360° - 18.1. v 21:15
Náklady na přeměnu české ekonomiky podle evropské Zelené dohody budou astronomické. Podle odhadů se rovnají pěti českým rozpočtům, řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula (ČSSD). V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že by přesnější účinek Green Dealu na Českou republiku přinesla dopadová studie, ta ale i přes opakované výzvy politických elit stále neexistuje.
Tripartita v úterý poprvé jednala s novou vládou Petra Fialy (ODS). S průběhem a podobou první schůze byli odboráři i zaměstnavatelé spokojeni. Podle Středuly členové kabinetu ukázali, že umějí naslouchat, nechtějí informace zatajovat a o názory odborů a zaměstnavatelů stojí. Mimo jiné se debatovalo i o evropské Zelené dohodě, v rámci které odbory požadují dopadovou studii.
Nebrečme, nepodělejme se a věřme českému průmyslu, vyzval Hanák po jednání vlády
Česká republika má na to dostat se do skupiny dvaceti nejvíce konkurenceschopných zemí světa. „Tam patříme, buďme optimisty a nepodělejme se,“ vyzval prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák. Po úterním jednání tripartity pochválil přístup kabinetu Petra Fialy (ODS). Podotkl, že otázku povinného očkování bude vláda řešit ve středu.
Ta je podle Středuly klíčová, aby bylo jasné, nakolik bude transformace českého průmyslu bolet peněženky firem i běžných lidí. Žádosti směrem k vládě Andreje Babiše (ANO), která pro Green Deal zvedla ruku, ale nebyly podle odborářského předáka vyslyšeny. Po dvou letech se na studii stále čeká.
„Hned jsme za odbory žádali, podle jakých analýz se k tomu Česká republika připojila a jaké budou dopady na občany, důchodce a rodiny s dětmi. Dodnes taková analýza neexistuje, dodnes ji nemáme. Nemá ji ani Evropská komise, nikdo,“ kritizoval dosavadní přístup politických elit Středula.
Náklady na „zelenou přeměnu“ jsou přitom podle něj astronomické. „Odhadují se v takových částkách, že se rovnají pěti státním rozpočtům. A Česká republika nemá na to, aby ji takovým způsobem zasanovala, to není ani možné. Nezvládneme to zaplatit ani za dvacet let,“ varoval odborový předák v pořadu 360°.
Část nákladů už splácí běžní lidé
Někdo musí zaplatit cestu k uhlíkové neutralitě, které mají státy dosáhnout v roce 2050. Problém vidí Středula v tom, že se část nákladů už přenesla na běžné obyvatele.
„Část růstu cen je způsobena růstem cen emisních povolenek, které Evropská komise podle našeho soudu velmi nebezpečně pustila do oblasti spekulací. Proto máme takové ceny. To vše se promítá do potravin či nájmů,“ rozvedl svůj postoj.
Na druhou stranu uznal, že by chtěl vidět v případné dopadové studii i pozitiva evropského Green Dealu. „Proč ne, nikdy to není jen černobílý příběh. Dva roky se ale mlčelo o tom, jaké ty dopady jsou,“ řekl Středula v diskuzi na CNN Prima NEWS.