reklama

Šimáně vyzývá CITIC: Nechť Číňané dorovnají, co jsme do Smartwings vložili my

Letecká společnost Smartwings stále čeká, jestli získá státem garantovaný úvěr, nebo ne. S bankami ale už jedná. Na tahu je nyní čínský akcionář, státem vlastněná skupina CITIC, jež v aeroliniích drží necelých padesát procent. Valná hromada Smartwings totiž už v červnu rozhodla, že se na záchraně společnosti budou finančně podílet také její majitelé. Jiří Šimáně, jemuž podle odhadů patří asi osmina skupiny Smartwings, už firmě půjčil 750 milionů korun.

reklama

Je v první dvacítce nejbohatších Čechů a podle magazínu Forbes disponuje majetkem za více než jedenáct miliard korun. Nyní se Jiří Šimáně pustil do boje s čínským obrem, jenž sedí na téměř polovině akcií v letecké společnosti Smartwings. Ta pro změnu už několik měsíců usiluje o získání finanční injekce od státu, která by jí pomohla přežít následky koronavirové pandemie, jež mimo jiné vedla na dlouhé týdny k uzavření světového nebe.

Původní vládní programy COVID však měly nastavené podmínky tak, že se do nich firmy typu Smartwings nevešly. V případě Antiviru sice aerolinie uspěly, ale kvůli zastropování příspěvku na náhrady mezd za zaměstnance, kteří nemohli vykonávat svou práci, tento program Smartwings kompenzoval jen část mzdových nákladů. Teprve v červenci se program COVID plus rozšířil o dopravu a cestovní ruch, a tak se otevřela možnost právě i pro Smartwings.

Podíl jsme od CITIC chtěli koupit, tvrdí Šimáně

Stále ale ještě není jisté, zda ji bude moci využít. „Záleží na tom, jak se k situaci postaví společnost CITIC, tedy zda dodrží slib, který dala jak akcionářům, tak bankám. To znamená, zda se bude podílet na financování záchrany společnosti. Pokud ano, pak je velmi pravděpodobné, že úvěr se státní zárukou využijeme,“ uvedl Jiří Šimáně pro CNN Prima NEWS.

Sám podle svých slov společnosti již půjčil bezmála 750 milionů korun a nyní chce, aby stejnou sumu poskytli i Čínané. „CITIC stále svůj veřejný příslib poskytnout půjčku nenaplnil, a pokud se tak nestane, bude na něm ležet odpovědnost za další vývoj,“ dodal Šimáně. Na otázku, zda vede jednání se CITIC nebo se členem představenstva CITIC Europe Holdings Jaroslavem Tvrdíkem, Jiří Šimáně odpověděl „bez komentáře“. Redakce CNN Prima NEWS se snažila získat reakci také Jaroslava Tvrdíka, telefon ovšem nezvedal a na otázky poslané přes SMS nereagoval.

Pro Šimáněho to ale zřejmě není poprvé, co se snaží s čínskými spoluvlastníky aerolinek Smartwings domluvit na něčem, co by vedlo ke zdárnému konci. „Před lety jsme souhlasili s odprodejem akcií čínské soukromé společnosti CEFC, která v té době prokazovala, že má desítky miliard dolarů na účtech. Od ní jsme si slibovali, že zafinancuje nákup nových letadel a že nám také za určitých podmínek otevře možnost létat v Číně nebo do Číny. To se bohužel nestalo, už jen proto, že tato skupina asi po roce nebo po dvou zkrachovala,“ uvedl Šimáně pro CNN Prima NEWS.

Zmínil také, že loni v létě učinil nabídku společnosti CITIC, která převzala akcie po CEFC, na odkup jejího podílu ve Smartwings. „Nabídku, která byla z našeho pohledu velmi atraktivní, CITIC odmítla s tím, že za podíl CEFC ve Smartwings zaplatila konkurznímu správci v Číně daleko více,“ uzavřel Šimáně.

