reklama

Na wakeboardu se projedou i začátečníci. Se snowboardem ale nemá moc společného

Skoky, rychlá jízda a stříkající voda. Wakeboarding vypadá na první pohled nebezpečně, ale na prkně se zvládnou během pěti minut postavit i úplní začátečníci. Vyzkoušeli jsme to přímo na Sečské přehradě.

reklama

„To nikdy nedokážu,“ říkám si, když pozoruji Petra Blažka, který jezdí na wakeboardu závodně a k tomu vyrábí tažné vleky. Podle instruktora se ale na prkně zvládne projet i úplný začátečník.

„Rozjíždí se vsedě. Obsluha pomalu rozjíždí vlek, člověk při rozjezdu hrne vodu a potom se natočí,“ popisuje Blažek. Za chvíli si to vyzkouším na vlastní kůži. Ještě před samotnou jízdou se musím navléct do vesty a helmy.

„Člověk musí mít vestu a helmu. Vesta vám udrží hlavu nad vodou, protože nohy máte zapnuté v prkně a nejste schopni s nimi manipulovat,“ vysvětluje Blažek.

Základní rychlost vleku je 30 kilometrů v hodině. Na prkně se může jezdit levou i pravou nohou dopředu, záleží, jak je člověk zvyklý. „A pomůže mi, když jezdím na snowboardu?“ ptám se Blažka. Podle něj ale wakeboarding se snowboardingem nemají moc společného. Na rozdíl od snowboardu je váha rozložena na obou nohách a je potřeba tělo natočit ve směru jízdy, zatímco na snowboardu se jezdí bokem.

Po instruktáži jdu na to. Musím říct, že se trochu bojím. Instruktor mě však uklidňuje, že na Seči se při wakeboardingu zatím nikdo vážně nezranil. „Lidem maximálně teče krev z nosu, když blbnou a zkouší skákat a pak se kopnou kolenem,“ říká Blažek.

Dva pády a jedu

Na první pokus se mi nedaří postavit a po několika sekundách padám do vody. Znovu se chytnu tažného zařízení a pokouším se rozjet. Opět padám. Napotřetí se mi to už ale podaří a celkem bez obtíží jedu. Mám z toho radost a musím říct, že mě wakeboarding hodně baví.

Jen mě překvapuje, jak je jízda fyzicky náročná. Zvládnu ještě další dvě a už mě bolí nohy i ruce. Podle instruktora člověk vydrží jezdit zhruba deset až dvacet minut a potom si musí odpočinout.

Jízdu na wakeboardu se prý naučí i děti. Výhodou je, že když člověk používá vlek a ne skútr, nedá za jízdy majlant. Přímo na Seči pořádají 20minutové lekce pro začátečníky za 150 korun. Vlek na hodinu stojí zhruba 800 Kč, za hodinu se na něm zvládnou vystřídat čtyři lidé.

Wakeboarding vznikl jako kombinace vodního lyžování a surfu. Rozvoj tohoto vodního sportu začal po roce 1985. V Česku si získává čím dál větší oblibu a stále vznikají nová místa, kde si lidé mohou wakeboarding vyzkoušet. Kromě Sečské přehrady můžete vyrazit do Třeboutic, Skochovic u Prahy nebo do Otrokovic.

Tagy:

Hlavní zprávy

Analytik: Ukrajinští radikálové prezidentovi vyčítají mírnost k Rusům i židovský původ
360°

Analytik: Ukrajinští radikálové prezidentovi vyčítají mírnost k Rusům i židovský původ

Pokud by došlo k válce mezi Ruskem a Ukrajinou, pro Moskvu by bylo lepší zaútočit hned, než bude druhá největší země Evropy lépe vyzbrojená. Uvedl to v pořadu 360° analytik Lukáš Visinger, který poukázal i na kritiku ze strany radikální pravice vůči ukrajinskému prezidentovi. Podle předsedy sněmovního výboru pro bezpečnost Pavla Žáčka (ODS) musíme být kvůli vypjatým vztahům připraveni na jakýkoli scénář a být dostatečně vybaveni k tomu, abychom pomohli Ukrajině. Zatím je však podle něj modernizace naší armády nedostatečná.

Předváděl opici, nezahraje si 30 zápasů. Český hokejista má v zámoří stop za rasismus
Hokej

Předváděl opici, nezahraje si 30 zápasů. Český hokejista má v zámoří stop za rasismus

Český útočník Kryštof Hrabík dostal v nižší zámořské hokejové soutěži AHL zákaz startu ve 30 zápasech za rasistické gesto k protihráči. Dvaadvacetiletý kladenský odchovanec se ho dopustil minulý týden v utkání farmářského týmu San Jose Barracuda proti Tucson Roadrunners vůči útočníkovi tmavé pleti Boku Imamovi. Podle zámořských médií Hrabík pohybem předstíral opici.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Blažkem a Benešovou: Jak by řešili kauzu Vlasty Parkanové?

Změní českou justici případ bývalé ministryně Vlasty Parkanové? Na otázku budou hledat odpovědi hosté Partie Terezie Tománkové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho předchůdkyně ve vládě Marie Benešová (za ANO). Následovat bude velká diskuse o testování, očkování a nových protipandemických opatřeních, které se zúčastní hned několik zástupců různých politických stran. Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

To si Štrasburk za rámeček nedá. Právníci a politici cupují verdikt v kauze Michalákové

Verdikt Evropského soudu pro lidská práva v kauze Evy Michalákové vyvolal vlnu překvapení, rozhořčení i mrzení. Politici například zmiňují, že se evropská justice nezabývala klíčovými poznatky, které hrály ve prospěch české matky. Podobně se vyjádřili i někteří právníci. Česká Kancelář vládního zmocněnce ve svém stanovisku naopak uvedla, že Michaláková neměla podat stížnost za své děti, protože s nimi byla ve střetu zájmů.

Hrozí další covidový let? Vyloučit to nelze, je to ruleta, tvrdí Český olympijský výbor

V nejhorší možné situaci, pokud jde o šíření koronaviru v Česku, budou sportovci příští týden vyrážet na zimní olympiádu v Pekingu. Český olympijský výbor (ČOV) věří, že udělal maximum v přípravách bezpečnostních opatření, přesto se nedají vyloučit případy pozitivních výsledků testů, ať už před odletem či po příletu do dějiště her.

reklama

Domácí zpravodajství

Pět let od smrti herce Pavlaty: Obermaierová ho podváděla, pro Vetchého byl jako táta

Známého dabéra a herce Michala Pavlatu, který před pěti lety zemřel ve věku jednasedmdesáti let, na sklonku života sužovaly velké zdravotní problémy. Prodělal urologickou operaci, léčil se s chronickou obstrukční plicní nemocí, a nakonec onemocněl rakovinou. O tom, s čím se potýká, neměli jeho kolegové tušení. Nesvěřil se ani své lásce z mládí, herečce Jaroslavě Obermaierové.

reklama