Hudebníci, kteří se živí hraním v restauracích, mají smůlu. Hrát nemohou a navíc jim stát zrušil kompenzační bonus. „Je to paradoxní, na Vánoce jsme hrát mohli,“ popisuje mladý harmonikář Jiří z Prahy. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) jsou však restaurace větším rizikem než například venkovní koncerty, kde podle něj lidé neodkládají roušky.
„Štve mě, že jsou otevřené restaurace, začíná se uvolňovat kultura a může být tisíc lidí na koncertě, a řekněme si upřímně, že všichni roušky mít nebudou, a my hrát nesmíme,“ postěžoval si pro CNN Prima NEWS harmonikář Jirka, který se živí hraním především v pražských restauracích.
Navíc upozornil na to, že od června už není možné žádat ani o kompenzační bonus. „Bonus už se od června nevyplácí. Zdá se mi, že na nás stát úplně zapomněl. Nepovolil to, čím se živím já,“ smutnil hudebník, který se na dráhu živnostníka v tomto oboru vydal v říjnu 2019.
V nařízení se doslova píše toto:
Jde-li o provoz provozovny stravovacích služeb, hudebních, tanečních, herních a podobných společenských klubů a diskoték, heren a kasin, nařizuje (ministerstvo zdravotnictví) provozovatelům uvedených provozoven dodržovat následující pravidla: Produkce živé hudby a tanec nejsou umožněny, s výjimkou oslavy svatby, prohlášení osob o tom, že spolu vstupují do registrovaného partnerství, a hostiny po pohřbu.
Na Vánoce se hrát mohlo
Paradoxní je situace o to víc, že v prosinci, kdy se restaurace krátce otevřely, harmonikář hrát mohl. „Na Vánoce se mohlo hrát, ale byl zákaz zpívání, což jsem osobně dodržoval. V tuhle chvíli je všechno tak nějak otevřené a jediné, co je zakázané, je živá hudba v restauracích,“ dodal mladý hudebník.
Příběh Jirky ale není zdaleka ojedinělý. Hudebníků, kteří se živí hraním v restauracích a barech, jsou stovky až tisíce a všichni doufají, že se nařízení brzy změní.
„Hraju už několik let na klavír v restauracích po celé republice a opravdu toto nařízení nechápu. Jsem spíš doprovod a lidé u mé hudby vlastně ani nezpívají,“ uvedl pro CNN Prima NEWS klavírista Tomáš.
Žízeň je vyhnala do hospody už v šest ráno. Za hodinu výčep praskal ve švech
Věnce piv v rukách servírky uvnitř hospody, takový obrázek tuzemští pivaři neviděli od loňského 17. prosince. A do ostravského výčepu Venuše proto vyrazili už v šest ráno. „Jdu na jedno. Na správku, jak se říká,“ přiznává 46letý Dušan Smatana. Někdo je vždycky první, v půl sedmé už ale ve Venuši sedí skoro dvacet pivařů, v sedm bylo téměř plno.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) redakci řekl, že situace v restauracích se od venkovních koncertů liší. Jde především o to, že v restauracích si lidé sundají roušky kvůli jídlu a pití, zatímco na koncertech je podle něj odložit nesmí.
„V restauraci se konzumuje a lidé při tom odkládají ochranu úst a nosu. Je tady proto zvýšené riziko nákazy. Zatímco na všech koncertech je zákaz konzumace, platí povinnost mít po celou dobu ochranný prostředek a dodržovat rozestupy,“ uvedl ministr.
Schválí vláda změnu?
Společně se svým kolegou a ministrem dopravy a průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem (za ANO) se ale Vojtěch shodl na tom, že vláda bude toto opatření ještě řešit. „Ještě o tom jednáme a budeme situaci vyhodnocovat,“ napsal krátce Havlíček.
Restaurace jsou už kompletně otevřené. Platí v nich povinnost mít negativní a nejdéle sedm dní starý PCR test nebo tři dny starý antigenní test či potvrzení o prodělání covidu nebo o očkování. Kontrolovat zákazníky ale nemusí hostinští, namátkově to dělají hygienici. U stolu smí být pouze čtyři hosté a stolečky od sebe musí být nejméně ve vzdálenosti 1,5 metru.
Další změna pravidel by mohla přijít už koncem týdne, kdy se chystá další schůze Babišova kabinetu.