Mým vzorem na sociálních sítích je Trump, prozradil Ovčáček v pořadu K věci

Jiří Ovčáček v pořadu K věci

Někdejší novinář Jiří Ovčáček pracuje jako tiskový mluvčí prezidenta Miloše Zemana již téměř sedm let. Kromě jiného je mimořádně aktivní na sociálních sítích, kde se nezřídka ostře pouští do prezidentových oponentů. V pořadu CNN Prima NEWS K věci se ho moderátorka Marie Bastlová ptala třeba na to, jak to bylo s čínským dopisem, který v únoru čínská ambasáda předala Hradu.

Hlavním tématem debaty byl čínský dopis, který v únoru čínská ambasáda předala na podatelnu Hradu. Čína v dopise varovala tehdejšího předsedu senátu Jaroslava Kuberu (ODS) před cestou na Tchaj-wan. Podle vyjádření mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka se dopis na Hrad dostal standardní cestou. „Dopis byl doručen na podatelnu. Samozřejmě nevím kým konkrétně, na podatelně nepracuji a nepovažuji to za podstatné. Navíc bych to nenazýval dopisem, nýbrž stanoviskem Číny k případné cestě na Tchaj-wan,“ odpověděl Ovčáček.

„České podniky, které mají ekonomické zájmy v Číně, budou muset za návštěvu Tchaj-wanu předsedou Kuberou platit. Návštěva Tchaj-wanu předsedou Kuberou nikomu neprospěje. Doufáme, že česká strana dodrží politiku jedné Číny, zruší tuto návštěvu a tím zabrání porušování čínsko-českých vztahů,“ píše se podle serveru Aktuálně.cz v dopise.

Podle Ovčáčka je čínský dopis veřejně známým stanoviskem, které není žádným překvapením. Moderátorka se také mluvčího ptala, proč se k dokumentu připsaly další přípisy. „To by nebylo správné. Předseda Senátu dostal informaci, která souzní s českou zahraniční politikou a její jednotnou linií. Přijde mi to jako bouře ve sklenici vody,“ odpověděl mluvčí. Dodal také, že je důležité zabývat se všemi stanovisky ostatních států, i když nejsou oficiální.

Marie Bastlová se Jiřího Ovčáčka ptala také na to, za jakých okolností by prezident republiky podpořil výměnu čínského velvyslance v Praze. „Jakákoliv výměna je záležitostí tiché diplomacie. Rozhodně ne novinových titulků a výkřiků médií. Žijeme ve velmi složité době, kdy jednotlivé velmoci začínají být velmi asertivní a začínají velmi tvrdě prosazovat své požadavky,“ uvedl v pořadu K věci Jiří Ovčáček.

Došlo i na Koněva

Řeč došla i na odstranění sochy maršála Koněva z pražských Dejvic, v důsledku čehož ruští představitelé pohrozili trestním stíháním politiků, kteří za odstraněním stojí. Součástí tohoto příběhu jsou i kroky pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a starosty Řeporyjí Pavla Novotného (ODS), které se Rusku nelíbí. Marie Bastlová připomněla, že Zeman řekl, že jde o provinční české politiky a naznačil, že jen provokují.

„Hájení českých národních zájmů je na jedné straně odmítnutí vměšování Ruska a na druhé straně odmítnutí humpoláckého a sprostého chování některých politiků,“ uvedl Ovčáček. „Český národní zájem je mít dobré vztahy uvnitř i navenek,“ dodal a zdůraznil, že podle něj v případě Koněva šlo o ničení pomníku osvoboditele a vytváření atmosféry nenávisti vůči některé zemi.

Marie Bastlová také zavedla debatu na letitou vstřícnou politiku Miloše Zemana k Číně a na fakt, že takový nárůst čínských investic, jaký Zeman na počátku avizoval, se neděje. „Není čas alespoň na tu hrdost?“ zeptala se.

„Odsoudit musíte obojí. Nemůžete připustit, aby se tu někdo na české politické scéně sprostě vyjadřoval a zároveň nemůžete připustit, aby se někdo vměšoval do českých záležitostí. Mezinárodní politika nesmí být o titulcích v médiích,“ uvedl Ovčáček. Připomněl také, že prezident Zeman se vůči vměšování Číny do vnitřních záležitostí Česka „ostře vymezil při osobním setkání s čínským velvyslancem“.

Na Twitteru vulgarity nepoužívám

Jiří Ovčáček odmítl, že by ve svých tweetech používal vulgarity. Odmítl také, že by se na sociálních sítích vyjadřoval ostře. „To jsou názory jako každé jiné… Žijeme v demokracii, a tak mají lidé různé názory. Já vyjadřuji své názory na Twitteru a někdo s nimi souhlasí, někdo nesouhlasí,“ řekl Ovčáček.

Prezidentův mluvčí také prozradil, kde se inspiruje. „Mám velký vzor. A to je Donald Trump, jehož Twitter je mimořádně úspěšný v mnoha směrech.“ Za výhody Twitteru Ovčáček označil to, že ulehčuje práci a komunikaci s médii tím, že mu umožňuje vytvářet si médium vlastní.

Ovčáčkovo vyjádření přichází těsně poté, co Twitter poprvé opatřil příspěvek Donalda Trumpa na tuto sociální síť upozorněním, aby si uživatelé ověřili, zda se prezidentem uvedené informace zakládají na pravdě.

Americký prezident v úterý na svém Twitteru zveřejnil příspěvek upozorňující na možnost voličských podvodů při prezidentských volbách. Trump tak reagoval na slova guvernéra Kalifornie Gavina Newsoma, který oznámil úsilí o rozšíření hlasování v Kalifornii během pandemie nemoci COVID-19. Podle části amerických médií je Trumpovo tvrzení neopodstatněné a zavádějící. Prezident tvrdí, že korespondenční hlasování může způsobit podvádění při amerických volbách.

Tagy: