Vláda na pondělním mimořádném jednání schválila 1,4 miliardy korun pro lidi zasažené v červnu tornádem a bouřemi na jižní Moravě a v Ústeckém kraji, aby bylo zajištěno průběžné financování podaných žádostí. V průběhu zasedání vlády o tom informovalo ministerstvo pro místní rozvoj.
Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) uvedla, že objem sjednaných dotačních smluv rychle roste. V pondělí schválená suma má podle ní zajistit průběžné financování podaných žádostí tak, aby lidé mohli rychle obnovit svá obydlí. Úřad počítá také s dalším nasazením mobilních týmů v postižených lokalitách. Další výjezd úředníků je plánovaný na týden od 23. srpna. Konkrétní místa a časy budou zveřejněny na webových stránkách Státního fondu podpory investic.
OBRAZEM: Stovky milionů korun a týdny dřiny. Jak se proměnily obce zasažené tornádem?
Nikdo z postižených obcí na jižní Moravě netušil, jak se jim 24. června změní život. Řádění tornáda lidem bralo střechy nad hlavou, celé domovy i životy. Díky lidské solidaritě, pomoci záchranářů i dobrovolníkům se však postižené oblasti snaží obnovit to, co vzdušný vír zničil. Práce nekončí, už nyní se však obce proměnily k nepoznání. Podívejte se na letecké snímky z roku 2018, z konce června – po řadění tornáda – a z konce července, kdy na obnově pracovaly tisíce lidí.
Bouře s kroupami a tornádem zasáhla Břeclavsko a Hodonínsko poslední červnový čtvrtek. Vyžádala si šest životů. Poničila 1200 domů, z toho kolem 200 muselo jít k zemi. Zničené zůstaly například i školy, sportoviště, auta a zeleň. Škody tehdy způsobily bouře také v Ústeckém kraji.
Součástí vládního programu na pomoc jihomoravským obcím, které na konci června zasáhlo tornádo, bude i obnova poničených hřbitovů, zopakovalo v pondělí ministerstvo.
Lidé čerpají peníze také z programu Živel. Státní fond podpory investic s lidmi z obcí zasažených tornádem do středy podepsal 98 smluv v objemu dotací 140 milionů korun na obnovu bydlení. Zároveň bylo lidem na 61 zálohách vyplaceno 30,5 milionů korun.
Ministerstvo pro místní rozvoj, a stejně tak Státní fond podpory investic, dělá podle Dostálové maximum pro to, aby peníze doputovaly k lidem co nejdříve. „Zároveň je ale nutno respektovat zákonné povinnosti pro nadcházející kontroly a audity vynakládání státních prostředků,“ uvedlo ministerstvo.