Dramatický zásah na fakultě? Mysleli jsme, že je to cvičení, popsal lékař. Udivilo ho ticho

Záchranář popsal zásah u střelby na FF UK v Praze.

Rozhovor s lékařem, který zasahoval u střelby na fakultě

Přes 30 let sloužil na chirurgii a čtyři roky jezdí jako lékař u záchranné služby. Před měsícem vyjížděl Ondřej Šroněk k Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Přímo v sanitce pak musel dvacetileté dívce udělat takzvanou drenáž hrudníku. A to proto, aby ji zbavil dvou litrů krve, které jí zabraňovaly dýchat. Tím jí pravděpodobně zachránil život.

Den probíhal jako každý jiný pracovní den. Posádka se vracela z rutinního převozu pacienta z Příbrami, když dostali avízo, aby se se sanitním vozem dostavili na shromaždiště. Bylo jim oznámeno, že se v centru města střílí. „Původně jsme si mysleli, že se jedná o cvičení, taková už jsme i absolvovali,“ popsal v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Šroněk s tím, že ale brzy zjistili, že je to realita.

ČTĚTE TAKÉ: Zásah u fakulty v Troji skončil. Na místě byl i pyrotechnik, studenta převezli na psychiatrii

Desítky milionů. Obětem střelce z fakulty se vyplatila první částka, sbírky pomalu končí

Dohromady desítky milionů korun. Taková je částka, kterou se podařilo vybrat od spuštění sbírek na pomoc obětem střelce z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (FF UK) a v Klánovicích. Dárcovská platforma Znesnáze21, která již vyplatila první částku mimořádné pomoci jedné z obětí střelby, avizovala, že jí spuštěné sbírky v řádech dnů skončí. Zhruba do konce měsíce pak budou moci zájemci zaslat finanční dar na Nadační fond Univerzity Karlovy.

„Už po cestě jsme vnímali zvýšený ruch IZS. Na shromaždišti za Rudolfinem, kam nás nasměrovala policie, už bylo spoustu posádek,“ líčil. Dodal, že už probíhalo třídění raněných. Sám Šroněk nejprve pomáhal kolegům z pražské záchranky v třídicím stanu. „Pak mi byla přidělena pacientka, která vyžadovala převoz s lékařem. Utrpěla průstřel pravé strany hrudníku, který měla provizorně ošetřený,“ doplnil.

Zhruba 20letá dívka byla v bezvědomí, prochladlá a nesla známky traumatického šoku. „Při zběžném ošetření jsem poznal, že ta pravá půlka nedýchá, že je tam nashromážděná krev. Bylo zjevné, že se musí provést hrudní drenáž. Hadičkou jsme tedy odsáli to, co tam nepatří – v tomto případě to byly zhruba dva litry krve,“ vysvětloval Šroněk. Dívce tím zachránil život.

Podle lékaře bylo na tragické události nejhorší vědomí toho, že šlo o realitu. „Realitu, kterou člověk zná z médií, že se to děje za oceánem a tady to nemělo obdoby,“ nechal se slyšet.

Poklonu ale Šroněk sklání všem zdravotníkům i posádkám sanitek, kteří na místě zasahovali. „Vypadalo to jako na těch cvičeních – každý věděl, co má dělat, všichni byli viditelně označení, nebyl chaos. Nelze než smeknout,“ popsal. Jediný rozdíl byl podle něj v pacientech. „Figuranti na cvičeních jsou instruováni, aby se po zdravotnících sápali, křičeli, ale tady byl klid a ticho. A to je určitě horší, než když se křičí. Hluk dělali zdravotníci, ale z raněných nikdo nenaříkal,“ dodal Šroněk.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Nejtragičtější událost, jakou jsme kdy zažili. Velitel hasičů promluvil o střelbě na UK

Tagy:
lékař pacient Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Příbram Praha Rudolfinum zdravotnický pracovník Troja filozofická fakulta střelba na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy