Vědci zveřejnili část výzkumu „pekelné planety“, v kterém popsali její změnu na lávovou kouli. Na základě dat se pokusí posoudit, jak se planety vyvíjely v čase, a najít odpovědi na otázky ohledně jejich možné obyvatelnosti.
Skalnatá planeta ze souhvězdí Raka je známá jako 55 Cancri e nebo pod přezdívkou „Janssen“. Její povrch připomíná hluboký lávový oceán. Předpokládá se, že se tam průměrná teplota během dne pohybuje kolem těžko představitelných 2 300 stupňů Celsia.
Ledová krása na Marsu. NASA odhalila unikátní snímky, vločky tam mají neobvyklý tvar
NASA speciálními sondami zachytila planetu Mars v zimním období. Agentura fotografii uveřejnila a její experti vysvětlili podobu tamního sněhu. Zima tam trvá celé dva roky.
Nové poznatky o planetě vědci získali díky přístroji, který zachytil ultrapřesná měření světla zářícího z Janssenova slunce – Copernica neboli 55 Cnc. V analýze zveřejněné v časopise Nature Astronomy bylo odhaleno, že planeta obíhá kolem hvězdy sedmdesátkrát blíže než Země kolem Slunce. Rok na ní trvá pouhých 18 dní.
Nynějšímu žhavému prostředí mohlo pomoci, že byla planeta vtažena k hvězdě důsledkem posunů gravitace. „Dozvěděli jsme se, jak získala současnou podobu. Už na své původní oběžné dráze ale byla zřejmě mimořádně horká, že by na ní nemohlo vydržet nic, co lidé doposud poznali,“ popsala astrofyzička Lily Zhaová webu Mirror.uk.
Podle webu Live Science vědci studovali vzdálený systém těles, aby mohli posoudit, jak se planety vyvíjely v průběhu času a jak moc jsou odlišné od těch z naší sluneční soustavy. „Pochopení toho ovlivní i naše chápání pravděpodobnosti jejich obyvatelnosti,“ uvedla Zhaová.
Badatelé budou nyní zjišťovat, z čeho se planeta skládá. Teorie naznačují, že by její jádro mohlo být tvořeno diamanty. „Diamant je jedním z možných vysvětlení velikosti a hmotnosti 55 Cancri e,“ popsala Zhaová. „Složení menších planet s nízkou hmotností, jako je 55 Cancri e, není v současné době příliš známo,“ dodala.