V červnu a červenci roku 2017 způsobil na Mladoboleslavsku Jaromír Balda dvě vlakové nehody. Tehdy téměř 70letý penzista byl následně jako první Čech obviněn z teroristického útoku. Ve vězení strávil dva roky a osm měsíců, v prosinci minulého roku byl podmínečně propuštěn. Svého činu však nelituje. „Necítím se jako terorista, jsem vlastenec,“ uvedl v prvním rozhovoru po svém propuštění.
S historicky prvním českým teroristou mluvila Kristina Ciroková v pořadu Terén pro Seznam Zprávy. Po propuštění bylo Baldovi nařízeno ambulantní léčení na psychiatrii, kam pravidelně dochází. Podle znalců totiž 74letý muž trpí poruchou osobnosti. „V době činu byl příčetný, ale byla u něj nalezena porucha osobnosti. Následně vlivem informací, které se k němu dostávaly z veřejného prostoru, se mu – laicky řečeno – zatemnila mysl a nebyl schopen se na sto procent ovládat,“ uvedl soudce Jiří Wažik, který Baldův případ rozhodoval.
Co muže k činu vedlo? Strach z uprchlíků. „Musel jsem udělat něco, aby se to dostalo do médií. Že za mě tuto službu uděláte, že jsou tady, a tak to začalo,“ vzpomínal. Kousek od svého domu v obci Malá Bělá na Mladoboleslavsku si vyhlédl strom a dva měsíce zvažoval, zda svůj čin uskuteční. Nakonec vzal pilu a zjistil si, kterým směrem pojede nejbližší vlak. „Cítím se jako vlastenec. Kdybych byl terorista, tak jsem skutečně spáchal nějaký teror, kdy by tekla krev,“ uvedl na dotaz, zda se s pojmem terorista po svém skutku ztotožňuje.
Sám jako teroristu vnímá někoho, kdo prosazuje „přiblblou ideologii“, kterou ostatní odmítají, nebo lupiče. Baldovy činy byly pokaždé stejné. Na koleje pokácel strom a v okolí poházel letáky, které měly vzbudit dojem, že za útok mohou islamisté. Jako zázrakem se v obou případech nikomu nic nestalo. „Aby se nikomu nic nestalo, tak jsem kácel s úmyslem, že přes jednu kolej půjdou slabé větve koruny. Ty vlak mohl uříznout,“ hájil své jednání.
Udělal jsem, co jsem chtěl
Nepřiznává si, že vlaky mohly vykolejit a někomu se mohlo něco stát. „Drážní znalec, která celou věc posuzoval, zopakoval, že faktorem, který zabránil vykolejení vlaků, bylo štěstí. V prvním případě mohlo dojít k tomu, že souprava spadne ze stráně. Nic by tomu nedokázalo zabránit a následky by byly fatální,“ nastínil černý scénář prvního činu Wažik. Důvod, proč byl následně Balda obviněn z terorismu, byl jasný. „Oproti obecnému ohrožení čin naplňoval skutkovou podstatu teroristického činu proto, že k němu přibyl úmysl závažným způsobem zastrašit obyvatelstvo,“ dodal Wažik.
Ani po dvou letech a osmi měsících ve vězení Balda svého jednání nelituje. „Byl jsem rád, že se podařilo, co jsem chtěl. Udělal jsem, co jsem udělat chtěl, jak jsem to udělat chtěl, a nikomu se nic nestalo. Podařilo se mi všechny zmobilizovat,“ prohlásil. Při pokládání stromů na koleje prý nemyslel na sebe a nechtěl z jednání žádný osobní prospěch. „V žádném případě. Myslel jsem na deset milionů českých lidiček, jejich řízky a naši kulturu,“ pokračoval.
I přesto si je vědom toho, že mohl lidi ve vlaku ohrozit na životě. „Bylo to štěstí. U druhého vlaku jsem si řekl, že nic už dělat nebudu a vyčítal jsem si, že jsem ty vlaky zastavoval,“ doplnil. V době, kdy se mu v hlavě rodil plán útoku, byl Balda velkým příznivcem hnutí SPD. Nejvíce ho oslovil jeho program. „Že chtějí jen naši kulturu a žádné běžence,“ podotkl. Znovu ho však volit nebude. „A to proto, aby si nikdo nespojoval SPD s teroristickým Baldou,“ dodal s tím, že po činu volil Andreje Babiše a hnutí ANO. A pravděpodobně je zvolí znovu.