reklama

Stovky lidí se v ČR nakazily i přes první vakcínu. Kdy smí na druhou a jak to řešit?

Stovky lidí se v Česku nakazily po první dávce očkování proti covidu. Komplikuje se tak podání druhé vakcíny – a potažmo i proočkování významné části populace. Mohou lidé, kteří po první dávce chytili koronavirus, dostat druhou, nebo ji alespoň odložit? Anebo musí po prodělání nemoci čekat znovu na první?

reklama

V České republice aktuálně panují značné obavy z šíření mutace delta, která patří k těm nejvíce nakažlivým. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) upozorňuje, že jedna dávka očkování podle studií z Velké Británie chrání proti této mutaci pouze přibližně z 30 procent. Z toho důvodu také nedávno jeho resort zrušil možnost prokázat svoji bezinfekčnost již 22 dnů po podání první dávky.

Pokud jsou předpoklady ministerstva správné a delta mutace se skutečně masivně v České republice rozšíří, lze očekávat, že také případů nákazy po první dávce očkování bude stále přibývat. Úřady tak budou muset stále častěji řešit, jakým způsobem umožnit podání druhé dávky, aby mohl být dotyčný plně očkován.

Jen za poslední měsíc se v České republice po první dávce nakazilo koronavirem 766 lidí, po druhé dávce 167 lidí. Vyplývá to z údajů, které CNN Prima NEWS poskytl Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS).

Co s druhou dávkou?

Prodělání covidu po první dávce očkování naštěstí neznamená úplnou stopku, jak potvrzuje IKEM. Odborníci ale doporučují odložit druhou dávku na dobu, kdy uplynou tři měsíce od odeznění příznaků nebo od ukončení izolace.

Problémem by ale mohlo být, pokud by měl člověk vážnější průběh nemoci a lékaři mu aplikovali „protilátkové koktejly“. Po prvním očkování by se to ale příliš stávat nemělo. Už jedna dávka by měla před horším průběhem chránit.

O podání druhé dávky očkování by měl rozhodnout lékař. „Vždy je to na individuálním zhodnocení lékaře v návaznosti na aktuální zdravotní stav daného jedince. Očkování je odvislé mimo jiné i od průběhu onemocnění a celkového zdravotního stavu a věku dané osoby. Poté lékař vyhodnotí, tak jako u ostatních očkování, jestli jsou dočasné nebo případně i trvalé kontraindikace,“ sdělila CNN Prima NEWS Gréta Rakašová z ministerstva zdravotnictví.

Odložení druhé dávky nad rámec maximální lhůty stanovené výrobcem proto není v takových případech problém. Od 25. června navíc ministerstvo zdravotnictví zrušilo povinnou 90denní lhůtu, jež bránila lidem, kteří onemocnění prodělali, aby se dříve zapsali k očkování.

Jak odložení druhé dávky řešit

Pokud se člověk po první dávce prokazatelně nakazí, měl by svou situaci řešit s lékařem. Poradit by mu měli také úředníci na lince 1221.

Například Lukáš z Prahy pro redakci CNN Prima NEWS uvedl, že poté, co zjistil, že má pozitivní test, zavolal na linku 1221, kde mu bez větších problémů termín změnili. Původně měl druhou dávku dostat 13. července, nakonec to bude o devět dní později. Nejedná se tak o zásadní komplikaci.

Do poznámky v systému u jeho jména pak úřednice, s níž po telefonu mluvil, napsala, že nemoc prodělal po první dávce, a měl by se o své situaci poradit přímo v očkovacím centru. Vakcinaci by však nemělo nic bránit.

Tagy:
očkování nákaza vakcína IKEM Ministerstvo zdravotnictví koronavirus COVID-19 komplikace druhá dávka očkování první dávka

Hlavní zprávy

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta
Koronavirus

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády naznačil, jak by mohla vypadat covidová situace v příštích týdnech. Pokud budou lidé aktuální opatření dodržovat, můžeme být podle něj v půlce února za vodou. Zároveň však varuje před podceňováním varianty omikron. Vláda připravuje plán opatření, který by mohl platit až do letních prázdnin.

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ředitel závodů F1 na odstřel kvůli fiasku. Není hlavní viník, jde proti proudu Enge

Fiasko, totální selhání nebo krádež. Nelichotivých slov, která padala po konci sezony formule 1 kvůli poslednímu závodu, by se našla spousta. Ročník 2021 byl přitom jedním z nejatraktivnějších v historii královny motorsportu, nicméně po nervy drásající koncovce v Abú Dhabí zůstávala pachuť, jež nejvíce pocítil Lewis Hamilton a jeho tým Mercedes. Hlavním hromosvodem zlosti byl a je ředitel závodu Michael Masi. Svůj pohled na věc teď přidal Tomáše Enge, první a zatím také poslední Čech, který kdy do prestižního seriálu nakoukl.

Syn zpěvačky, která zemřela po covidu: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

reklama

Domácí zpravodajství

Sleva na jízdném bude činit 50 procent. Změna by měla začít platit od dubna

Aktualizováno

Slevy v dopravě pro studenty a seniory se sníží z nynějších 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla vláda. Změna by měla začít platit od dubna. Na vládu s návrhem přišel ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

reklama