reklama

Na wakeboardu se projedou i začátečníci. Se snowboardem ale nemá moc společného

Skoky, rychlá jízda a stříkající voda. Wakeboarding vypadá na první pohled nebezpečně, ale na prkně se zvládnou během pěti minut postavit i úplní začátečníci. Vyzkoušeli jsme to přímo na Sečské přehradě.

reklama

„To nikdy nedokážu,“ říkám si, když pozoruji Petra Blažka, který jezdí na wakeboardu závodně a k tomu vyrábí tažné vleky. Podle instruktora se ale na prkně zvládne projet i úplný začátečník.

K tématu

„Rozjíždí se vsedě. Obsluha pomalu rozjíždí vlek, člověk při rozjezdu hrne vodu a potom se natočí,“ popisuje Blažek. Za chvíli si to vyzkouším na vlastní kůži. Ještě před samotnou jízdou se musím navléct do vesty a helmy.

„Člověk musí mít vestu a helmu. Vesta vám udrží hlavu nad vodou, protože nohy máte zapnuté v prkně a nejste schopni s nimi manipulovat,“ vysvětluje Blažek.

Základní rychlost vleku je 30 kilometrů v hodině. Na prkně se může jezdit levou i pravou nohou dopředu, záleží, jak je člověk zvyklý. „A pomůže mi, když jezdím na snowboardu?“ ptám se Blažka. Podle něj ale wakeboarding se snowboardingem nemají moc společného. Na rozdíl od snowboardu je váha rozložena na obou nohách a je potřeba tělo natočit ve směru jízdy, zatímco na snowboardu se jezdí bokem.

Po instruktáži jdu na to. Musím říct, že se trochu bojím. Instruktor mě však uklidňuje, že na Seči se při wakeboardingu zatím nikdo vážně nezranil. „Lidem maximálně teče krev z nosu, když blbnou a zkouší skákat a pak se kopnou kolenem,“ říká Blažek.

Dva pády a jedu

Na první pokus se mi nedaří postavit a po několika sekundách padám do vody. Znovu se chytnu tažného zařízení a pokouším se rozjet. Opět padám. Napotřetí se mi to už ale podaří a celkem bez obtíží jedu. Mám z toho radost a musím říct, že mě wakeboarding hodně baví.

Jen mě překvapuje, jak je jízda fyzicky náročná. Zvládnu ještě další dvě a už mě bolí nohy i ruce. Podle instruktora člověk vydrží jezdit zhruba deset až dvacet minut a potom si musí odpočinout.

Jízdu na wakeboardu se prý naučí i děti. Výhodou je, že když člověk používá vlek a ne skútr, nedá za jízdy majlant. Přímo na Seči pořádají 20minutové lekce pro začátečníky za 150 korun. Vlek na hodinu stojí zhruba 800 Kč, za hodinu se na něm zvládnou vystřídat čtyři lidé.

Wakeboarding vznikl jako kombinace vodního lyžování a surfu. Rozvoj tohoto vodního sportu začal po roce 1985. V Česku si získává čím dál větší oblibu a stále vznikají nová místa, kde si lidé mohou wakeboarding vyzkoušet. Kromě Sečské přehrady můžete vyrazit do Třeboutic, Skochovic u Prahy nebo do Otrokovic.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
Zaplatíme péči o české pacienty s covidem, nabízí Německo. Pokud o to ČR požádá
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama