Londýn žene zemi do záhuby. Před 19. červencem denní přírůstky nakažených stoupaly a epidemiologové čekali krušné léto – až 200 tisíc infikovaných denně, psala BBC. To se ale nestalo.
Nejenže infikovaných v zemi skokově nepřibývá, denní přírůstky dokonce už šest dní v řadě klesají. V zemi ale tlumí předčasná nadšení, z covidového kruhu Británie unikla zatím jen jednou nohou. „Je určitě dobré vidět, že čísla klesají, ale potřebujeme ještě další data. Viděli jsme dramatický nárůst případů a teď veliký propad,“ řekla pro BBC epidemioložka Christl Donnellyová z Oxfordské univerzity.
Co se děje v Británii?
Interpretovat přesně situaci, která teď nastala v Británii, není jednoduché. Mezi tvrdými daty a reálnou situací je často rozdíl. „Pokles počtu pozitivních testů, které odhalí laboratoře, je jen jedna strana mince. Musíte sledovat také další statistiky, počty pacientů přijatých do nemocnice a infikované lidi bez příznaků,“ napsal vědecký a zdravotnický korespondent pro BBC James Gallagher.
Co tedy může stát za příznivou situací v Británii? V zemi má obě dávky očkování zhruba 70 procent dospělé populace, řada lidí má také protilátky, jelikož covid prodělala. Virus má tak stále méně a méně cest, kudy se může šířit. Na druhé straně kolektivní imunitu ještě v Británii nemají, to by muselo být očkováno přes 90 procent populace.
Za lepšící se epidemiologickou situaci tak mohou zřejmě další sekundární faktory. „Pro mě v tom hrají role hlavně tyto důvody: zavřené školy, všeobecná ostražitost a teplé počasí,“ zmínil pro BBC profesor Adam Kucharski z Londýnské školy hygieny a medicíny.
Lidé se podle něj teď více schází ve venkovních prostorách, kde se koronavirus tolik nešíří. Podle jiných expertů za předchozí nárůst případů mohlo fotbalové EURO, které už skončilo (prohrou Anglie ve finále) a Británie se tak vrací do normálu.