Lidé stále hledají nové způsoby, jak obcházet vládní nařízení proti šíření nemoci COVID-19. Dokazují to sami pořadatelé hromadných akcí, kteří přiznávají, že lidé hledají sofistikované způsoby, jak se prokázání bezinfekčnosti vyhnout. Někteří z pořadatelů aktuálně využívají možnosti propojení aplikace Tečka při nákupu vstupenky, lidé však našli snadný způsob, jak nový systém obejít.
Přestože se na první pohled může zdát, že všechny kulturní a sportovní akce mají pro vstup návštěvníků stejné podmínky, není to pravda. Záleží především na tom, jakou cestu zvolí pořadatel. Návštěvníci se tak mohou setkat s různým způsobem kontroly. Propojení s aplikací Tečka při nákupu vstupenky je zatím propagováno jako pozitivní věc, ale ve výsledku zde může docházet k obcházení covidových nařízení.
Češi přes léto vyměnili respirátory za roušky, vládní nařízení ignorují
Přestože je nošení respirátorů či nanoroušek nadále povinné například v MHD či ve vnitřních prostorech, Češi je v posledních měsících z velké části znovu vyměnili za klasické roušky, k čemuž přispěly teplé letní počasí a ústup epidemie. Samotní obchodníci přiznávají, že odbyt respirátorů během letních měsíců poklesl a naopak se začaly opět prodávat klasické chirurgické roušky.
„Například propojení vstupenky s Tečkou, které aktuálně zkouší někteří organizátoři, nemusí být vždy bezpečné. Tento systém jde totiž lehce obejít. Pořadatelé se setkávají s případy, kdy vstupenku návštěvníkovi bez testu a očkování zakoupí známý, který covid certifikát má,“ sdělil Tomáš Nejeschleba ze společnosti Enigoo, která dodává vstupenkové systémy na kulturní a sportovní akce.
„Na místě probíhá pouze kontrola vstupenky a pokud namátkově neproběhne kontrola certifikátu, tak se dovnitř může dostat i covid pozitivní člověk, nebo návštěvník, který naruší statistiky návštěvnosti podle vládních pravidel. Právě to je hlavní důvod, proč řada pořadatelů nestojí o toto propojení a bezinfekčnost kontrolují na místě,“ doplnil.
Tečku lze obejít dlouhodobě
Již dříve se hovořilo o možnostech zneužití aplikace Tečka, kdy si lidé mohli nahrát do svého mobilu prostřednictvím cizího certifikátu další osobu. „Aplikace Tečka je nejjednodušší způsob, jak tam přidat své děti,“ komentoval to v minulosti ředitel Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT) Vladimír Dzurilla ve vysílání na CNN Prima NEWS.
Že by nastala situace, kdy by si nějaký člověk stáhl cizí certifikáty, odmítá. Možné zneužití vidí jinde. „Ano, může si to odfotit a pak si to dohledat,“ připustil ředitel NAKITu. Cizí člověk by si tak například při vstupu na nějakou akci mohl vyfotit certifikát v podobě QR kódu, a následně by si konkrétní informace daného člověka dohledal.
Dodržují všichni pořadatelé opatření?
Nejeschleba přesto uvádí, že ze strany pořadatelů, se kterými spolupracuje, se opatření snaží pečlivě dodržovat. „Pořadatelé si na to dávají velký pozor. I v případě, že se jedná o otevřený areál, tak při vstupu kontrolují bezinfekčnost, protože musí splnit kvóty pro počty návštěvníků s testy a s očkováním,“ uvedl.
Ne všichni pořadatelé však bezinfekčnost vymáhají, jak dokazují svědectví některých účinkujících. Například jedna pražská zpěvačka, která si nepřála být jmenována, přiznává, že přestože není očkována, nemá při velmi pravidelném cestování na koncerty žádné větší problémy. Negativní test je po ni jako po interpretce vyžadován pouze ve velmi výjimečných případech. Většinou pak ani splnění této povinnosti není kontrolováno.