Myslivci na Jablonecku hodlají na jaře pověsit flintu na hřebík
Myslivci na Jablonecku hodlají na jaře pověsit flintu na hřebík. Hodlají ukončit nájem honitby Rádlo, jedné ze tří, kde nyní loví divoká prasata policejní ostrostřelci. Myslivci tvrdí, že jsou znechuceni přísnými opatřeními a zákazy lovu ze strany veterinární správy v souvislosti s bojem proti africkému moru prasat.
„Měsíc jsme nemohli lovit, teď můžeme lovit jen o víkendech. Nikdo s námi nejedná, neustále nás stavějí před hotovou věc, jen nám hrozí pokutami, když nebudeme poskytovat policejním střelcům plný servis,“ popsal frustraci nimrodů Jan Bejdák, hospodář Mysliveckého spolku Zelené údolí.
ČTĚTE TAKÉ: Postřelené prase zranilo na Jablonecku myslivce. Srazilo mě na zem, popsal útok napadený muž
Myslivci za pronájem honitby platí 350 tisíc korun ročně. Členské příspěvky to podle nimrodů pokrýt nestačí, potřebné jsou tak příjmy z prodeje zvěřiny nebo pořádání mysliveckých plesů. Teď ale myslivci tvrdí, že ztratili jistotu. Bojí se, že kvůli boji úřadů proti africkému moru prasat přijdou další restrikce a zákazy lovu střídané nasazením policejních snajprů.
Veterinární správa deklaruje, že jejím cílem je úplná eliminace černé zvěře v oblasti, aby se snížilo riziko přenosu nákazy z pohraničí do vnitrozemí. „Když tady nebude černá zvěř, tak se nám nevyplatí, abychom tu vůbec hospodařili,“ prohlásil nejstarší ze spolku myslivců Jan Spívala. Místopředseda Karel Pantůček tvrdí, že mnoho myslivců je rozhodnuto skončit. „Jsou otrávení z toho, co se tady kolem odlovu černé zvěře děje, jsou znechuceni,“ řekl reportérovi.
V pátek večer si myslivci na členské schůzi odhlasovali, že honitbu opustí k prvnímu březnu příštího roku. „Vyzveme Lesy České republiky k uzavření dohody. Bohužel smlouva je postavená tak, že ji nemůžeme jednostranně vypovědět bez hrozby, že bychom platili další peníze,“ vysvětlil hospodář spolku.
Pro mnoho myslivců to bylo jedno z nejtěžších rozhodnutí jejich života. „Pro mě je to hodně těžké, v naší rodině se myslivost dědí, mám k tomu citový vztah. Ale ten tlak na nás byl v poslední době opravdu velký. To, co se teď děje, nemá s myslivostí nic společného,“ řekl smutně myslivec David Mynář. „Budeme dál chodit do lesa, budeme krmit zvěř, ale už nebudeme mít na rameni flintu,“ doplnil ho Karel Pantůček.
Policejní střelci od začátku listopadu skolili 39 prasat, stejné množství složili – ve dnech, kdy mají snajpři volno – podle veterinární správy myslivci. Nimrodi se přitom na rozdíl od odstřelovačů obešli bez podpory dalších desítek lidí a dronů. Veterináři jsou přesto spokojeni. „Daří se snižovat populaci divočáků v té dané oblasti, a to je pro nás zásadní,“ uvedl Petr Majer, mluvčí Státní veterinární správy.
Jak budou vypadat čísla odstřelených divočáků, až myslivci honitbu opustí, ukáže čas.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Močili před posedem, spáchali sabotáž, myslí si policie o myslivcích. Náhoda, hájí se lovci