Na wakeboardu se projedou i začátečníci. Se snowboardem ale nemá moc společného

Wakeboarding

Skoky, rychlá jízda a stříkající voda. Wakeboarding vypadá na první pohled nebezpečně, ale na prkně se zvládnou během pěti minut postavit i úplní začátečníci. Vyzkoušeli jsme to přímo na Sečské přehradě.

„To nikdy nedokážu,“ říkám si, když pozoruji Petra Blažka, který jezdí na wakeboardu závodně a k tomu vyrábí tažné vleky. Podle instruktora se ale na prkně zvládne projet i úplný začátečník.

„Rozjíždí se vsedě. Obsluha pomalu rozjíždí vlek, člověk při rozjezdu hrne vodu a potom se natočí,“ popisuje Blažek. Za chvíli si to vyzkouším na vlastní kůži. Ještě před samotnou jízdou se musím navléct do vesty a helmy.

„Člověk musí mít vestu a helmu. Vesta vám udrží hlavu nad vodou, protože nohy máte zapnuté v prkně a nejste schopni s nimi manipulovat,“ vysvětluje Blažek.

Základní rychlost vleku je 30 kilometrů v hodině. Na prkně se může jezdit levou i pravou nohou dopředu, záleží, jak je člověk zvyklý. „A pomůže mi, když jezdím na snowboardu?“ ptám se Blažka. Podle něj ale wakeboarding se snowboardingem nemají moc společného. Na rozdíl od snowboardu je váha rozložena na obou nohách a je potřeba tělo natočit ve směru jízdy, zatímco na snowboardu se jezdí bokem.

Po instruktáži jdu na to. Musím říct, že se trochu bojím. Instruktor mě však uklidňuje, že na Seči se při wakeboardingu zatím nikdo vážně nezranil. „Lidem maximálně teče krev z nosu, když blbnou a zkouší skákat a pak se kopnou kolenem,“ říká Blažek.

Dva pády a jedu

Na první pokus se mi nedaří postavit a po několika sekundách padám do vody. Znovu se chytnu tažného zařízení a pokouším se rozjet. Opět padám. Napotřetí se mi to už ale podaří a celkem bez obtíží jedu. Mám z toho radost a musím říct, že mě wakeboarding hodně baví.

Jen mě překvapuje, jak je jízda fyzicky náročná. Zvládnu ještě další dvě a už mě bolí nohy i ruce. Podle instruktora člověk vydrží jezdit zhruba deset až dvacet minut a potom si musí odpočinout.

Jízdu na wakeboardu se prý naučí i děti. Výhodou je, že když člověk používá vlek a ne skútr, nedá za jízdy majlant. Přímo na Seči pořádají 20minutové lekce pro začátečníky za 150 korun. Vlek na hodinu stojí zhruba 800 Kč, za hodinu se na něm zvládnou vystřídat čtyři lidé.

Wakeboarding vznikl jako kombinace vodního lyžování a surfu. Rozvoj tohoto vodního sportu začal po roce 1985. V Česku si získává čím dál větší oblibu a stále vznikají nová místa, kde si lidé mohou wakeboarding vyzkoušet. Kromě Sečské přehrady můžete vyrazit do Třeboutic, Skochovic u Prahy nebo do Otrokovic.

Tagy: