Lidé jsou po povodních bez domova
Škody, které způsobily zářijové povodně na tocích a vodních dílech spravovaných Povodím Odry, dosáhly téměř 6,1 miliardy korun. Jejich odstraňování bude trvat nejméně deset let a bude finančně náročné. Jen letos dá podnik na zabezpečovací práce a opravy vodních děl více než 200 milionů korun. Ve středu to sdělila mluvčí státního podniku Povodí Odry Šárka Vlčková.
Povodňové vlny podle Vlčkové zasáhly všechny významné vodní toky a na nich vybudovaná vodní díla poškodily v různé míře. „Na celém území v rámci stavu nebezpečí probíhají práce těžké techniky přímo v tocích. Jsou prováděny opravy rozplavených hrází, odstraňování zátarasů, sanují se nádrže, modelují se štěrkové nánosy a na dolní Odře pod soutokem s Ostravicí se těží štěrky. Současně se likvidují spadlé a poškozené stromy a uklízí se kolem řek,“ uvedla Vlčková.
ČTĚTE TAKÉ: Smutná bilance po povodních na Moravě. K zemi musí přes 70 staveb, rozhodli statici
Podnik připravuje projekty na obnovu vodních děl. „Do konce roku 2024 bude vynaloženo na zabezpečovací práce a opravy vodních děl více než 200 milionů korun, které jsou nyní hrazeny z rozpočtu státního podniku Povodí Odry a měly by být pokryty z dotace ministerstva zemědělství,“ uvedla mluvčí.
Tragický posun v pátrání po lidech z vozu, který odnesla povodeň. První tělo nalezli v Polsku
Záplavy v Olomouckém kraji mají druhou potvrzenou oběť. Totožnost sedmadvacetileté ženy z Jesenicka, jejíž tělo bylo nalezeno v Polsku, potvrdila analýza DNA. Informovala o tom mluvčí policie Ivana Skoupilová. Žena zůstala společně s dalšími dvěma muži ve vozidle, které 14. září strhla rozbouřená řeka Staříč v obci Lipová-lázně. Oba pohřešované muže se dosud nalézt nepodařilo. První obětí je seniorka z Kobylé nad Vidnavkou na Jesenicku, která zemřela poté, co řeka strhla část jejího domu. V celém Česku tak počet potvrzených obětí zářijových povodní stoupl na šest.
Generální ředitel Povodí Odry Jiří Tkáč, který podle oznámení ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) ve funkci k 31. březnu skončí, uvedl, že se podnik nyní soustředí zejména na obnovu říčních hrází, odstraňování štěrků z průtočných profilů řek a odstranění veškerých zátarasů.
„Povodňové škody na vodohospodářském majetku jsou opravdu obrovské a jejich odstraňování bude trvat minimálně deset let s vysokými finančními náklady. V následujících letech se budeme postupně snažit obnovovat poškozená vodní díla na jednotlivých tocích,“ uvedl Tkáč.
Voda se blížila i tisícileté povodni
Po vyhodnocení povodně se podle něj podnik bude případně v některých místech zabývat zvýšením protipovodňové ochrany. Povodí Odry je správcem vodních toků a vodních děl v povodí Odry, tedy na území Moravskoslezského a částečně Olomouckého kraje. Provozuje například přehrady Šance, Kružberk nebo Slezská Harta.
Hrdina povodní ze středních Čech: Do vrtulníku ze střech posbíral 22 lidí
Šlo jim o život a kdyby se na nebi neobjevil vrtulník, nejspíš by skončili v rozbouřené vodě. Někteří u sebe měli malé děti, i přesto odmítli evakuaci. Jiní by si nenechali pomoci, aniž by na palubu nevzali záchranáři i jejich psa. Lukáš Vejvar – hasič ze středních Čech – byl jedním z členů posádky policejního vrtulníku, který startoval z Prahy, aby zachraňoval na Jesenicku.
„Nejhorší situace byla v okrese Jeseník, na Bruntálsku a Krnovsku spolu s městy Opava, Ostrava a Bohumín. Do finální podoby se nyní opravuje rozplavená hráz na řece Opavě v Krnově-Kostelci a v Opavě-Palhanci. Hráze se také opravují na řece Opavě v Děhylově v prostoru Hlučínského jezera a probíhá obnova rozplavené hráze na řece Odře v Ostravě,“ uvedla Vlčková.
Podnik zabezpečuje povodňové škody také na řece Olši v Českém Těšíně a Karviné. „Byla již vyřešena hráz pod Landekem, nátrž v Brušperku na řece Ondřejnici, což umožnilo přistoupit k opravě komunikace jejím správcem, a taky nátrž pod Karlohuťským jezem na Ostravici,“ uvedla mluvčí.
Podnik zahájil práce i v Jeseníkách na obnově údolí řek Bělé a Staříče, jehož větší část voda, jež se tam podle Vlčkové mohla blížit tisícileté povodni, zničila. Obdobně se pracuje v oblasti Vidnavy a na Osoblažsku.
Povodně překonaly v řadě parametrů velkou vodu z roku 1997
„Nadále pokračuje intenzivní příprava protipovodňových opatření na horní Opavě, kdy jsme ihned po povodni zahájili rekonstrukci jezu v Branticích, která významně zlepší stupeň protipovodňové ochrany, a v průběhu roku 2025 budeme zahajovat již připravené stavby protipovodňových opatření v obci Zátor, které jsou stavebně rozděleny na dvě etapy,“ uvedla Vlčková. Dodala, že podnik usiluje o to, aby stavební práce na přehradní hrázi chystané nádrže Nové Heřminovy začaly na podzim roku 2027.
Letošní povodeň podle mluvčí v řadě parametrů překonala ničivé záplavy z roku 1997. Limit pro extrémní povodeň, tedy průtok padesátileté vody, překonala voda na 38 ze 70 stanic, které za povodně měřily a vyhodnocovaly situaci. Na některých místech dosáhly průtoky i od třísetleté po tisíciletou vodu.
Technický ředitel Povodí Odry Břetislav Tureček uvedl, že upravené vodní toky splnily svou funkci i tam, kde je povodeň zničila, když až dvojnásobně překonala jejich návrhové průtoky. „Úpravy toků poskytly dostatečný čas obyvatelům k evakuaci a k záchraně toho nejcennějšího, lidského života,“ uvedl Tureček. Vyzdvihl všechny přehrady, které podle něj bezpečně ochránily životy desítek tisíc obyvatel a stoprocentně ztransformovaly velké vody.
„Vzhledem k tomu, že povodní byla zničena rozsáhlá oblast námi spravovaného území, není v našich silách ihned reagovat na všechny podněty občanů, i když si uvědomujeme jejich naléhavost. Snažíme se postupovat co nejrychleji,“ poznamenal Tkáč.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Příjemné počasí se o víkendu zkazí. Ochladí se a dorazí deště, na horách má sněžit