Kometa, kterou astronomové objevili loni v březnu, se nyní přibližuje k Zemi. V následujících týdnech ji bude možné pozorovat. Podle astronomického webu Space.com půjde zřejmě o unikátní šanci tento nevídaný úkaz spatřit.
Amatérští astronomové v průběhu roku pomocí svých dalekohledů objeví asi tucet komet. Většina z nich jen tiše přilétá a odlétá, některé jsou však velmi pozoruhodné. Výjimkou není ani nově objevená kometa C/2022 E3 (ZTF), která se v nadcházejících týdnech přiblíží na vzdálenost 42 milionů kilometrů od naší planety. Půjde o její první přiblížení za posledních 50 tisíc let, informoval web Space.com.
Lávové peklo s diamanty. Vědci zkoumali planetu Janssen, rok na ní trvá pouhých 18 hodin
Vědci zveřejnili část výzkumu „pekelné planety“, v kterém popsali její změnu na lávovou kouli. Na základě dat se pokusí posoudit, jak se planety vyvíjely v čase, a najít odpovědi na otázky ohledně jejich možné obyvatelnosti.
Nejblíže k Zemi by měla být 1. února a nepochybně přiláká mnoho pozorovatelů oblohy. Zda skutečně bude vidět, bude záviset na řadě faktorů, včetně polohy a světelného znečištění z přírodních i umělých zdrojů, informoval web CNN. Projekt s názvem Virtual Telescope bude od 12. ledna vysílat bezplatný živý přenos komety, a to i na platformě Youtube. Kometu díky tomu bude moci pozorovat úplně každý.
Pouhým okem však bude možné kometu sledovat pouze tehdy, pokud obloha nebude příliš osvětlena Měsícem nebo světelným smogem. Pozorování na začátku února by mohl zkazit například i úplněk. Francouzský astrofyzik Nicolas Biver proto raději doporučuje lidem na severní polokouli sledovat kometu poslední týden v lednu. O víkendu 21. a 22. ledna totiž bude novoluní, které pozorovatelům zlepší podmínky. Další dobrá příležitost by se měla naskytnout 10. února, kdy těleso proletí v blízkosti Marsu.
Původně mělo jít o asteroid
Na kometu 2. března loňského roku narazili astronomové Frank Masci a Bryce Bolin na kalifornské observatoři Palomar. Objekt původně identifikovali jako asteroid. Zdálo se, že je velmi malý a na prahu detekovatelnosti pouhým lidským okem.
Následná pozorování ale odhalila, že má tento objekt podobný hvězdě velmi hustou komu, tedy plynný obal, který obklopuje jádro komety. Její konzistence poté naznačovala, že jde ve skutečnosti o kometu, informoval web EarthSky. Její oběžná doba je zhruba 50 tisíc let. Podle astronomů měl poslední průlet vnitřní sluneční soustavou proběhnout v období starší doby kamenné.
Je přitom možné, že je to naposledy, kdy budeme moci kometu spatřit. Nejnovější informace totiž naznačují, že se objekt v současnosti pohybuje po parabolické dráze – ta není uzavřená, takže se kometa po průletu kolem Slunce přesune zpět do hlubokého vesmíru a už se nikdy nevrátí.