K VĚCI, Patrik Nacher - 3.6. v 12:30
Opozice nemá žádný plán B, řekl v pořadu K Věci na CNN Prima NEWS poslanec Patrik Nacher (za ANO). Podle něj je snadné vyslovit nedůvěru vládě, mnohem těžší je však poté nabídnout nějakou pozitivní alternativu. „A tu opozice nemá,“ prohlásil politik.
„Hlasování o nedůvěře vládě od začátku nepovažuji za vážně míněnou věc. Chybí mi předvídatelnost následných kroků,“ uvedl Nacher v pořadu K věci s tím, že opozice by měla mít připravený plán B. „Oni však žádný náhradní scénář nemají. Ani ten symbol mi takhle krátce před volbami nedává smysl,“ řekl nestraník za ANO.
V případě vyslovení nedůvěry bude mít podle něj všechny karty v ruce prezident Miloš Zeman. „Já vidím, že opozice má strach z jeho následných kroků, ale zároveň se do tohoto dobrodružství pouští. Přijde mi to trochu schizofrenní pozice,“ zhodnotil lídr za hnutí ANO pro podzimní parlamentní volby.
Během rozhovoru zdůraznil, že ctí pravidla parlamentní demokracie. „S velkou pokorou ctím právo opozice vyvolat schůzi a následné hlasování o nedůvěře, jen je z mého pohledu legitimní se ptát, zda existuje nějaký plán B. Ten by totiž odpovědný politik měl mít. Jinak je to takové plácnutí,“ uvedl Nacher.
Mimořádnou čtvrteční schůzi svolali opoziční poslanci z řad koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), své podpisy připojili i Piráti se Starosty. Nedůvěru chce vyslovit vládě také SPD. Podle Nachera však ani v těchto krocích nejsou poslanci z řad opozice jednotní.
Koalice se chtěla vůči SPD vymezit
„Pokud chtěli jen symbolicky ukázat, že vláda nemá důvěru, mohli se přidat k výzvě SPD, kterou tu měli zhruba před měsícem. Oni to však chtěli dělat separátně, chtěli se vymezit vůči SPD. Navíc připomínám, že Piráti a Starostové ještě donedávna nepodporovali čtvrteční schůzi a chtěli rozpustit Sněmovnu,“ uvedl politik.
Poslanec Patrik Nacher Zdroj: CNN Prima NEWS
Aby byla vládě vyslovena nedůvěra, musí pro takový návrh aktivně hlasovat minimálně 101 poslanců. Opoziční strany prosazující nedůvěru mají dohromady 87 hlasů. Spolu se šesti nezařazenými poslanci, kteří by rovněž mohli hlasovat proti vládě, mají 93 hlasů. Komunistických poslanců je ve Sněmovně 15. Rozhodující slovo by tak mohli mít právě poslanci z řad komunistů.
Ve čtvrtek dopoledne poslanec Jiří Dolejš (KSČM) na svém Twitteru potvrdil, že komunisté před hlasováním odejdou z hlasovacího sálu. Tím pádem je téměř jisté, že opozice nebude mít potřebných 101 hlasů.
„Vnímám to jako toleranci, respektive jako nepřipojení se k vyslovení nedůvěry. Z jejich postoje jsem pochopil, že vláda jejich důvěru nemá, nicméně zároveň se nechtějí podílet na jejím odvolání takhle těsně před volbami,“ uzavřel Nacher.