Od sudu s mrtvolou jsem se poleptal. Na orlické vraždy nelze zapomenout, přiznal detektiv

360° (204)

Podílel se na dopadení sériového vraha Ivana Roubala a také vytahoval sudy s mrtvými těly z orlické přehrady. Právě o takzvaných orlických vraždách z devadesátých let se legendární pražský detektiv Jan Štoček rozpovídal v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Jak silně medializovaný případ zpětně hodnotí?

Orličtí vrazi v letech 1991 až 1993 zavraždili minimálně pět lidí, a to převážně za účelem peněžního zisku. Své oběti většinou ukrývali do sudů s louhem. Ty pak shazovali do orlické přehrady.

Organizátorem gangu byl Karel Kopáč. Ten byl od roku 1994 kvůli následkům autonehody upoután na invalidní vozík. Vykonavatelem vražd byl Ludvík Černý. Dalším členem gangu byl Vladimír Kuna, který mimo jiné přišel s nápadem dávat mrtvoly do sudů, v nichž byl nalitý louh.

První sud kriminalisté za pomoci báňských potápěčů vytáhli v červenci roku 1995. Na tom se podílel i pražský detektiv s mnohaletou praxí Jan Štoček. „Mám na to památku. Od jednoho z těch sudů s mrtvolou jsem si poleptal ruku. Říkám si: Sakra, že jsem neměl rukavice, když jsem na to sahal. Byla to ale vypjatá situace, kdo si měl vzpomenout na rukavice,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Flek má na ruce dodnes. Většinou se prý zvýrazní v létě, když více svítí slunce. Jizva však není jediným úkazem, který na Stočkovi orlické vraždy zanechaly. „Občas o tom přemýšlím, když je ještě teď o tu věc velký mediální zájem. Na orlické vraždy se nedá jen tak zapomenout. Každý lidský život je nenahraditelný, proto se každému případu musíte věnovat více než na 100 procent,“ uvedl.

Případ podle něj ale prý nebyl tak složitý, jak v současnosti někteří prezentují. „Na začátku byl složitý, když jsme tušili něco o Černým, ale neměli jsme to jak dokázat. Když se ale vytáhl první sud a Kopáč začal mluvit, už to šlo. Dalo se to udělat i líp, ale dopadlo to dobře,“ dodal.

Policejní síň slávy

Vyšetřovatelé například zvažovali, že Černého obviní ještě z další vraždy. Nakonec ale usoudili, že pro věc nemají dostatek důkazů. Štoček ve vysílání přiznal, že orlický gang či sériový vrah Ivan Roubal mohou mít na svědomí daleko více obětí, než je známo.

Konečné rozsudky padly v dubnu 1997. Ludvík Černý a Vladimír Kuna byli odsouzeni na doživotí, Karel Kopáč na 21 let. Další členové gangu – Petr Chodounský a Irena Meierová – dostali po 14 a 12 letech.

Vyšetřovatel Štoček byl v roce 2012 uveden do policejní síně slávy jako nestor pražského oddělení vražd. Mezi mediálně známé případy, které vyšetřoval, patří i vražda Ireny Neffové nebo případ devítileté Aničky, která zmizela v říjnu roku 2010.

Tagy: