reklama

Mutace epsilon děsí svět. Umí obejít očkování, přitom měla takřka vymizet

Světová populace se již dlouhé měsíce úspěšně očkuje proti zákeřné nemoci COVID-19. Přesto se ukazuje, že v boji s koronavirem stále není vyhráno, a to především kvůli šíření nevyzpytatelných mutací. Ty si stále častěji hledají cestu, jak očkování obejít. Mezi ně patří i takzvaná kalifornská varianta, která získala pojmenování epsilon, v jejímž genomu se vyskytují hned tři mutace a v některých případech dokáže překonat již vybudovanou imunitu. Obávaná varianta však již ve světě zásadně vymizela, svého vrcholu totiž dosáhla v únoru.

reklama

Variantou epsilon se mohou teoreticky nakazit také plně očkovaní lidé. Má totiž mutace hned na třech spike proteinech, které mohou překonat protilátky vytvořené vakcínami. Upozorňují na to výzkumníci University of Washington. Přesto není varianta více nakažlivá než původní varianta koronaviru.

Popularizátor vědy Vědátor však upozorňuje, že je neutralizace protilátek podobná jako například u jihoafrické mutace, proti které však třeba vakcína společnosti Pfizer účinkuje z přibližně 75 procent. Lze tedy říci, že proti mutacím má relativně dobrou účinnost. Přesto podle odborníků mohou být vakcíny na bázi mRNA vůči mutaci epsilon podle studie účinné pouze mezi 50 až 70 procenty. Přitom jsou právě tyto vakcíny, kam spadá kromě Pfizeru i Moderna, všeobecně vůči mutacím odolnější.

🦠💉🧬 Mutace Epsilon umí OBEJÍT IMUNITU z vakcín covidu – naštěstí už SKORO VYMŘELA! #lol #novinka ‼ AKTUALIZOVÁNO: Na...

Posted by Vědátor on Monday, July 5, 2021

Dobrá zpráva o vymizení

Pozitivní zprávou je, že varianta epsilon, která se poprvé objevila v minulém roce v Kalifornii, postupně spíše vymizela. Svého vrcholu dosáhla v únoru, poté obrazně řečeno v souboji s ostatními mutacemi prohrála.

Přitom ještě v únoru stála varianta epsilon za přibližně 15 procenty případů v USA. Jak informuje web Independent, dnes je to již méně než procento. Důvodem je, že přestože dokáže překonat protilátky, není více nakažlivá než jiné mutace nemoci COVID-19.

K epsilon variantě se vyjádřil také český biochemik Jan Konvalinka, který tvrdí, že by vakcíny měly proti mutaci stačit. „Mluvili jsme o variantě epsilon neboli kalifornské už v prosinci nebo v lednu tohoto roku. Vypadala nebezpečně, protože podle prvních zkušeností snižovala schopnost protilátek vyvolaných očkováním zabránit infekci a chorobě. Potom se ale ukázalo, že ochrana je sice nižší, ale stále dostačující,“ řekl Konvalinka pro Český rozhlas.

Také však potvrdil, že šíření dané varianty koronaviru je spíše minulostí. „Tato mutace sice byla infekční, ale ne dost a v zásadě vymizela. Ani ve Spojených státech už není vidět. Mezitím se ty vědecké články dostaly do časopisů. A informace pro veřejnost, že je to smrtící mutace, je falešná. Kalifornská mutace není tak nebezpečná, jak to vypadalo,“ vysvětlil prorektor Univerzity Karlovy.

Tagy:
mutace očkování vakcína Moderna koronavirus COVID-19 Pfizer účinnost Jan Konvalinka epsilon varianta
Předsedkyně Trikolóry o oponentech: Skopečka z ODS si vážím, Foldyna mě baví
360°

Předsedkyně Trikolóry o oponentech: Skopečka z ODS si vážím, Foldyna mě baví

Zuzana Majerová Zahradníková věří, že krize v hnutí Trikolóra už byla zažehnána, ve volbách by jí udělal radost dvouciferný výsledek. V úctě má některé konkurenční poslance, třebaže jsou názorově jinde. Dobré vztahy má například s Janem Skopečkem z ODS, po lidské rovině jí nevadí Pirát Ondřej Polanský a humorem ji baví Jaroslav Foldyna z SPD, řekla ve speciálu 360° Pavlíny Wolfové.

Babiš mladší se Kalouskovi omluvil za otcovy urážky. Půjdou spolu na pivo
Politika

Babiš mladší se Kalouskovi omluvil za otcovy urážky. Půjdou spolu na pivo

Protože se bývalý poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) omluvy od premiéra Andreje Babiše (ANO) nedomohl ani soudní cestou, rozhodl se vzít pokoru do svých rukou Babišův syn. Ten už někdejšímu ministrovi financí omluvu za „ožralu“, „zloděje zlodějského“ a další hanlivé výroky, které padly z úst jeho otce, napsal. Zároveň junior pozval Kalouska na pivo. Expředseda TOP 09 na nápad kývl.

Synové, manžel, táta, kocouři a psi. Jsem obklopena samci, říká šéfka Trikolóry

Zuzana Majerová Zahradníková neměla jednoduchý nástup do čela hnutí Trikolóra. Nevadilo jí být ve stínu Václava Klause mladšího, když se ale dostala do vedení hnutí, ne všichni se s ní dokázali ztotožnit a musela ustát okopávání kotníků. I v soukromí je obklopena muži – doma má manžela, otce, syny, dva psy a čtyři kocoury, řekla ve speciálním vysílání 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS.

Prymula: Protilátky by měly být brány v potaz. V létě za mě stačí klasické roušky

Vláda by měla brát v potaz hodnoty protilátek. Jejich vysoká hladina stačí k tomu, aby se lidé znovu nenakazili, důkazů je dostatek, myslí si exministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula. Stejně by ocenil, kdyby se v létě mohly vyměnit respirátory za klasické roušky, řekl v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS. Vláda kromě toho schválila placené volno pro očkované státní zaměstnance, podle opozičních politiků by se ale spíše měla zaměřit na fakt, že očkování u praktiků je pomalé.

reklama

Domácí zpravodajství

Manžel šéfky Trikolóry: Jsem vášnivý cyklista, Zuzka má ale moc dioptrií. Skončila i v díře

Jan Majer má pro svou ženu a předsedkyni Trikolóry hlavně slova chvály. Zuzana Majerová Zahradníková se podle něj umí obětovat i pro jeho koníčky – sám je vášnivý cyklista a spolu jezdili na kole. Protože má ale jeho manželka hodně dioptrií, jednou skončila i v díře. O svém muži mluví pochvalně i poslankyně. Ta se těší, až se po volbách sbalí a pojedou si vyčistit hlavu do hor, řekla šéfka hnutí ve speciálu pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Volby by v červenci vyhrálo hnutí ANO. Koalice Spolu těsně předstihla Piráty a STAN

Volby do Poslanecké sněmovny by nyní vyhrálo hnutí ANO s 23,5 procenta hlasů. Koalice Spolu tvořená ODS, TOP 09 a KDU-ČSL by skončila na druhém místě s 21,5 procenta hlasů a o půl procenta by předstihla koalici Pirátů se STAN. Vyplývá to z červencového volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Rozdíl mezi těmito třemi uskupeními ale podle CVVM není statisticky významný a nelze s naprostou jistotou říci, které z nich mělo v době měření největší podporu. Volby se uskuteční 8. a 9. října.

reklama