(Ne)strategická firma

Jak už bylo řečeno, společnost Smartwings se dostala do potíží kvůli protiepidemickým opatřením. Prakticky okamžitě se rozproudila debata, jestli jí má stát pomoci, či nikoli. Spory probíhaly zejména o to, zda lze Smartwings považovat za strategicky významnou z hlediska České republiky, či nikoli. A nedokázali se na tom shodnout nejen politici, ale ani odborníci. Ekonomové jako Filip Matějka (CERGE-EI) nebo Helena Horská (hlavní ekonomka Raiffeisenbank) jsou přesvědčeni, že o strategickou firmu nejde a nemělo by se jí tedy dostávat zvláštní státní podpory.

S tím ovšem nesouhlasí hlavní ekonom společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda. „Pokud se stát rozhodl, že bude zachraňovat plošně všechny firmy, které jsou protiepidemickými opatřeními postižené, není důvod, aby z této pomoci vyloučil právě Smartwings. Když pomáhá živnostníkovi s pekárnou, proč ne aerolinkám?“ uvedl už dříve pro CNN Prima NEWS. Za Smartwings se postavily také významné tuzemské cestovní kanceláře včetně například Exim Tours.

Spory o tom, zda a jak Smartwings pomoci, vznikly také uvnitř samotné koaliční vlády hnutí ANO a ČSSD. Střet ovšem nenastal mezi ministry ANO a sociální demokracie, nýbrž mezi ministry samotného Babišova hnutí. Na jedné straně barikády stál ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO), který pomoc pro Smartwings prosazoval, na straně druhé pak šéfka resortu financí Alena Schillerová (za ANO). Ta argumentovala tím, že nemůže před poslance předstoupit s návrhem na poskytnutí selektivní státní pomoci. Nakonec vše vyřešilo rozšíření programu COVID plus, čímž si vláda nad problémem tak trochu umyla ruce. Nebudou to totiž její úředníci, kdo o pomoci nakonec rozhodne.

Tagy:

Hlavní zprávy

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl
Politika

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Babiš řekl, kdy do Česka dorazí vakcína pro děti. Očkovat se budou moci už během svátků

Vakcína pro děti mezi pěti až jedenácti let do Česka dorazí 21. prosince, řekl ve svém pravidelném nedělním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Základní dodávka od firmy Pfizer/BioNTech by měla obsahovat 300 tisíc dávek. Podle Babiše budou pediatři děti očkovat až od příštího ledna. Ve velkých nemocnicích s tím ale začnou už mezi svátky.

Kolonoskopie: Jsou na světě příjemnější věcí, ale může vám zachránit život, říká lékař

Nádor tlustého střeva, který stejnou měrou postihuje muže i ženy, patří mezi nejčastější typy rakoviny v Česku. Mnoho lidí prvotní příznaky banalizuje a zaměňuje jejich projevy s hemoroidy. Onkolog Jiří Tomášek upozorňuje, že objeví-li se krev ve stolici, je vhodné raději navštívit lékaře a vyloučit vážnější příčinu krvácení. Jaké jsou další příznaky karcinomu tlustého střeva a na jaká preventivní vyšetření mají lidé nárok?

Jak funguje mRNA vakcína? S DNA se ani nepotká, podívejte se na vysvětlující video

Řada lidí má nadále obavu z nového typu mRNA vakcín, mezi které patří i očkovací látky od společností Pfizer a Moderna. Společnost The Vaccine Makers Project proto představila velmi přehledné video, které se snaží obavy vyvrátit a přiblížit, jakým způsobem vakcíny ve skutečnosti fungují. Ukazují, že očkovací látka nijak nemění DNA, ale pouze učí imunitní systém vytvářet si protilátky.

reklama

Domácí zpravodajství

Husté sněžení způsobilo na některých místech dopravní kalamitu. A potíže budou i v pondělí

Kvůli hustému sněžení v neděli na některých místech České republiky silně kolabovala doprava. Kalamitu způsobil sníh například v Jihomoravském či Olomouckém kraji. A ani v pondělí na tom nebudeme o moc lépe. Na většině území Česka stále hrozí náledí a zmrazky, pokud zmrzne roztátý sníh, kterého do večera napadne někde až 15 centimetrů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do pondělního poledne, netýká se západu země.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

reklama