Otevírací doba obchodů během svátků
Bude na státní svátek v obchodech otevřeno, nebo zavřeno? Systém je složitý a mate mnoho Čechů, ztrácí se v něm ale i sami poslanci. Změna by se jim líbila, neshodnou se ale na tom, jak by otevírací doba měla být „správně“.
Blíží se další státní svátek, ale mnozí Češi se ztrácí v pravidlech, kdy je v obchodech otevřeno a kdy zavřeno. Na oslavy vzniku Československa 28. října musejí obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstat zavřené. Zákon platí od roku 2016, v pravidlech se ale stále často ztrácí i sami poslanci.
„Přiznám se, že informace o tom, jestli je otevřeno, nebo zavřeno během státních svátků, si vždy vyhledávám na internetu,“ řekla CNN Prima NEWS místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN). „Lidem se to plete. I mně se to plete,“ přidal se k ní i poslanec Jiří Horák (KDU-ČSL).
„Přiznám se, že přehled úplně nemám,“ potvrdil i poslanec SPD Jan Hrnčíř. „Myslím, že lidé přehled v otvírací době úplně nemají. Já sama se vždy musím podívat, jestli na ten daný svátek je zavřeno všude, nebo jen v některých větších supermarketech,“ upozornila i poslankyně STAN Pavla Pivoňka Vaňková. „Přineslo to zmatek,“ myslí si místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS).
Podobně se v otevírací době ztrácí i poslanec ODS Jiří Havránek. „Samozřejmě jako občana mě to trápí,“ podotkl s tím, že už ale našel řešení problému. „Už jsem si v nich udělal pořádek, abych věděl, kdy mám nakoupit. Stáhl jsem si tabulku do telefonu,“ doporučuje.
Obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních musejí zůstat zavřené na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a 25. a 26. prosince. V roce 2016 tento zákon protlačili zástupci ČSSD, KDU-ČSL a KSČM.
„Tehdy jsme hledali nějaký kompromis. Nebylo přijatelné, aby bylo na všechny státní svátky zavřeno,“ vzpomíná šéf poslanců KDU-ČSL Marek Výborný. Podle něj si na otevírací dobu lidé „postupně zvykají“. „Jako lidovci bychom se ale nebránili, abychom se bavili o změnách,“ podotkl zároveň.
Na změnách se neshodnou
Jenže na změnách se poslanci neshodnou. A to často ani ve vlastní straně. „Můžeme debatovat o tom, jestli by mělo být zavřeno, nebo otevřeno, osobně bych preferoval, aby bylo zavřeno. Ale rozhodně by to mělo být sjednocené. Myslím, že na to dozrála doba. Systém, že je otevírací doba na svátky rozdělená, už funguje dlouho a podle mě se to moc neosvědčilo,“ upozornil CNN Prima NEWS lidovec Horák.
„Nevnímám to jako zásadní problém, ale myslím, že až třeba na Vánoce nebo na Velikonoce je ustanovení, že na některé státní svátky je otevřeno a někdy zavřeno, podivné. I vzhledem k tomu, že je o nedělích otevřeno...“ uvažoval poslanec Aleš Dufek (KDU-ČSL). Podle něj by mělo být na svátky spíš otevřeno.
„Dlouhodobě říkám, že zákon je složitý a nikdo ho nechápe, proto mám tabulku. Ale myslím, že by o státních svátcích vůbec nemuselo být zavřeno. Je to o nějaké širší diskuzi v koaličních stranách, protože na to mají různé pohledy,“ podotkl člen ODS Havránek.
Podle jeho stranického kolegy Skopečka by o otevíracích dobách měli rozhodovat sami majitelé obchodů. „Byl jsem vždy proti tomu, aby se zavíralo o státních svátcích povinně. Myslím, že to má být na rozhodnutí daného podniku a jeho zaměstnanců, jestli chtějí pracovat v obchodě, který má otevřeno i o svátcích. Ale takhle je to nesmysl. Měl by si to rozhodnout obchodník a získat si pro to své zaměstnance,“ zdůraznil pro CNN Prima NEWS.
V tomto názoru se shoduje i s některými opozičními politiky. „Minulé volební období jsem se to pokoušel sjednotit, ale nakonec to skončilo kompromisem. Souhlasím, že bychom s tím měli něco udělat. Nechal bych to na obchodnících, ať si rozhodnou, jestli na svátky otevřou nebo ne. Teď je v tom zmatek a nevidím v tom logiku,“ zdůraznil poslanec za ANO Patrik Nacher.
„Buď bychom měli otevírací dobu na všechny svátky omezit, nebo neomezovat a nechat to na obchodnících, což mi přijde lepší,“ souhlasil i poslanec SPD Hrnčíř.
Jak lépe? Nevíme
Zároveň se ale zákonodárci shodli, že téma v současné době není na stole, protože řeší rostoucí ceny a zvyšující se inflaci. „Nevím o tom, že by k tomu probíhala nějaká aktivita. Není nikde otevřený zákon o státních svátcích, takže bychom o to museli poprosit vládu a uspořádat poslaneckou iniciativu. Ale beru to jako podnět od občana a budu o tom přemýšlet,“ řekl s úsměvem Havránek z ODS.
Mnoho poslanců ale ani neví, jak „lépe“ by se otevírací doba měla řešit. „Jednou se to odsouhlasilo, tak ať to nějakou dobu platí a ukáže se, jestli to je dobré, nebo ne. Teď bych řešila závažnější problémy,“ zdůraznila Kovářová ze STAN.
„Takhle rychle neumím říct, jestli by mělo být otevřeno, nebo zavřeno. To si chce v klidu rozebrat,“ nemá jasno ani místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO). „Nedokážu to teď říct, záleží to na dohodě zaměstnavatelských svazů a odborů, podle toho je pak připravena legislativa,“ dodala i Pivoňka Vaňková (STAN).
Podnikatelské svazy zákon o prodejní době opakovaně kritizují. Naopak odboráři usilují o rozšíření regulace na všech 13 státních svátků.