reklama

Na wakeboardu se projedou i začátečníci. Se snowboardem ale nemá moc společného

Skoky, rychlá jízda a stříkající voda. Wakeboarding vypadá na první pohled nebezpečně, ale na prkně se zvládnou během pěti minut postavit i úplní začátečníci. Vyzkoušeli jsme to přímo na Sečské přehradě.

reklama

„To nikdy nedokážu,“ říkám si, když pozoruji Petra Blažka, který jezdí na wakeboardu závodně a k tomu vyrábí tažné vleky. Podle instruktora se ale na prkně zvládne projet i úplný začátečník.

K tématu

„Rozjíždí se vsedě. Obsluha pomalu rozjíždí vlek, člověk při rozjezdu hrne vodu a potom se natočí,“ popisuje Blažek. Za chvíli si to vyzkouším na vlastní kůži. Ještě před samotnou jízdou se musím navléct do vesty a helmy.

„Člověk musí mít vestu a helmu. Vesta vám udrží hlavu nad vodou, protože nohy máte zapnuté v prkně a nejste schopni s nimi manipulovat,“ vysvětluje Blažek.

Základní rychlost vleku je 30 kilometrů v hodině. Na prkně se může jezdit levou i pravou nohou dopředu, záleží, jak je člověk zvyklý. „A pomůže mi, když jezdím na snowboardu?“ ptám se Blažka. Podle něj ale wakeboarding se snowboardingem nemají moc společného. Na rozdíl od snowboardu je váha rozložena na obou nohách a je potřeba tělo natočit ve směru jízdy, zatímco na snowboardu se jezdí bokem.

Po instruktáži jdu na to. Musím říct, že se trochu bojím. Instruktor mě však uklidňuje, že na Seči se při wakeboardingu zatím nikdo vážně nezranil. „Lidem maximálně teče krev z nosu, když blbnou a zkouší skákat a pak se kopnou kolenem,“ říká Blažek.

Dva pády a jedu

Na první pokus se mi nedaří postavit a po několika sekundách padám do vody. Znovu se chytnu tažného zařízení a pokouším se rozjet. Opět padám. Napotřetí se mi to už ale podaří a celkem bez obtíží jedu. Mám z toho radost a musím říct, že mě wakeboarding hodně baví.

Jen mě překvapuje, jak je jízda fyzicky náročná. Zvládnu ještě další dvě a už mě bolí nohy i ruce. Podle instruktora člověk vydrží jezdit zhruba deset až dvacet minut a potom si musí odpočinout.

Jízdu na wakeboardu se prý naučí i děti. Výhodou je, že když člověk používá vlek a ne skútr, nedá za jízdy majlant. Přímo na Seči pořádají 20minutové lekce pro začátečníky za 150 korun. Vlek na hodinu stojí zhruba 800 Kč, za hodinu se na něm zvládnou vystřídat čtyři lidé.

Wakeboarding vznikl jako kombinace vodního lyžování a surfu. Rozvoj tohoto vodního sportu začal po roce 1985. V Česku si získává čím dál větší oblibu a stále vznikají nová místa, kde si lidé mohou wakeboarding vyzkoušet. Kromě Sečské přehrady můžete vyrazit do Třeboutic, Skochovic u Prahy nebo do Otrokovic.

K tématu

Další hlavní zprávy

Domácí

ANALÝZA: Koronavirus ukázal na slabinu české armády. Je ohrožena její bojeschopnost?

ANALÝZA: Koronavirus ukázal na slabinu české armády. Je ohrožena její bojeschopnost?

Česká vláda včetně premiéra Andreje Babiše i ministra obrany Lubomíra Metnara dala jasně najevo, že nehodlá krátit výdaje na Armádu České republiky. Navzdory požadavkům komunistické strany, která Babišův kabinet drží u moci. Koronavirus tedy akceschopnost českého vojska bezprostředně neohrozil. Odhalil však jiný, možná palčivější problém, než peníze. A tím je logistika.

Prezidentské volby v USA 2020

Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva

Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva

Mnozí Američané se obávají, že po konci prezidentských voleb jejich zemi zachvátí občanská válka. Podle nich hrozí, že příznivci Donalda Trumpa nebo Joea Bidena nepřijmou vítězství druhého kandidáta a vyjdou do ulic. Riziko nepokojů ilustruje chaos na sociálních sítích, kde se, jak se zdá, polarizovaná americká společnost už pustila do boje.

reklama
Slovensko má jít po stopách Česka. Nastane částečný lockdown
Už žádné tréninky venku v Dobříši. Hokejová extraliga se možná rozjede příští týden
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Von der Leyenová: Volala jsem Babišovi, do Česka zasíláme 30 plicních ventilátorů
Prodloužení nouzového stavu se nevyhneme, přiznal Prymula. Rozhodne se 30. října
Finální střet Trumpa a Bidena: Nabídneme dabovanou debatu, experty i on-line reportáž
U stromečku s rouškou? Babiš nechce nic slibovat, Flegr má o letošních Vánocích jasno
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Už jste viděli, jak se staví polní nemocnice? Armáda zveřejnila záběry z Letňan
Další články
reklama
reklama