Celé Česko se těší na léto, rozvolnění kultury a na to, že si užije venkovní koncerty, divadelní představení nebo sportovní závody. I v rámci takových akcí ale zatím platí hygienická omezení. Mezi nejpřísnější patří povinnost nosit roušku a zákaz pití a jídla v hledišti. Problém je ale v tom, co přesně hlediště představuje. Vládní nařízení je v této definici totiž velmi vágní a složité je to i s akcemi, kde hlediště není.
„Pro konání koncertů a jiných hudebních, divadelních, filmových a uměleckých představení včetně cirkusů a varieté, sportovních utkání, zápasů, závodů apod. (dále jen „sportovní utkání“), kongresů, vzdělávacích akcí a zkoušek v prezenční formě se stanovují takové podmínky, že se zakazuje konzumace jídla a nápojů v hledišti,“ uvádí se v posledním vládním nařízení schváleném 7. června.
Harmonikář má smůlu, hrát nesmí a bonus nedostane. Koncerty přitom jedou ve velkém
Hudebníci, kteří se živí hraním v restauracích, mají smůlu. Hrát nemohou a navíc jim stát zrušil kompenzační bonus. „Je to paradoxní, na Vánoce jsme hrát mohli,“ popisuje mladý harmonikář Jiří z Prahy. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) jsou však restaurace větším rizikem než například venkovní koncerty, kde podle něj lidé neodkládají roušky.
„Lidé musí zatím konzumovat mimo hlediště. Tam to možné není. Týká se to hlavně kin,“ dodal pro CNN Prima NEWS ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Jinak je na kulturních akcích možné konzumovat občerstvení formou bufetu nebo bufetu s obsluhou. Vláda se tak snaží zabránit sundávání roušek a respirátorů v publiku.
Největší nejasnosti jsou právě kolem formulace ohledně konzumace a vymezení prostoru hlediště. Podle organizátora festivalu České hrady navíc na většině venkovních akcí v podstatě žádné hlediště není.
Hlediště není nijak definováno
„Samozřejmě, že je to naprostý nesmysl. To se dá dejme tomu regulovat v kině nebo divadle. V případě festivalů nebo venkovních akcí to považuji za naprosto nereálné,“ řekl CNN Prima NEWS jeden z pořadatelů Michal Šesták.
„Ministři operují s terminologií, která nemá vůbec žádný právní základ. Hlediště na festivalech vůbec není nijak definované,“ dodal Šesták s tím, že on sám se zatím současnými opatřeními nezabývá a čeká, s jakými změnami ještě vláda přijde. Koncerty v rámci Českých hradů se plánují až na srpen.
Řada menších akcí je ale už naplánována a jejich organizátoři se snaží v současných podmínkách alespoň nějak vyznat.
„Plánujeme menší hasičskou akci na vesnici pro cca 500 lidí. Hlediště v podstatě vůbec nemáme, ale pokud to bude nutné, jsme připraveni ho vymezit a oddělit ho tak od prostoru pro jídlo a pití. Uvidíme, jaké změny do konce příštího týdne ještě přijdou,“ řekl pro CNN Prima NEWS spoluorganizátor vesnické hasičské akce ve Středočeském kraji.
Klidně budu zpívat v roušce, hlavně ať už hrajeme, přeje si Malátný z Chinaski
Zpěvák Michal Malátný by byl ochotný zpívat i v roušce. „Hrát potřebujeme, klidně i pro 200 lidí,“ řekl frontman skupiny Chinaski v pořadu Interview na CNN Prima NEWS. Kapela vystoupí už v úterý na koncertě za účasti zhruba 3 000 návštěvníků. Ten se uskuteční za doprovodu dalších hostů na pražském Výstavišti v Holešovicích, a to za přísných bezpečnostních opatření, aby se zabránilo šíření koronaviru.
Detailnější informace s ohledem na kulturní akce jsou na webových stránkách ministerstva kultury. Ohledně hlediště se tam ale objevuje pouze vágní fráze o tom, že v případě, kdy není hlediště organizované, je třeba se řídit obecnými podmínkami pro pořádání hromadných akcí. O těch se sice v nařízení ministerstva zdravotnictví píše, ale žádná podmínka zákazu konzumace v hledišti tam není.
Podle tiskového oddělení ministerstva kultury jde o hlediště především v případě kina nebo divadla. Jde o tzv. kulturní akce pořádané venku i uvnitř.
Slavnosti a poutě do 500 osob
Podle jiných pravidel se řídí tzv. spolkové akce, slavnosti nebo poutě. Tam hlediště být nemusí. „Je to trochu komplikovanější, proto jsou i rozdílné počty osob. Na těchto typech akcí hlediště není, ale zas je omezený počet návštěvníků, protože ti mohou procházet celým prostorem,“ sdělila pro CNN Prima NEWS pracovnice tiskového oddělení ministerstva Petra Hrůšová.
Na spolkových akcích, kam se řadí právě i ty hasičské, může být podle aktuálně platných nařízení maximálně 500 osob. Tyto osoby navíc nemusí mít předem určená místa k sezení, což je povinností právě u kulturních akcí.
Na hromadných akcích aktuálně stále platí i další hygienická opatření. Jde například o povinnost nosit roušku nebo dodržovat rozestupy či předložit negativní test nebo potvrzení o prodělání nemoci či o očkování.
Dále je omezený počet návštěvníků. Na koncerty může maximálně 2 000 lidí, na spolkové nebo tradiční akce jako poutě pouze 500 osob. Zatímco v prvním případě musí zatím sedět, ve druhém je povoleno stát. Povoleno je i sezení na dekách, ale musí být zachován rozestup 1,2 metru.
Do konce června by se ale podmínky mohly ještě změnit. Hlavní novinkou by mělo být schválení toho, že i na kulturních akcích mohou lidé stát, ale v takovém případě by měly na jednu osobu připadat čtyři metry čtvereční.
Všechny informace jsou podrobně uvedeny na stránkách ministerstva kultury.