Rozhovor s Andrejem Babišem
Na podzim nebude lockdown, prohlásil v úterý v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj Česká republika spíše směřuje k dalšímu rozvolňování. Někteří odborníci to ale považují za riskatní.
„Děkuji všem, kteří se očkují. Asi 61 procent dospělé populace je očkováno. To je klíč k tomu, abychom byli úplně svobodní,“ zdůraznil Andrej Babiš v Novém dni s tím, že se postupně vracíme do normálního života. „Lidé se mohou volně pohybovat, nejsou téměř žádná omezení. A myslím, že spíš budeme ještě více rozvolňovat,“ uvedl premiér.
Odborníci však varují před mutací delta, která se v Česku rychle šíří. Například epidemiolog Roman Prymula CNN Prima NEWS řekl, že opatření se nejspíše budou muset zpřísňovat už v srpnu.
Imunolog Václav Hořejší se dlouhodobě obává teoretické možnosti příchodu mutace, která bude schopná obejít očkování. „Kdyby se objevila varianta, která by odolala protilátkám, byl by to průšvih a začínali bychom znovu. Museli bychom hlídat ohniska a držet nakažené na stále stejném počtu,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS.
Klíčem je očkování
Odborníci i premiér se shodují v tom, že klíčem před dalšími lockdowny je očkování. „Zítra (ve středu) ráno otevíráme očkovací centrum bez registrace v Ostravě, pak v Brně. Centra fungují skvěle na Chodově i na hlavním nádraží. V pondělí měl problémy Smíchov, ale od středy tam budeme dodávat vakcínu Pfizer,“ podotkl Babiš s tím, že zájem je také o vakcínu Johnson & Johnson.
„Protože lidé přijdou bez registrace, dostanou jednu dávku a je to vyřízeno,“ vysvětlil. Lidé si ale často stěžují na to, že v centrech stojí v dlouhých frontách.
Rodiče o očkování dětí proti covidu: Proč jim cpát vakcínu vs. Smrt číhá i na ně
Očkování dětí proti covidu budí posledních několik týdnů velké vášně ve společnosti. Zatím je vakcinace schválená pouze pro ty starší 12 let, ale schyluje se k registraci vakcíny i pro mladší ročníky. Rodiče těchto dětí se nejčastěji bojí očkování kvůli tomu, že mají málo informací. Obavy jsou i z možných následků očkování. Ačkoliv lékaři očkování tak jako u dospělých doporučují, rozpaky rodičů chápou a snaží se je naopak co nejvíce rozptýlit. Čím rodiče nejčastěji argumentují?
Očkování nechceme nařizovat
Předseda vlády v Novém dni také řekl, že očkování nechce nařizovat. „Naši lidé jsou na to alergičtí, takže je chceme přesvědčit,“ navrhl. „Proto například VZP poslala minulý týden dopis všem nad 60 let, tento týden pošle dopis všem pojištěncům nad 18 let,“ řekl Babiš s tím, že chce i podporu médií, celebrit a influencerů.
„Ať nám s tím pomohou. Protože to není politická záležitost, ale jde o ochranu zdraví nás všech. Chceme se vrátit do normálu, proto musíme na příkladech přesvědčovat všechny, kteří nejsou očkovaní. Myslím, že se to postupně daří,“ řekl premiér s tím, že Česko musí proočkovat 70 procent populace.
V Česku je ale stále mnoho lidí, kteří se očkovat nechtějí. Odůvodňují to tím, že nevěří vládě ani odborníkům, kteří jí radí, že nevěří vakcíně nebo že spoléhají na svou imunitu. Opozice tak premiérovi vyčítá, že vláda dostatečně nevysvětluje, proč by se lidé měli nechat očkovat.
Babiš navíc chce, aby výhody měli i lidé s vysokou hladinu protilátek. „Bohužel, i když teď je to výhoda, jsme nejpromořenější národ na světě na počet obyvatel. Výhodu by měli mít i lidé, kteří nemoc prodělali a mají protilátky. To ještě musí dořešit klinická skupina,“ podotkl Babiš ve vysílání CNN Prima NEWS. Promoření však Česko stálo přes 30 tisíc lidských životů, kteří zemřeli s nemocí COVID-19.
Premiér Andrej Babiš (ANO) Zdroj: Profimedia.cz