České sklo
Nejprve na export tradičního českého zboží dopadla koronakrize, teď odbyt vázne kvůli vyrabovaným obchodům. Rasové nepokoje ve Spojených státech ohrožují vývoz českého skla. Například z harrachovských skláren mířilo 90 procent exportu právě do USA.
„A skláři nebudou mít co žrát.“ Legendární hláška z českého filmu Pelíšky se začíná naplňovat. Skláři totiž začínají doplácet na nepokoje, které probíhají v USA.
České sklo se vyrábí především na severu Čech, kde sklářské hutě udržují dlouholetou tradici. Skleněná vlákna se dělají ale také v Pardubicích, v Brně naopak vyrábějí obalové sklo. Celkem se u nás výrobou skla a keramiky zabývá přes sto firem. Pracuje v nich 24 tisíc lidí. A v roce 2018 se těmto podnikům povedlo vyvézt zboží za 48 miliard korun.
Dlouho trvající úpadek
V harrachovských sklárnách šlo 90 procent vývozu právě do Spojených států, konkrétně do Chicaga. Teď jsou tam ale obchody zavřené. V Harrachově si přivydělávali také komentovanými prohlídkami. Jenže kvůli koronaviru sem turisté už nejezdí a prohlídky tak postrádají smysl.
„Koncept prohlídek fungoval patnáct let. Ze dne na den šup a najednou máme měsíčně o dva miliony méně z turistického ruchu,“ komentuje situaci majitel sklárny v Harrachově František Novosad. Další komplikací pro sklárnu jsou současné nepokoje v USA.
Snížený odbyt má také sklárna Cerva Bohemia, která vyrábí hlavně dekorativní a nápojové sklo. „Přišli jsme o většinu zakázek, úplně nás to zastavilo. Situace v českém sklářství byla špatná ale už před pandemií koronaviru a americkými nepokoji,“ říká majitel Cerva Bohemia Lubor Cerva.