reklama

Na wakeboardu se projedou i začátečníci. Se snowboardem ale nemá moc společného

Skoky, rychlá jízda a stříkající voda. Wakeboarding vypadá na první pohled nebezpečně, ale na prkně se zvládnou během pěti minut postavit i úplní začátečníci. Vyzkoušeli jsme to přímo na Sečské přehradě.

reklama

„To nikdy nedokážu,“ říkám si, když pozoruji Petra Blažka, který jezdí na wakeboardu závodně a k tomu vyrábí tažné vleky. Podle instruktora se ale na prkně zvládne projet i úplný začátečník.

„Rozjíždí se vsedě. Obsluha pomalu rozjíždí vlek, člověk při rozjezdu hrne vodu a potom se natočí,“ popisuje Blažek. Za chvíli si to vyzkouším na vlastní kůži. Ještě před samotnou jízdou se musím navléct do vesty a helmy.

„Člověk musí mít vestu a helmu. Vesta vám udrží hlavu nad vodou, protože nohy máte zapnuté v prkně a nejste schopni s nimi manipulovat,“ vysvětluje Blažek.

Základní rychlost vleku je 30 kilometrů v hodině. Na prkně se může jezdit levou i pravou nohou dopředu, záleží, jak je člověk zvyklý. „A pomůže mi, když jezdím na snowboardu?“ ptám se Blažka. Podle něj ale wakeboarding se snowboardingem nemají moc společného. Na rozdíl od snowboardu je váha rozložena na obou nohách a je potřeba tělo natočit ve směru jízdy, zatímco na snowboardu se jezdí bokem.

Po instruktáži jdu na to. Musím říct, že se trochu bojím. Instruktor mě však uklidňuje, že na Seči se při wakeboardingu zatím nikdo vážně nezranil. „Lidem maximálně teče krev z nosu, když blbnou a zkouší skákat a pak se kopnou kolenem,“ říká Blažek.

Dva pády a jedu

Na první pokus se mi nedaří postavit a po několika sekundách padám do vody. Znovu se chytnu tažného zařízení a pokouším se rozjet. Opět padám. Napotřetí se mi to už ale podaří a celkem bez obtíží jedu. Mám z toho radost a musím říct, že mě wakeboarding hodně baví.

Jen mě překvapuje, jak je jízda fyzicky náročná. Zvládnu ještě další dvě a už mě bolí nohy i ruce. Podle instruktora člověk vydrží jezdit zhruba deset až dvacet minut a potom si musí odpočinout.

Jízdu na wakeboardu se prý naučí i děti. Výhodou je, že když člověk používá vlek a ne skútr, nedá za jízdy majlant. Přímo na Seči pořádají 20minutové lekce pro začátečníky za 150 korun. Vlek na hodinu stojí zhruba 800 Kč, za hodinu se na něm zvládnou vystřídat čtyři lidé.

Wakeboarding vznikl jako kombinace vodního lyžování a surfu. Rozvoj tohoto vodního sportu začal po roce 1985. V Česku si získává čím dál větší oblibu a stále vznikají nová místa, kde si lidé mohou wakeboarding vyzkoušet. Kromě Sečské přehrady můžete vyrazit do Třeboutic, Skochovic u Prahy nebo do Otrokovic.

Tagy:

Hlavní zprávy

Itálie zavádí povinné covid pasy pro zaměstnance. Hrozí pokuty i pozastavení platu
Itálie

Itálie zavádí povinné covid pasy pro zaměstnance. Hrozí pokuty i pozastavení platu

Itálie se stane první evropskou zemí, která bude po všech zaměstnancích požadovat, aby se prokazovali covidovými certifikáty. O novém opatření, podle něhož musí mít každý člověk na pracovišti doklad o očkování proti covidu, zotavení z této nemoci nebo o negativním testu na koronavirus, na svém zasedání rozhodla vláda. Platit začne 15. října, uvedla agentura ANSA. Ministryně pro regionální záležitosti Mariastella Gelminiová už ve středu řekla, že kabinet chce, aby nová pravidla platila pro zaměstnance ve veřejném i soukromém sektoru.

Nejhorší covidový scénář v Česku: Obchody s výdejním okénkem a hospody na rezervace

Ministerstvo zdravotnictví má na stole plány, jak postupovat v nadcházejících měsících podle vývoje pandemie koronaviru. Připravený má i nejkrizovější scénář, který by začal platit v okamžiku, kdy by se v Česku znovu rozjela masivní vlna, tak jako loni na podzim. Obchody by při něm mohly fungovat jen prostřednictvím výdejních okének a do restaurací by se chodilo pouze při rezervaci.

