Zájem o hormonální pilulky proti početí poslední roky upadá. Ženy ji často vysazují z důvodu možných zdravotních komplikací. Vědci stále zkoušejí přijít s různými alternativami pro opačné pohlaví. Samotní muži ale o tom buď vůbec neslyšeli, nebo by nad tím ani neuvažovali. Mají strach, že by hormony měly negativní účinky na jejich tělo.
Zatímco spektrum ženské antikoncepce je rozsáhlé, muži jsou odkázáni na kondomy, případně na sterilizaci. „S kondomem to ale prostě není ono. Pokud partnerka nebere prášky, tak si jednoduše dávám pozor a praktikuju přerušovaný sex. Poslední dobou se často setkávám s holkami, které antikoncepci užívat nechtějí,“ říká třiadvacetiletý Vojtěch.
Psychedelika jako droga? Odborníci volají po změně zákona. Komplikuje nám to výzkum, říkají
O omamném nápoji z lian ayahuasca jste určitě slyšeli. Využívá se tradičně v latinské Americe, například v Peru slouží k léčbě závislostí. V mnoha případech ovšem obsahuje látku DMT, která je v Česku spolu s dalšími psychedeliky na seznamu takzvaných „zakázaných látek”. Podle nadačního fondu pro výzkum psychedelik PSYRES je ovšem stávající legislativa zastaralá a komplikuje výzkum těchto látek. Někteří odborníci proto volají po změně zákona.
Podle průzkumu společnosti Richter Gedeon ještě před deseti lety hormonální antikoncepci v České republice užívalo 38 % žen. Vloni se ale toto číslo snížilo o sedm procent. Obdobný trend je patrný celosvětově. Věda se i proto snaží objevit verzi i pro muže, aby odpovědnost ochrany před početím nebyla v případě pilulek kladena pouze na ženy.
První studie se neosvědčily
Jedny z prvotních pokusů o mužskou antikoncepci začaly v roce 2016 ve spolupráci s OSN. Autoři studie testovali antikoncepci na principu, který měl potlačit tvorbu mužského testosteronu, což však může zvýšit cholesterol a snížit libido. Výzkum ale pár desítek mužů opustilo, neboť pociťovali nepříjemné vedlejší účinky, jako je bolest hlavy, svalů či depresivní stavy, které u jednoho z mužů dokonce vedly až k sebevraždě.
Největším problémem testovaných pilulek byla ale trvalá ztráta plodnosti u osmi mužů. Zbylým účastníku se vrátila do dvanácti týdnu po vysazení. Vědci přiznávají, že jde o riziko, byť jen slabé, s nímž bude nutné do budoucna počítat.
„Slyšel jsem o takové možnosti ochrany, ale netuším, zda je k dostání. Určitě bych chvíli počkal na další průzkumy, abych si byl jistý, že to nemá špatný vliv na tělo,“ vysvětluje svůj postoj dvacetiletý Dominik. Podobně to vidí i dvaadvacetiletý Filip. „Hormonální antikoncepci užívat nechci. Radši bych ji ale bral já než partnerka,“ popsal. Zatím však žádnou „mužskou pilulku“ koupit v lékárně nelze. Probíhají ale další studie, které se snaží objevit přijatelnou a finančně nenáročnou možnost, která by mohla být volně dostupná na trhu.
Nová možnost na obzoru
Aktuálně se v USA testuje první mužská nehormonální antikoncepce. A prozatím má slibné výsledky. Pilulku, která má mužům zabránit v oplodnění, vyvinuli výzkumníci z University of Minnesota. Fungovat by měla na potlačení vitamínu A, o němž je známo, že je nezbytný pro fertilitu (možnost mít potomky, pozn. red.) u savců. Neplodnost se objevuje v případě jeho nedostatku. Vědci objevili sloučeninu proteinu, která zamezuje navázání vitamínu do lidských buněk.
Nová verze antikoncepce by neměla mít tolik nežádoucích vedlejších účinků, jako je tomu u žen. „Vzhledem k tomu, že muži nemusí otěhotnět, práh vedlejších účinků antikoncepčních pilulek je poměrně nízký,“ uvedl pro americký web Gizmodo vedoucí výzkumníků Abdullah Al Noman. Zaměřují se ale na nehormonální verzi, která by kromě poklesu vitamínu A neměla mít žádné další negativní vlivy. Výzkum zatím probíhá pouze na hlodavcích, kteří byli čtyři až šest týdnů neplodní, a to bez jakýchkoli nepříznivých vedlejších účinků. Navíc podle všeho bude působení pouze dočasné, stejně jako je tomu u žen.
Pokud vše půjde podle plánu, již na konci tohoto roku by se první nová antikoncepce mohla začít testovat i na mužích. „Jsem optimista a očekávám její uvedení na trh do pěti let,“ řekl webu France24 profesor minnesotské univerzity Gunda Georg.
Text je součástí mediálního projektu Generace 20 studentek a studentů Vyšší odborné školy publicistiky ve spolupráci se CNN Prima NEWS.