Ukrajinci deptají Rusy i rychlými čtyřkolkami. Na soukromé stroje instalují raketomety

Ruský plán na rychlé podrobení Ukrajiny se zhroutil i díky mobilním jednotkám na čtyřkolkách. Proti neohrabaným pásovým vozidlům okupantů se lehké terénní stroje se sofistikovanou výzbrojí prosazují nečekaně efektivně.

Dosavadní scénář ruské agrese na Ukrajině začíná nápadně připomínat tzv. zimní válku, tedy napadení Finska tehdejším SSSR v zimě mezi lety 1939–40. Početné sovětské oddíly tehdy narazily na pohyblivé malé jednotky finských obránců, které se v krutých arktických podmínkách dokázaly rychle přesouvat na lyžích a účinně likvidovat nemohoucí techniku i lidské síly demoralizovaného protivníka. Také tento konflikt byl ze strany SSSR zahájen bez předchozího vyhlášení války. Ukrajinci nyní proti ruské lidské a materiální přesile bojují podobnými prostředky.

Ukrajinci rychle pochopili, že počtem těžkých zbraní se Rusům nedokážou vyrovnat. Proto proti nim začali nasazovat lehké a rychlé zbraně a zbraňové systémy. Kromě tureckých dronů se jim výborně osvědčily zejména vojenské i civilní upravené terénní čtyřkolky a buginy, které lze velmi rychle přesunout tam, kde je jich třeba.

Podle vojenského experta Josefa Nešpora jsou tato lehká terénní vozidla logickou volbou: „Výhoda čtyřkolek spočívá kromě výborné mobility v terénu také ve velmi snadné instalaci všemožných nástaveb a pomocných systémů – včetně zbraňových,“ uvedl.

Nejde přitom o žádný překvapivý koncept, speciální vojenské buginy se vyvíjejí prakticky od osmdesátých let. Prosadily se už v amerických „pouštních válkách“ na Středním východě. Úpravám běžných civilních čtyřkolek na vojenské se kromě USA ve velkém věnují i v Izraeli.

V případě Ukrajiny je ale zajímavé spíše to, jak živelně a rychle začali Ukrajinci upravovat čtyřkolky civilních majitelů. A pro ně jim Západ začal dodávat vhodné komponenty. Konkrétní rakety Stinger, Javelin a jiné řízené protitankové střely, respektive střely schopné zasáhnout i nízko letící vzdušné cíle. Jezdce postupně vybavují brýlemi pro noční vidění, GPS lokátory, které doplňuje Starlink Elona Muska, zabezpečující připojení na internet, a tedy tolik potřebnou bezpečnou komunikaci a koordinaci.

Pro první linii

Ukrajinci na čtyřkolky nicméně nejčastěji instalují vlastní protitankový raketový systém
Stugna-P, který je primárně určen ke střelbě z tanku T-55 nebo protitankového raketometu. Laserem naváděný systém je schopen ničit i nízko se pohybující vzdušné cíle. Má dosah 100 až 4 000 metrů a dokáže proniknout krunýřem až do tloušťky 800 milimetrů. Jeho spojení se čtyřkolkami se aktuálně ukazuje jako nejefektivnější. Kromě raketometů se na buginy umísťují i ​​těžké kulomety a granátomety.

Ukrajinskou poptávku po bojových čtyřkolkách vyslyšelo například Lotyšsko, kde stroje k válečnému účelu věnovaly soukromé společnosti,dokonce i jednotlivci. V této zemi se totiž vytvořila speciální sbírka „čtyřkolky pro Ukrajinu“ s příznačným sloganem „Tvoje čtyřkolka dokáže více“. Všechny darované čtyřkolky Lotyško posílá na Ukrajinu s jedinou podmínkou – musí být nasazeny přímo v boji v první linii, nejsou určeny například pro logistické účely.

Elektrifikovaná čtyřkolka není slyšet

Ukrajincům by do budoucna jistě ve válce pomohly i hybridní buginy s pohonem na elektřinu nebo elektřinu a LPG. Ty jsou totiž pro rychlé přepadové útoky ideální, protože při nich není třeba dlouhý dojezd, jsou téměř naprosto nehlučné, navíc jejich motory nevydávají při elektrickém pohonu dostatek tepla k tomu, aby je bylo možné efektivně lokalizovat infračervenými vyhledávači a preventivně ničit.

Z dostupných fotografií je patrné, že doposud používané čtyřkolky jsou původních kategorií ATV nebo UTV (tedy volnočasové nebo pracovní), objevují se i klasické buggy, tedy větší čtyřkolky s volantem. Všechny tyto stroje používají obvykle čtyřdobé motory o zdvihovém objemu 500 až 1000 kubických centimetrů s výkonem i 50 až 100 koní, který je pomocí variátoru přenášen k hnacím kolům. Jejich účelová stavba umožňuje velmi rychlý pohyb v těžkém terénu, přičemž na rovině jsou tato vozidla schopna dosáhnout rychlosti přes 100 km/h.

Tagy:
tanky dron Ukrajina ruská armáda Lotyšsko Rusko čtyřkolka válka na Ukrajině bojová technika bojová čtyřkolka

Hlavní zprávy

Biden: Čína si hraje s ohněm. Při obraně Tchaj-wanu jsme připraveni použít vojenskou sílu
USA

Biden: Čína si hraje s ohněm. Při obraně Tchaj-wanu jsme připraveni použít vojenskou sílu

Spojené státy by byly ochotny vojensky zasáhnout v případě útoku na ostrov Tchaj-wan, který si Čína nárokuje jako součást svého území. Na tiskové konferenci v Tokiu to uvedl americký prezident Joe Biden. Agentura AP hovoří o jednom z nejsilnějších vyjádření podpory Tchaj-wanu z posledních desetiletí. Peking podle očekávání Bidenova slova ostře kritizoval a zdůraznil, že americký prezident nemá „podceňovat jeho odhodlání“.

ON-LINE: Na Ukrajině zastřelil civilistu. Ruský voják dostal u soudu v Kyjevě doživotí
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Na Ukrajině zastřelil civilistu. Ruský voják dostal u soudu v Kyjevě doživotí

Válka podle Ukrajiny přešla do dlouhodobé fáze. Podle Ukrajinců ruská armáda také soustředí své síly u Severodoněcku. Ukrajinský parlament schválil zákon, který označuje Rusko za teroristický stát. Prezident Zelenskyj podepsal zákon umožňující zabavovat majetky přívrženců invaze. Ruský voják souzený za zastřelení civilisty dostal u soudu v Kyjevě doživotí.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
12:11

21letý ruský voják byl na Ukrajině odsouzen na doživotí za vraždu civilisty

12:04

Hladomor nehrozí kvůli Rusku, ale kvůli sankcím, prohlásil Peskov

11:52

Rusko musí za invazi na Ukrajinu zaplatit, prohlásil Biden

11:35

Počet firem s ruskými majiteli v ČR klesl za devět let o třetinu na 11 708

V Olomouci přepadl hernu a obsluhu střelil do hlavy. Skončil ve vazbě, žena bojuje o život

Soud poslal do vazby dvaasedmdesátiletého recidivistu, který v pátek večer přepadl hernu v Olomouci a její pracovnici střelil pistolí do hlavy. Sedmapadesátiletá žena leží v nemocnici a její stav je kritický. Pachatele, který 48 let svého života strávil za mřížemi, zadrželi kriminalisté tři hodiny po přepadení herny na nedalekém vlakovém nádraží. Senior byl obviněn z vraždy ve stadiu pokusu. U soudu mu hrozí 15 až 20 let vězení či výjimečný trest. Novinářům to řekl vedoucí odboru obecné kriminality služby kriminální policie a vyšetřování krajského ředitelství Jan Lisický.

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

KOMENTÁŘ: Ani koruna, ani euro. Před inflací nás ochrání jen rozumná hospodářská politika

Ve veřejném prostoru se stále častěji objevuje argument, že kdyby Česká republika už dávno vyměnila korunu za euro, nemusela by nyní trpět pod jhem třicetileté inflace. A zastánci této myšlenky odkazují na údaje Eurostatu, podle nichž je míra růstu cen v eurozóně asi poloviční než u nás. Problém je v tom, že propagátoři eura v lepším případě podléhají přílišnému zjednodušení, v horším dokonce záměrně manipulují fakty.

Slovensko pod tíhou dezinformací. Zhrozili se i kongresmani USA, apelují na Zuckerberga

Dezinformace jsou hojně šířené a v době války na Ukrajině či pandemie koronaviru to platí ještě více. Mocně se objevují například u nás a také na Slovensku. Situace u našich východních sousedů je natolik závažná, že si jí všimli i američtí kongresmani. Ti nyní apelují na internetovou společnost Meta, provozovatele sociální sítě Facebook či Instagram, aby s dezinformacemi na svých platformách na Slovensku něco dělala.

Domácí zpravodajství

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Ukrajinské vědkyně v Česku řeší bioodpady i dopady covidu, říká profesor Konvalinka

Do České republiky od začátku ruské agrese na Ukrajině přišlo již více než 300 tisíc utečenců a řada z nich již dostala příležitost si v Česku nalézt zajímavou práci. Například ukrajinské vědkyně se zapojily do řady výzkumných projektů především v oboru vodohospodářství či v energetice. O podpoře 14 milionů korun na zapojení ukrajinských vědců, kterou nabídla Technologická agentura ČR, se pro CNN Prima NEWS rozhovořil její předseda Petr Konvalinka.