Na práci si čas od času postěžuje většina z nás. Někoho bolí za krkem ze sezení u počítače v kanceláři. Pracovníky ve výrobních fabrikách zase bolí záda, jak se shýbají nad pásem, stavební dělníci každý den padají únavou po náročné fyzické dřině. CNN Prima NEWS vám ale přináší několik příkladů prací, které patří mezi ty nejnebezpečnější na celém světě. A ti, kdo je vykonávají, za ně často dostanou jen pár korun.
Tady zdaleka nejde jen o pohodlí nebo fakt, že po práci je nutné zajít si zacvičit, aby si člověk udržel alespoň základní zdraví. Tohle jsou profese, při kterých jde o život.
Dřevorubec
Dřevorubci jsou ošlehaní těžkou dřinou i pilinami. Vstávají velmi brzy a s motorovou pilou to často umí setsakramentsky dobře, což mnozí dokazují na soutěžích, na kterých sklízejí zasloužený potlesk. To nejtěžší se ale odehrává mimo obdivné pohledy lidí, daleko v lesích, kde tráví dlouhý čas o samotě. Jsou to drsňáci, ale bez ochranných pomůcek je nepotkáte. Dobře vědí, že stačí malá chyba nebo chvíle nepozornosti a následná nehoda může být fatální.
A pozor, mezi dřevorubci se najdou i ženy. Je jich jako šafránu, ale jsou!
Jak taková chyba bez vážných následků vypadá, se můžete podívat na videu níže. Dobrodružství začíná na 23. vteřině.
YOU HAD ONE JOB!
Posted by This is Happening on Monday, July 11, 2016
Slévač v ocelárně
Ve slévárně pracujete ve výškách a při velmi vysokých teplotách. Nebezpečí tam číhá na každém kroku. Mezi nejčastější nehody patří právě pády z výšky, zhroucení ocelových konstrukcí nebo popálení o rozžhavenou slitinu. „Podle statistik připadá na 100 tisíc zaměstnanců 56 úmrtí na pracovišti,“ uvádí web Srovnátor.
Mezi snazší činnosti slévačů patří obsluha strojů a vedení záznamů, nejtěžší je naopak výroba odlitků složitých tvarů, které nezvládnou stroje. Zřejmě i to je důvod, proč se na tuto práci nestojí fronty.
Podvodní svářeč
Profese podvodního svářeče, kteří pod vodní hladinou opravují přehrady, hráze, potrubí či lodě, se k nejnebezpečnějším řadí celosvětově. Pracanti v neoprenu čelí riziku běžně, k nejčastějším nehodám patří dekompresní nemoc, úder těžkým předmětem, výbuch, utonutí. Často také trpí opotřebením zubních výplní. „Úmrtnost dosahuje 15 procent a je tisíckrát nebezpečnější než práce policisty,“ píše Srovnátor.cz.
Výrobce mikročipů
V této profesi laik na první dobrou nic nebezpečného nečeká. Opak je ale pravdou. Výrobci mikročipů pracují s vysoce nebezpečnými látkami, jako je třeba arzen. Pokud je jim člověk vystaven dlouhodobě, velmi pravděpodobně to pocítí na zdraví. „V této profesi máte výrazně zvýšené riziko rakoviny či onemocnění dýchacích cest,“ píše web Mzone.
Dojič hadů
Při pronesení názvu této profese možná leckdo vyprskne smíchy. Když by ji ale zvolil, už by se asi tak nesmál. Dojič hadů má za úkol holýma rukama (dobře, možná ne úplně holýma, ale stejně) dostat z hadích zubů jed, z něhož se pak vyrábí sérum. Riskuje tak vlastní život pro záchranu těch ostatních.
Mořský rybář
Tohle není pohodička jako u českého rybníčku, ale pořádně adrenalinová záležitost pro vytrvalce. Mořské rybáře ohrožuje sluneční záření, rozmary počasí, nehody při přepravě nebo obsluhování strojů a v neposlední řadě také únava. Bývají velmi často přetěžování a pokud potřebují pomoc, musí si dokázat poradit sami, protože pracují daleko od civilizace. „Osmdesát procent úmrtí je způsobeno hypertermií (nefyziologické zvýšení teploty organismu) nebo přepadnutím přes palubu a utonutím,“ upozorňuje web Bezpečnost práce.