Návrh, aby byl do roku 2027 povinný podíl až 85 procent českých potravin v obchodech, stále budí vášně. Původně jej podepsaly dvě desítky poslanců, redakce CNN Prima NEWS ale hovořila s dvěma poslanci, kteří se z různých důvodů rozhodli svůj podpis stáhnout. Poslanci zemědělského výboru také už rozhodli, že budou chtít návrh vrátit a znovu jej prodiskutovat.
Pozměňovací návrh k novele zákona o potravinách předložila skupina poslanců v čele s Margitou Balaštíkovou (ANO) a Zdeňkem Podalem (SPD). Pokud by prošel, zavedl by povinný podíl českých potravin v obchodech a na pultech by muselo být již od příštího roku nejméně 55 procent potravin z Česka. Následně by se měl tento podíl zvyšovat o 5 procentních bodů každý rok až na 85 procent. Hospodářská komora ČR to označila za nepřípustný zásah do podnikání.
Ať obchody prodávají 85 procent českých potravin, navrhují poslanci. Ministr souhlasí
Přijdete do obchodu a budete vybírat převážně z českých potravin. To je realita, kterou si do budoucna přeje skupina poslanců a podporuje ji i ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Obchodníci však bijí na poplach. Poslanecký návrh je podle nich absolutně nesmyslný a nedostatečně konzultovaný. Podle ekonomky Heleny Horské předloha nahrává velkým tuzemským hráčům.
Poslanec, který otevřeně říká, že podepsat návrh byla chyba, je občanský demokrat Jaroslav Martinů. Že s návrhem nesouhlasí, ale podepsal ho, vysvětlil pro CNN Prima NEWS tím, že se domníval, že podepisuje pouze obecnou podporu českých zemědělců.
„Návrh jsem podepsal v dobrém úmyslu, abych podpořil české zemědělce a české výrobky. Nicméně jsem neměl za to, že to zároveň omezuje konkurenci a staví kvóty pro dovoz zahraničních výrobků. To je proti mé filozofii. Neviděl jsem text pozměňujícího návrhu, dostal jsem listinu, která měla být obecně na podporu českých zemědělců. Můj podpis tam je, ale s návrhem nesouhlasím, udělal jsem chybu a za to se omlouvám,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Martinů.
Ještě ostřeji o způsobu, jímž byl poslanci Martinů podán návrh k podpisu, mluví jeho stranický kolega a místopředseda zemědělského výboru Petr Bendl (ODS). „Já si myslím, že na něj trošku sehráli habaďůru. Konkrétní text nedostal k dispozici. Obecně mu řekli, že jde o podporu českých potravin a možná si nedal příliš pozor a neuměl si představit, že by se něco takového mohlo stát. Postoj ODS je, že bezpečně tento návrh nepodpoří, naopak podpoříme návrat návrhu do zemědělského výboru k novému projednání,“ řekl pro CNN Prima NEWS Bendl s tím, že důsledky aktuálního pozměňovacího návrhu Balaštíkové a Podala by byly časem negativně znát na ceně potravin.
Sama Balaštíková ve vyjádření pro CNN Prima NEWS odmítla, že by poslanci s návrhem nemohli být obeznámeni. „Byl k dispozici na zemědělském výboru,“ uvedla.
Kováčik: Já škrtl podpis jako první
Další poslanec, který podpis z návrhu škrtnul, je předseda klubu KSČM Pavel Kováčik. Má ale jiné důvody než Jaroslav Martinů. S navyšováním českých potravin v obchodech souhlasí. „Že to zúží sortiment a bude nás to nutit nedovážet jiné potraviny, je demagogie a není to pravda,“ uvedl.
„Já nicméně dorazil škrtnout svůj podpis jako první. Protože návrh je příliš ambiciózní, nezískal by podporu a měli bychom hledat shodu na přijatelnějším návrhu,“ dodal Kováčik s tím, že jeho zájmem je, aby byl povinný podíl českých nabízených potravin zakotven v právním řádu.
Kdo za svým podpisem naopak stojí, je exministr zemědělství a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. „Dlouhodobě prosazuji, aby byl vyšší podíl potravin českého původu v našich obchodech. Návrh má své nedostatky, nevidím ale důvod podpis stahovat, návrh se ještě přepracuje,“ řekl Jurečka. Upravit dle něj bude třeba to, kterých potravin by se případně kvóty týkaly.
Debata kolem kontroverzního návrhu Balaštíkové a Podala jen tak neutichne. Sněmovní zemědělský výbor už odhlasoval, že Poslanecké sněmovně navrhne, aby se novela vrátila do druhého čtení, a to právě kvůli přepracování a další debatě.