Prokuratura v italském Bolzanu se zabývá soukromými večírky, které lidé údajně navštěvují, aby se dobrovolně nakazili koronavirem. O fenoménu informovaly lékařské úřady v Jižním Tyrolsku, kde se těchto akcí podle nich účastní hlavně mladí lidé. Několik návštěvníků už skončilo v nemocnici a na jednotce intenzivní péče, uvedla stanice Sky.
Podle lékařů se lidé chtějí nakazit koronavirem, aby získali protilátky a potvrzení do covidového certifikátu. To je možné dostat na 180 dní od prodělání nemoci. Dalšími možnostmi je se nechat naočkovat či mít negativní test. Covidový certifikát je v Itálii nezbytný například pro vstup na pracoviště, do barů či posiloven.
Evropa v ohni kvůli lockdownům a očkování. Lidé vyrazili do ulic ve dvanácti zemích
Na překotný vývoj koronavirové nákazy reagují státy v Evropě řadou kontroverzních opatření – lidé v nejméně dvanácti zemích kontinentu proto vyrazili v uplynulém týdnu do ulic demonstrovat proti vládám. Protestujícím vadí zejména vidina povinného očkování a nekonečných lockdownů.
Jihotyrolský zástupce regionálního koordinátora reakce na epidemii COVID-19 Patrick Franzoni uvedl, že zdravotnické úřady už zaznamenaly řadu případů, kdy se lidé nakazili na těchto setkáních. „V uzavřené místnosti, kde je pozitivní osoba s variantou koronaviru delta, se lehce nakazí pět až deset lidí,“ uvedl Franzoni.
O dobrovolný přenos nákazy se podle něj pokoušejí především mladší lidé, kteří podceňují nebezpečnost nemoci. „Mnozí si myslí, že je to taková chřipka. Ale popravdě řečeno, dopady mohou být dlouhodobé a mladí také mohou skončit v nemocnici,“ doplnil Franzoni.
Podle úřadů je mezi obyvateli Jižního Tyrolska výrazně menší zájem o očkování. Proočkovanost v regionu na hranici s Rakouskem je o více než deset procentních bodů nižší než ve zbytku Itálie. Dokončené očkování mají bezmála tři čtvrtiny Italů.