„Chtěl bych se omluvit všem vyznamenaným za slova primátora Prahy Hřiba, který je nazval hladovými prasaty,“ uvedl vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář na brífinku, na němž oznámil, že slavnostní předávání státních vyznamenání na pražském hradě se odkládá na 28. října příštího roku. „Můj výrok o hladovém praseti se rozhodně netýkal vyznamenaných osobností, ale jarní nelegální zabijačky pana Mynáře,“ oponuje primátor.
„I v letošním roce jsou mezi vyznamenanými veteráni druhé světové války, kteří bojovali za naše životy, budoucnost, za vlast, za národ. Mezi vyznamenanými jsou lidé, kteří denně bojují za naše životy s epidemií. Mimo jiné je mezi nimi i mistr Karel Gott. Všechny tyto lidi pan primátor Hřib nazval hladovými prasaty,“ řekl Mynář na brífinku. Dodal, že se za slova primátora Prahy Zdeňka Hřiba (Piráti) omlouvá.
Udílení státních vyznamenání letos neproběhne. Odkládá se na příští rok
Slavnostní akt udělování státních vyznamenání se letos 28. října na Pražském hradě konat nebude. Prezident Miloš Zeman ocenění vybraným osobnostem udělí, předá jim je ale kvůli epidemii nového koronaviru až příští rok. Vyhověl tak návrhu ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO), řekl ve čtvrtek na brífinku kancléř Vratislav Mynář.
Podle Mynáře je to nejstrašnější urážka všech vyznamenaných v téměř stoleté historii udělování státních vyznamenání.
„Kdyby v sobě mel pan primátor Hřib alespoň trošku slušnosti, tak se všem omluví, okamžitě odstoupí a někde v soukromí si nafackuje,“ vyzval Mynář a dodal: „Vážení spoluobčané, nechám jen na vás, abyste si udělali obrázek, co je tohle za člověka.“
Mynářovi se zároveň nelíbilo, že Hřib slavnostní akt předávání státního vyznamenání nazval „párty na Hradě pro papalášskou smetánku.“
Ukázkový příklad pohrdání občany v přímém přenosu
Mynář tím reagoval na příspěvek primátora na Twitteru, kde Hřib kritizoval konání slavnostního udílení státních vyznamenání v době epidemie. „Další ukázkový příklad pohrdání občany v přímém přenosu. Přestože pro dolních 10 miliónů bude všude všechno zavřené, tak na Hradě bude párty pro papalášskou smetánku. Důvod je stejný jako na jaře. Prasata jsou hladová,“ napsal v září Hřib.
Poslední větou však reagoval na výrok prezidenta Miloše Zemana, který v dubnu hájil zabijačku prasete, kterou Mynář uspořádal v době nouzového stavu a lockdownu republiky. Účastnilo se jí několik lidí.
„To prase nebylo nemocné. To prase bylo hladové,“ řekl tenkrát Zeman Frekvenci 1 s tím, že kdyby se prase neporazilo, uhynulo by hlady. Hájil tak zakázané shromáždění.
Na slova Mynáře na čtvrtečním brífinku Hřib okamžitě zareagoval. „Můj výrok o hladovém praseti se rozhodně netýkal vyznamenaných osobností, ale jarní nelegální zabijačky pana Mynáře. Ten má slova nepravdivě překroutil. Původně plánované oslavy 28. října jsem označil za ukázkový příklad pohrdání občany v přímém přenosu. Pro smetánku z Hradu by neměla platit jiná pravidla než pro takzvaných dolních 10 milionů ve zbytku celé republiky. Na tom si stále trvám a takhle by se to opravdu dělat nemělo,“ napsal Hřib CNN Prima NEWS.
Dodal, že je rád, že došlo k odsunutí konání této akce. „Byla plánována v naprostém rozporu se současnou epidemickou situací,“ upozornil.
Můj výrok o hladovém praseti se rozhodně netýkal vyznamenaných osobností, ale jarní nelegální zabijačky pana Mynáře. Ten má slova nepravdivě překroutil. Původně plánované oslavy 28. října jsem označil za ukázkový příklad pohrdání občany v přímém přenosu.
— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) October 22, 2020
Kancléř Mynář se musel podvolit soudu a zveřejnit plat. Bere 1,6 milionu čistého ročně
Kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář měl v letech 2016 a 2017 roční plat i s odměnami zhruba 1,6 milionu korun čistého, přes milion brali také další dva vedoucí úředníci Kanceláře prezidenta republiky (KPR). Platy sedmi úředníků Pražský hrad zveřejnil na svém webu, jak mu to na základě žaloby Kristýny Bašné nařídil Městský soud v Praze.
Žádná párty se konat neměla
Mynář na brífinku zároveň upozornil, že od začátku neplánovali, že by se po vyznamenání konala párty. Předávání mělo proběhnout za přísných hygienických podmínek. „To znamená test na covid ne starší než 24 hodin, všichni měli mít roušky, dodržet bezpečnou vzdálenost minimálně dva metry,“ vyjmenoval. Na základě doporučení ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) se podle Mynáře však prezident rozhodl, že ústavní akt předávání vyznamenání bude odsunut a uspořádají ho 28. října 2021.
Mynář zároveň upozornil, že na pražský hrad byli pozvání jen vyznamenaní a prezident. Seznam těch, kterým v letošním roce bylo vyznamenání uděleno nebo propůjčeno, bude podle něj zveřejněn na stránkách pražského hradu 28. října.
„Rád bych uvedl, že si 28. říjen na Pražském hradě připomeneme symbolicky a pro povzbuzení nás všech slavnostním střídáním hradních stráží, které proběhne v pravé poledne a na konci slavnostního střídání zazní hymna České republiky,“ dodal Mynář s tím, že ve večerních hodinách 28. října bude první nádvoří pražského hradu slavnostně nasvíceno v barvách české trikolóry.