reklama

Mutace epsilon děsí svět. Umí obejít očkování, přitom měla takřka vymizet

Světová populace se již dlouhé měsíce úspěšně očkuje proti zákeřné nemoci COVID-19. Přesto se ukazuje, že v boji s koronavirem stále není vyhráno, a to především kvůli šíření nevyzpytatelných mutací. Ty si stále častěji hledají cestu, jak očkování obejít. Mezi ně patří i takzvaná kalifornská varianta, která získala pojmenování epsilon, v jejímž genomu se vyskytují hned tři mutace a v některých případech dokáže překonat již vybudovanou imunitu. Obávaná varianta však již ve světě zásadně vymizela, svého vrcholu totiž dosáhla v únoru.

reklama

Variantou epsilon se mohou teoreticky nakazit také plně očkovaní lidé. Má totiž mutace hned na třech spike proteinech, které mohou překonat protilátky vytvořené vakcínami. Upozorňují na to výzkumníci University of Washington. Přesto není varianta více nakažlivá než původní varianta koronaviru.

Popularizátor vědy Vědátor však upozorňuje, že je neutralizace protilátek podobná jako například u jihoafrické mutace, proti které však třeba vakcína společnosti Pfizer účinkuje z přibližně 75 procent. Lze tedy říci, že proti mutacím má relativně dobrou účinnost. Přesto podle odborníků mohou být vakcíny na bázi mRNA vůči mutaci epsilon podle studie účinné pouze mezi 50 až 70 procenty. Přitom jsou právě tyto vakcíny, kam spadá kromě Pfizeru i Moderna, všeobecně vůči mutacím odolnější.

🦠💉🧬 Mutace Epsilon umí OBEJÍT IMUNITU z vakcín covidu – naštěstí už SKORO VYMŘELA! #lol #novinka ‼ AKTUALIZOVÁNO: Na...

Posted by Vědátor on Monday, July 5, 2021

Dobrá zpráva o vymizení

Pozitivní zprávou je, že varianta epsilon, která se poprvé objevila v minulém roce v Kalifornii, postupně spíše vymizela. Svého vrcholu dosáhla v únoru, poté obrazně řečeno v souboji s ostatními mutacemi prohrála.

Přitom ještě v únoru stála varianta epsilon za přibližně 15 procenty případů v USA. Jak informuje web Independent, dnes je to již méně než procento. Důvodem je, že přestože dokáže překonat protilátky, není více nakažlivá než jiné mutace nemoci COVID-19.

K epsilon variantě se vyjádřil také český biochemik Jan Konvalinka, který tvrdí, že by vakcíny měly proti mutaci stačit. „Mluvili jsme o variantě epsilon neboli kalifornské už v prosinci nebo v lednu tohoto roku. Vypadala nebezpečně, protože podle prvních zkušeností snižovala schopnost protilátek vyvolaných očkováním zabránit infekci a chorobě. Potom se ale ukázalo, že ochrana je sice nižší, ale stále dostačující,“ řekl Konvalinka pro Český rozhlas.

Také však potvrdil, že šíření dané varianty koronaviru je spíše minulostí. „Tato mutace sice byla infekční, ale ne dost a v zásadě vymizela. Ani ve Spojených státech už není vidět. Mezitím se ty vědecké články dostaly do časopisů. A informace pro veřejnost, že je to smrtící mutace, je falešná. Kalifornská mutace není tak nebezpečná, jak to vypadalo,“ vysvětlil prorektor Univerzity Karlovy.

Tagy:
mutace očkování vakcína Moderna koronavirus COVID-19 Pfizer účinnost Jan Konvalinka epsilon varianta

Hlavní zprávy

Lidé váhají, zda si půjčit na vánoční dárky. Odborníci varují před vysokými úroky
Ekonomika

Lidé váhají, zda si půjčit na vánoční dárky. Odborníci varují před vysokými úroky

Vánoce se blíží a lidé řeší, jestli si na ně půjčit, nebo ne. Téměř šest procent lidí uvažuje, že si na vánoční dárky půjčí. Vyplývá to z posledního průzkumu agentury IPSOS. Odborníci jednoznačně varují před tím, aby se lidé kvůli svátkům zadlužili. I když se mohou zdát některé půjčky na první pohled výhodné, pokud nejsou splacené včas, úroky se pořádně nasčítají.

Biolog Šerý: Nový smrtelnější covid má 18 mutací, které umí obejít očkování

Nová varianta covidu z Jihoafrické republiky může být smrtnější, infekčnější a mít rychlejší průběh onemocnění. Pro CNN Prima NEWS to řekl neurobiolog a specialista na DNA Omar Šerý. Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila v pátek novou variantu B.1.1.529 mezi znepokojivé. Země Evropské unie souhlasí se zastavením letů ze sedmi států v jižní Africe.

Ekonom: Mnozí podnikatelé už státu nikdy nebudou důvěřovat. Řada podniků už neotevře

Vláda od pátku 26. listopadu přijala další restrikce, které zkomplikují život zejména podnikatelům. Ekonom Radovan Vávra podotkl, že už ani neví, kolikáté ráně ze strany státu čelí. „Už v létě jsme viděli, že ti, kteří mají vyšší fixní náklady a náklady spojené se znovuotevřením, neotevřeli. Neuvěřili vládě, že můžeme udělat tečku za koronavirem. A už nikdy nebudou státu důvěřovat,“ sdělil v pořadu Interview na CNN Prima NEWS.

Zeman musí do izolace a s Fialou se setkat nemůže, říká hygienička. Žádné výjimky

Aktualizováno

Jmenování Petra Fialy (ODS) premiérem se opět komplikuje. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová Českému rozhlasu řekla, že prezident Miloš Zeman má být kvůli pozitivnímu testu na covid v izolaci a s Fialou se nesmí setkat. Její slova následně potvrdil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Šéf ODS se schůzkou s nakaženým prezidentem počítal.

Pelta ovlivňoval dotace pro sport, rozhodl soud. Dostal nepravomocně šest let vězení

Miroslav Pelta i exnáměstkyně ministerstva školství Simona Kratochvílová jsou v dotační kauze vinní. Bývalý šéf českého fotbalu dostal šest let vězení nepodmíněně a pětimilionovou pokutu, jeho někdejší milenka o půl roku více. Jde o nepravomocný rozsudek. Pelta měl před lety těžit ze vztahu s Kratochvílovou a díky ní dostat pro fotbalovou asociaci více peněz. Soud zároveň osvobodil předsedu České unie sportu Miroslava Janstu, sekretáře unie Jana Boháče i exředitele ministerského odboru sportu Zdeňka Břízu.

Cesta na MS vede pro Čechy nejprve přes Švédsko. Pak mohou potkat Rusko, nebo Polsko

Šestnáct let. Minimálně tak dlouho bude česká fotbalová reprezentace čekat na účast na mistrovství světa. Aby se smutný fakt nestal ještě smutnějším, musí Patrik Schick a spol. v březnu zvládnout dvoukolovou baráž. Los v Curychu rozhodl o tom, že pokud se národní tým chce dostat na šampionát konající se příští rok v Kataru, musí nejprve porazit Švédy. Zápas se odehraje 24. března ve Skandinávii.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

reklama

Domácí zpravodajství

Šmarda: Fialova vláda má nevhodné kandidáty. Bartoš je promarněná příležitost

V budoucí vládě Petra Fialy (ODS) jsou nevhodní nominanti. V pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS to řekl starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda (ČSSD). Zhodnotil k tomu nominaci šéfa Pirátů Ivana Bartoše na post ministra pro místní rozvoj a digitalizaci. Podle Šmardy by bylo lepší, kdyby na tomto postu byl starosta a člověk se zkušeností z komunální politiky.

Zazářila ve filmech Všichni dobří rodáci či Noc nevěsty. Oblíbená herečka zemřela

V úterý 23. listopadu zasáhla nejen šumperské divadlo smutná zpráva. V 85 letech zemřela dlouholetá členka místní činohry Jaroslava Vysloužilová-Wanieková. Ačkoliv více než 40 let zasvětila právě Divadlu Šumperk, diváci si jí mohli všimnout i v řadě filmových rolí, například ve snímcích Všichni dobří rodáci nebo Noc nevěsty. O její smrti informovalo vedení divadla.

PŘEHLEDNĚ: Zákaz vánočních trhů a omezení restaurací. Co dalšího vláda zpřísnila?

Vláda zakázala vánoční trhy a omezila otevírací dobu restaurací, od pátku musí zavírat ve 22 hodin. Také omezila počet osob na hromadných akcích, jako jsou plesy, oslavy nebo večírky, kde může nově být pouze 100 lidí. Kulturních akcí nebo sportovních utkání se může nově účastnit pouze 1 000 osob. Ve čtvrtek na tiskové konferenci to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

reklama