
Po Tuskovi hodili světlici
Během projevu nizozemského premiéra Dicka Schoofa na pondělní připomínkové akci ke konci druhé světové války ve Wageningenu ve středním Nizozemsku přilétla na pódium světlice. Na místě byl v tu chvíli i polský premiér Donald Tusk, kterého ochranka ihned odvedla. Policie zatkla pět propalestinských demonstrantů kvůli narušování veřejného pořádku.
V době, kdy si město připomínalo 80. výročí osvobození Nizozemska, se podle odhadů místních médií sešlo asi 250 až 300 protestujících, kteří vyjadřovali nesouhlas s konfliktem mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás v Pásmu Gazy a požadovali, aby se nizozemská vláda vyslovila proti této válce.
ČTĚTE TAKÉ: Být rusofil je na Slovensku běžné, uvedl Schmarcz. Každý má právo na svůj názor, opáčil Kulidakis
Demonstranti drželi transparenty s nápisy „Ne tehdy, ne teď, nikdy více“ a „Ne nenávisti“, popsal svědek agentuře Reuters. Drželi také 80 metrů dlouhý červený transparent s doprovodným textem, který transparent popisoval jako symbol červené linie, kterou vláda odmítá stanovit.
Odkazoval tím na postoj nizozemské vlády, která podle protestujících „odmítá vytyčit červenou linii rozsáhlému násilí páchanému Izraelem, a to navzdory přesvědčivým důkazům o genocidě palestinského lidu“.
W trakcie obchodów Dnia Wyzwolenia w Wageningen, podczas których Donald Tusk wraz z premierem Holandii miał zapalić tzw. Płomień Wyzwolenia, z tłumu rzucono racę, która upadła pod nogi polskiego premiera.
— 🌐 ᴛʜᴇᴘᴏʟᴀɴᴅɴᴇᴡs 🌐 (@thepolandnews_) May 5, 2025
Tusk na moment został wyprowadzony poza scenę.
pic.twitter.com/UJpVxyX7oB
Červená světlice přilétla během projevu Dicka Schoofa. Na pódiu byl v tu dobu i polský premiér. „Ochranka Tuska okamžitě odvedla z pódia. Nikdo nebyl zraněn a muž zodpovědný za odhození světlice byl okamžitě dopaden,“ napsal server TVP.
Oslav se zúčastnili i veteráni
Podle polských médií se neoficiálně proslýchá, že útočníkem měl být zástupce organizace Svobodná Palestina. Celkem bylo zadrženo pět lidí, podle místních médií to však bylo kvůli narušení projevu nizozemského ministra obrany Rubena Brekelmanse. Policejní mluvčí neupřesnil, zda byl člověk, který hodil světlici, také mezi zatčenými.
Oslav se zúčastnilo také několik veteránů z druhé světové války. Patřili mezi ně i stoletý Mervyn Kersh z Británie a 101letý Nick Janicki z Kanady. Veřejnost veterány přivítala hlasitým voláním „děkujeme“, popisuje agentura Reuters.
Oslavy ve Wageningenu se soustředily na náměstí před hotelem de Wereld, kde 5. května 1945 podepsali nejvyšší němečtí představitelé dokumenty, které formálně ukončily pětiletou okupaci Nizozemska.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Konec tolerance „špíny“. Trump zvažuje znovuotevření Alcatrazu pro násilné zločince