Očkování dětí proti covidu budí posledních několik týdnů velké vášně ve společnosti. Zatím je vakcinace schválená pouze pro ty starší 12 let, ale schyluje se k registraci vakcíny i pro mladší ročníky. Rodiče těchto dětí se nejčastěji bojí očkování kvůli tomu, že mají málo informací. Obavy jsou i z možných následků očkování. Ačkoliv lékaři očkování tak jako u dospělých doporučují, rozpaky rodičů chápou a snaží se je naopak co nejvíce rozptýlit. Čím rodiče nejčastěji argumentují?
„Tak to ani náhodou! My dospělí to nechceme, bojíme se a máme to cpát dětem,“ zlobí se například jedna z maminek ve facebookové skupině Odmítáme testování dětí, která má zhruba 6 600 členů.
Další z rodičů argumentuje tím, že jeho děti mají dostatečnou imunitu. „Necítíme se být ohroženi. Moje paní a starší dcera mají zřejmě hyper imunitu, pily z jedné sklenice s prokazatelně nakaženým a nic. Já jako výčepní s nejlevnějším pivem v Praze přijdu do styku s bůhvíčím a žiju. Upřímně větší starost nám dělají klíšťata,“ odpověděl na dotaz CNN Prima NEWS mladý tatínek z Prahy, který má děti ve věku 2,5 a čtyři roky.
Jsem pro, ale až po doporučení
Jiní z rodičů jsou na očkování připraveni, ale čekají, až bude pro děti jejich věku oficiálně schválené. „Jsem pro očkování, ale počkal bych, až očkování dětí doporučí WHO a Česká vakcinologická společnost. Obě organizace plošné očkování dětí pod 12 let zatím nedoporučily,“ uvedl pro CNN Prima NEWS tatínek David z Prahy, který má děti ve věku čtyři a šest let.
Musíme očkovat děti od 6 let a připravit na to rodiče, vyzývá poslanec a lékař Svoboda
Česko by mělo co nejdříve začít očkovat i děti mladší 12 let. Na jednání zdravotního výboru v Poslanecké sněmovně to řekl poslanec ODS Bohuslav Svoboda. Je to podle něj jediná cesta, jak epidemii zvládnout. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) ale pro mladší děti ještě není schválená vakcína.
Česká vakcinologická společnost nejnověji doporučila očkování dětí od 12 do 17 let. Vakcína pro mladší děti skutečně ještě Evropskou lékovou agenturou (EMA), která o očkování v zemích Evropské unie rozhoduje, schválená nebyla. Podle některých by se tak mohlo stát v září, podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěch (za ANO) nejpozději do konce roku.
Tatínek David dodává, že je u dětí opatrnější, než by byl sám u sebe. Vyloženě nesouhlasné hlasy rodičů jsou sice méně časté, ale nijak výjimečné. Lékaři se je snaží respektovat, ale zároveň také hledat argumenty, proč jde o správnou cestu.
Nikdy nevíte, jaký bude mít vaše dítě průběh
„Chápu rodiče, že s tím váhají. Je to nové očkování a nejsou dlouhodobá data. Dotazy a obavy jsou zcela na místě a je to pochopitelné. Na druhou stranu bych vycházel z dat od odborníků. Ti se shodují na tom, že vakcíny jsou pro děti stejně bezpečné jako pro dospělé. Vychází se z dat Evropské lékové agentury nebo z dat v USA, kde je naočkováno přes sedm milionů dětí nad 12 let,“ reagoval na obavy rodičů pro CNN Prima NEWS Vojtěch Mucha, místopředseda Mladých praktiků.
Z dcerky jsem měla hadrovou panenku, teď leží na JIP, líčí maminka boj s covidem
Strach a bezmoc už několik dnů prožívá maminka Lucie z Prahy, jejíž dvouletá dcera se nakazila koronavirem a projevila se u ní závažná reakce imunitního systému neboli tzv. syndrom multisystémové zánětlivé odpovědi. Ten může vést až k poškození orgánů s vleklými komplikacemi. Holčičku po čtyřech dnech jako hadrovou panenku odvezla do Motola, kde ji čeká několikatýdenní péče. Lucie se se svým příběhem svěřila na Facebooku a apeluje na všechny, aby nákazu nepodceňovali.
Dotazy na očkování se hromadí i předsedkyni Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost České republiky Iloně Hülleové, která má svou ordinaci v Bystřici pod Hostýnem.
