Tichá smrt. Ukrajinci v boji využívají elektrické motorky, pro Rusy představují noční můru

Ukrajinští odstřelovači slaví velké úspěchy i díky terénním elektrickým motocyklům domácí výroby, které stojí zlomek ceny oproti zahraničním strojům. V armádě by přitom člověk čekal velice těžká vozidla, moderní doba ale přináší nové možnosti, jak být v boji efektivnější.

Kdekomu se při představě ukrajinského motocyklu vybaví legendární Dněpr, tedy mizerná kopie válečného boxeru BMW. S takovou mechanizací by ale Ukrajinci proti okupantům příliš neprorazili –⁠ tím spíš, že ti mají k dispozici velmi podobné stroje značky Ural. Přesto se v konfliktu na východ od Slovenska jednostopé stroje Made in Ukraine hojně a úspěšně angažují.

Tichá smrt

Kam patří elektrické motocykly? Do města? Hlavně. Ve výzbroji je však má i ukrajinská armáda a nemůže si je vynachválit. Vojáci používající stroje Eleek Atom z Ternopilu, dostali přezdívku „atomová armáda“. V dobách řízených protitankových či protiletadlových střel, které dokáže odpálit obyčejný voják, nabízejí malé elektrické motocykly neocenitelnou službu.

„Musíme rychle přijet a rychle odjet,“ řekl pro The War Zone Mamuka Mamulašvili, velitel gruzínské legie. Pro své odstřelovače by chtěl těchto strojů získat víc. Elektrické motorky chválí proto, že dosahují rychlosti až 90 km/h, na jedno nabití zvládnou ujet 150 km, jsou velmi tiché a jejich elektromotor nevyzařuje teplo, takže Atom je tvrdým oříškem pro ruské termovizní systémy.

Ve službách odstřelovačů jsou podle Mamulašviliho ideální, protože se dokážou rychle a nehlučně dostat na misi. Potom mají vojáci asi pět minut na akci. Odejít musí dříve, než je zaměří ruské dělostřelectvo.

Elektrické motocykly se ale osvědčily i při průzkumných činnostech, ve službách zdravotníků či v oblasti komunikace, zejména tam, kde Rusové používají zařízení pro rušení signálu. Potom se na ně přesouvají kurýři s korespondencí. A protože Atom má nosnost 150 kg, nebrání se ani malému nákladu.

Výhodou je také nízká hmotnost samotné e-motorky. To znamená, že takové stroje se snadno přepravují na jiném vozidle nebo na obyčejném nafukovacím člunu.

Bojová technika budoucnosti

Elektromotocykly skvěle zapadají do moderního konceptu rychlých operací proti nepříteli, které využívají momentu překvapení. Koketují s nimi i jiné armády, včetně sil USA. Nevýhodou těchto strojů je jejich relativně vysoká cena.

Eleek se běžně dodává za 4 200 dolarů. V porovnání s jinými vojenskými vozidly jde ale o nepatrný zlomek. Navíc po vypuknutí konfliktu poskytla společnost armádě všechny exempláře, které měla na skladě a vyrobila také nové, které upravila podle potřeb vojáků. Ukrajinské síly doufají, že tento nenáročný dopravní prostředek jim pomůže bránit se i nadále proti ruskému agresorovi.

Tagy:
elektromobilita motocykl válka na Ukrajině ukrajinská armáda bojová technika e-bike Eleek atom elektrický motocykl

Hlavní zprávy

Zkáza ruských tanků v minovém poli. Video ukazuje efektivní válečnou past Ukrajinců
Ukrajina

Zkáza ruských tanků v minovém poli. Video ukazuje efektivní válečnou past Ukrajinců

Ruskou ofenzivu na východě Ukrajiny výrazně zpomalují protitankové miny. Ty v oblasti rozmístili ukrajinští ženisti. Další zveřejněné video ukazuje ruský tank, který se nechal vlákat do minového pole. Krátce na to následoval masivní výbuch. Na základě pozdějších leteckých snímků je patrné, že nešlo o jediného ruského obrněnce, kterého Ukrajinci v tomto minovém poli zničili.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:15

Podívejte se na souhrn aktuálního dění války na Ukrajině

09:46

Rusové údajně zvedli ze dna velkou výsadkovou loď Saratov

09:05

Česko v pátek udělilo dočasnou ochranu 602 uprchlíkům z Ukrajiny,

08:26

Od začátku invaze vypálili Rusové na Ukrajinu asi 3 tisíce raket

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Sledujte Partii s Milošem Zemanem: Co říká na krizi STAN a jak by řešil energetickou krizi?

Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k probírání bude řada, od afér hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Ve druhé části proběhne tradiční velká politická diskuse, které se zúčastní pirátka Olga Richterová, Karla Maříková z SPD, Marek Benda z ODS a za hnutí ANO Patrik Nacher. Partie s datem 3. července navíc bude poslední před letní pauzou, jinak s výjimkou Vánoc vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Tománkové?

Živě
ON-LINE: Munice a protiletadlové systémy. Ukrajina dostane od USA další pomoc za miliardy

Ukrajina obdrží další dodávku zbraní od USA, tentokrát v hodnotě kolem 820 miliard dolarů. V zásilce mají být protiletadlové systémy, ale zejména pak až 150 tisíc kusů dělostřelecké munice. Ta Ukrajincům v posledních týdnech dochází. Ukrajinci v pátek podle místních médií zničili ruské sklady, kde byl mimo jiné ruský dron za miliony dolarů. Rusové bombardovali ukrajinský Hadí ostrov, kterého se předtím po několika měsících vzdali. Kyjev podle doněckých separatistů sabotuje výměny zajatců.

Domácí zpravodajství

Prouza: Babiš měl předsednictví za pojídání chlebíčků. Česko ale může rozdělovat plyn v EU

Předsednictví v Radě Evropské unie je pro Česko svátek, což ovšem nevnímal expremiér Andrej Babiš (ANO), který to pokládal za pojídání chlebíčků, protože cítil politické body. Takto na adresu bývalého předsedy vlády promluvil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Podle něj zanechal Babiš Česko na předsednictví hůře připravené. Prouza kromě toho zmínil, že česká role by mohla být velmi důležitá, protože v nadcházejících měsících se může tuzemsko dostat i do pozice, kdy povede debatu o rozdělování plynu mezi státy EU.

Plameny zachvátily halu v Zápech. Škody budou vysoké, vše se ale obešlo bez zranění

Aktualizováno

Hasiči vyjížděli v pátek k rozsáhlému požáru haly v Zápech u Prahy. Uvnitř byly uskladněné autodíly, včetně propan-butanových lahví a olejů. S ohněm bojovalo 27 jednotek, konstrukce haly se zřítila. Požár se obešel bez zranění lidí, potvrdila reportérka CNN Prima NEWS Eva Jarkovská. Podle starosty obce Vladimíra Vlčka slouží hala jako sklad autodílů pro společnost AD Partner.

Fiala k předsednictví v EU: Velkým úkolem je energetická krize. Leyenová připomněla Havla

Český premiér Petr Fiala (ODS) po setkání k zahájení českého předsednictví Evropské unii (EU) ocenil předešlou práci Francie. Podařilo se jí podle něj udržet jednotu členských států v podpoře Ukrajiny a sankcích. Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová připomněla i v souvislosti s mottem českého předsednictví Evropa jako úkol také slova bývalého prezidenta Václava Havla.