Záplavy ve Španělsku si vyžádaly desítky mrtvých
Nejméně 95 obětí, včetně několika dětí, si vyžádaly povodně způsobené přívalovými dešti, které v úterý zasáhly jihovýchod Španělska. Po desítkách lidí se stále pátrá, píší místní média. Španělská vláda kvůli tomu vyhlásila třídenní státní smutek, který začne ve čtvrtek, kdy do nejhůře postiženého regionu přijede španělský premiér Pedro Sánchez. Deště se ve středu přesunuly na jihozápad a severovýchod. Odpoledne španělská meteorologická služba Aemet vyhlásila nejvyšší stupeň pohotovosti pro provincii Cádiz, druhý nejvyšší stupeň platí v Katalánsku.
Téměř všechny oběti záplav jsou hlášeny z Valencie, dvě ženy zemřely kvůli nim v sousedním regionu Kastilie-La Mancha. Na 150 tisíc domácností se kvůli povodním ve Valencii ocitlo bez proudu, zastavena byla i vlaková doprava do stejnojmenného hlavního města tohoto autonomního regionu. Záplavy přerušily provoz na desítkách silnic a omezily fungování letiště ve Valencii, kde kvůli tomu na 1 500 lidí strávilo noc.
ČTĚTE TAKÉ: Bilance zničujících povodní na Odře. Vznikly škody za miliardy, opravy zaberou desetiletí
Po krizovém zasedání vlády ve středu ministr pro regionální politiku Ángel Víctor Torres oznámil vyhlášení třídenního státního smutku a uvedl, že železniční spojení Valencie s Madridem je dál přerušené, stejně jako je zastaven provoz příměstských vlaků do Valencie. Ministr vyzval obyvatele regionu, aby zůstali doma, pokud je to možné.
Přívalové deště zasáhly v úterý zejména Valencii, Kastilii-La Manchu a jihošpanělskou Andalusii. Ve Valencii spadlo nejvíce srážek za 24 hodin od září 1966, uvedla RTVE. Voda zaplavila silnice, ulice i dálnice. Podle španělské meteorologické služby Aemet se už ve Valencii větší srážky nečekají.
Desítky lidí podle deníku El País strávily ve Valencii noc na středu v autech či na střechách domů a čerpacích stanic, odkud je museli zachránit hasiči. Na pomoc byla povolána i armáda, pomáhá též policie. Někteří lidé volali o pomoc i prostřednictvím sociálních sítí.
„Potřebujeme pomoc, volejte, kam můžete. Můj bratr, moje matka a já jsme uvízli doma,“ začínal jeden z mnoha vzkazů zveřejněných na síti X. Někteří uživatelé sociálních sítí si stěžovali i na potíže s nouzovou linkou 112. Předseda valencijské vlády Carlos Mazón ale uvedl, že linka funguje bez omezení a jen v úterý vyřídila přes deset tisíc hovorů.
Voda zaplavila i domov důchodců ve městě Massanassa ve Valencii, všechny jeho klienty se podařilo posléze dostat do bezpečí. V továrně automobilky Ford v Almussafes uvěznily záplavy přes noc celou odpolední směnu, která skončila v úterý v deset večer. Na sociálních sítích se objevila řada videozáznamů ze záchranných akcí i ze zatopených silnic s desítkami převrácených aut, které smetla voda. V některých obcích se zavřely školy.
V Andalusii u Málagy vykolejil vysokorychlostní vlak s téměř 300 lidmi, nikdo nebyl zraněn. Rušit či přesměrovat lety muselo kvůli špatným povětrnostním podmínkám i letiště ve Valencii.
Pomoc Španělsku nabídlo ve středu mimo jiné Portugalsko, Německo či předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. EU aktivovala satelitní systém Copernicus a údaje poskytla španělským záchranářům.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Tragédie, která dodnes děsí. Tsunami v Dolomitech bylo jako atomovka, zemřely tisíce lidí