„Obecně pokud je očkování schválené, tak se vždy doporučuje a vždy tím minimalizujete riziko nákazy. Nikdo neví, jak onemocníte a jaký bude průběh. Je to jako s meningokokem. Je to ojedinělé onemocnění, které může být závažné, a nikdy nevíte, které dítě to potká a jaký průběh bude mít. Očkování se ale jednoznačně doporučuje. Není možné si myslet, že my jsme zdraví a my to zvládneme. Jde i o to, jak se dítě chová, kam chodí atd.,“ vysvětluje Hülleová.
Určitě očkovat, kamarádům téměř zemřel syn
A právě zkušenosti s již prodělaným onemocněním k očkování často jasně přesvědčily druhou skupinu rodičů.
„Kamarádům malém umřel dvanáctiletý syn na postcovidový syndrom. Takže já mám vcelku jasno,“ napsal CNN Prima NEWS otec dvanáctiletého dítěte z Prahy.
Právě postcovidový syndrom se i v Česku stal pro mnoho dětí velmi nebezpečným.
Syndrom multisystémové zánětlivé odpovědi
Syndrom se v Česku objevil už u desítek dětí. Projevuje se až několik týdnů po prodělání covidu a jde o jakési imunitní onemocnění v reakci na nákazu. Příznaky jsou velmi vysoká horečka, bolesti břicha, průjmy a zvracení a může se přidat i vyrážka. V dlouhodobém horizontu hrozí podle lékařů záněty cév, poškození orgánů, především srdce. Syndrom je ale léčitelný, přestože ho mohou provázet dlouhodobé komplikace.
Jiní rodiče zase argumentují tím, že jejich dítě dostalo už ve velmi brzkém věku mnoho jiných vakcín, a nevidí tak důvod, proč by se právě té proti covidu měli obávat.
Nevím, proč jít na barikády
„Můj syn už má v sobě ve 13 měsících vakcíny proti záškrtu, tetanu, černému kašli, dětské obrně, žloutence typu B a meningokokovi. Čekají ho spalničky, zarděnky a příušnice. Nějak nevím, proč bych kvůli covidové vakcíně měl najednou jít na barikádu,“ reagoval na dotaz tatínek batolete s tím, že jediné, proč by váhal, je, že onemocnění jeho syn prodělal.
Další rodiče, kteří se vyjadřují pro, argumentují především tím, že i jejich dítě pomůže jak k navýšení kolektivní imunity, tak především k ochraně sebe a všech blízkých.
„Kolektivní imunity se bez zaočkování dětí docílí jen těžko,“ uvedl na dotaz CNN Prima NEWS tatínek Jan, který má tříletou holčičku a na očkování je připravený.
Zavírání táborů kvůli jednomu nakaženému dítěti? Alibismus, kritizuje Hostomský
Když je na táboře jedno dítě s pozitivním testem na covid, určitě bych celou akci nezavíral, řekl v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS biochemik Zdeněk Hostomský. Právě kvůli nákaze koronavirem uzavřela hygiena v posledním týdnu tři tábory na Plzeňsku a další v jižních Čechách.
„Ano, dceru očkovat nechám, a to jak kvůli zmírnění průběhu nemoci, kdyby i přes očkováni byla nakažena, tak pro podporu kolektivní imunity. Stejně tak pro ochranu babiček, dědečků, kteří byli opravdu psychicky zasažení tím, ze jsme se přes rok neviděli. Dceři bude 13 let a chce i cestovat, jezdit na turnaje, soustředění a být s kamarády. Nebyl to pro děti lehký rok,“ vysvětlila maminka Lenka.
Lékařka: Své děti očkuji také
Mucha i Hülleová se shodují na tom, že očkování by mělo zůstat dobrovolné. V první řadě je ale podle nich třeba proočkovat co nejvíce dospělé populace a získat co nejširší kolektivní imunitu mezi dospělými.
Podle Hülleové zatím zájem o očkování mezi dětmi není tak velký. Důvodem je nejspíš i to, že jsou prázdniny. Většina lidí, kteří se očkovat chtěli a mohli, už tak podle ní učinila. Za důležité považuje, jak budou definitivně nastavené podmínky ve školách. To bude podle lékařky klíčové pro to, zda se rodiče nakonec skutečně rozhodnou dát své dítě naočkovat.
Že zájem zatím není tak velký, potvrdila i brněnská lékařka Tamara Polášková. „Děti ve věku 12 až 15 let se k očkováni registrují, není jich zatím moc, ale začíná to stoupat. Tuto věkovou skupinu očkovat doporučuji. Své děti, 13 a 15 let, očkuji také,“ sdělila pro CNN Prima NEWS Polášková.