Počet nakažených v Česku stále roste. Třetí den se drží nad hranicí 500 případů

Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 550 nových případů onemocnění COVID-19, o 130 víc než před týdnem. Šlo tak o třetí den v řadě, kdy nárůst přesáhl 500 případů. Za poslední týden připadá 28 nově odhalených případů nákazy na 100 tisíc obyvatel, což je nejvíc od konce května. V nemocnicích je v souvislosti s covidem podle posledních údajů 158 lidí. ČR je také podle nákaz covidem v EU za 14 dní třetí nejméně zasaženou zemí, nejhůře je na tom nově Slovinsko. Česko má nyní nejméně mrtvých na obyvatele.

Některé billboardy fascinují svou blbostí. Nejlepší hlášky z Co Čech, to politik!

Hosté čtvrtečního pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS probrali volební kampaň, migraci, pravidla pro předjíždění cyklistů i sňatky homosexuálů. Padaly přitom hlášky o „fascinující blbosti billboardů“, „divokých“ Pirátech či „maglajsu v hlavě“. Diskutovali fotbalový internacionál Ladislav Vízek, právník Tomáš Sokol a politický komentátor Roman Joch.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Největší výsadková operace měla urychlit konec druhé světové války. Skončila debaklem

Byla to ambiciózní operace, která měla urychlit konec druhé světové války. Po sérii úspěchů v Normandii už spojenečtí velitelé přemýšleli, jak co nejrychleji porazit třetí říši. Proto odstartovali největší výsadek ve vojenské historii, který měl v okupovaném Nizozemsku vytvořit koridory pro pozemní armádu až do Berlína. Tehdy ale Spojenci netušili, že hluboko za nepřátelskou linií odpočívají elitní německé oddíly. Nákladná operace Market Garden skončila pro Spojence velkým debaklem.

Už víme, kdo je mozek rodiny. Lidé se kvůli obálce časopisu vysmáli Harrymu a Meghan

Princ Harry se svou ženou Meghan mohou slavit další vítězství. Magazín Time je totiž zařadil mezi 100 nejvlivnějších osobností světa. Zprávou se pochlubili na sociálních sítích v den princových 37. narozenin, spolu s ní sdíleli i fotografii z titulní strany magazínu. Místo obdivu však schytali hlavně kritiku. Lidé se jim vysmáli, že vypadají jako po hodně nezdařené retuši.

Chcete letět do vesmíru? Stačí být plnoletý a zaplatit 9,6 milionu korun

Ve středu na oběžnou dráhu odstartovala loď Crew Dragon společnosti SpaceX, která na své palubě hostí čtyřčlennou civilní posádku. Do vesmíru se podle Romana Jonáše, ředitele zastoupení Virgin Galactic pro Českou a Slovenskou republiku, může podívat takřka každý. „Stačí k tomu v přepočtu 9,6 milionu korun a minimální věk 18 let,“ sdělil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

reklama

Domácí zpravodajství

Hamáček: Z ČSSD jsem nejpopulárnější. Za vládu s Babišem bych nám dal dvojku

Nikdo z ČSSD nemá větší popularitu než já a Jana Maláčová, prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS sebevědomě předseda ČSSD Jan Hamáček. Fakt, že má strana pod jeho vedením historicky nejhorší výsledky a hrozí jí, že se neprobojuje do Sněmovny, nepovažuje pouze za svou chybu, ale za celosvětový trend ústupu tradiční levice. Za vládní angažmá by dal své straně dvojku. Mluví třeba i o tom, že koalice Spolu a Pirátů se STAN se podle něj určitě rozpadnou.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Otázka pro politiky: Pokud byste vládli, zrušili byste elektronickou evidenci tržeb?

Elektronickou evidenci tržeb slibují po volbách kompletně zrušit pouze SPD a koalice Spolu, tedy pokud se dostanou do vlády. Zrušení EET, nebo její úpravu chtějí i další dlouhodobí kritici – koalice Piráti a STAN. ČSSD, která hnutí ANO pomáhala EET v minulé vládě prosadit, by EET nerušila. Stejně tak KSČM, ta ale dodává, že EET všechna očekávání nenaplnila.

reklama