Vnímejte realitu a vystupte z bubliny paní Schillerové, opřel se Skopeček do Nachera

Jan Skopeček a Patrik Nacher

Skopeček a Nacher k inflaci nebo rozpočtu

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), vmetl poslanci hnutí ANO Patriku Nacherovi místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS). Oba hosté se ve vysílání CNN Prima NEWS pohádali kvůli inflaci nebo stavu státního rozpočtu. Podle Nachera je země v dobré kondici a inflace je dovezená. Skopeček oponuje a vyčítá minulému kabinetu velké zadlužení.

Bilance příjmů a výdajů státu se za rok 2021 ocitla v minusu 420 miliard korun. Jedná se o nejhorší hospodaření státu od roku 1993. Nový kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) trvá na tom, že se mu podaří ještě 60 až 80 miliard ušetřit. A tak zatímco Fialův předchůdce a současný opoziční politik Babiš tvrdí, že zemi předal ve výborném stavu, nová vláda rozhodně nesouhlasí.

Od toho se prý odvíjí také menší růst platů například u pedagogů, než jaký sliboval Babišův kabinet. „Vzhledem k rozpočtovému schodku, který připravila minulá vláda, není prostor na plošný růst platů ve veřejné sféře. Měly být oceněny profese, které se potýkaly s covidem v první linii. Musíme si přiznat, že když stát nebere tolik, kolik vydává, není možné plošně přidávat,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS ekonomický expert ODS Skopeček.

Byl by rád, kdyby jednotliví ministři v dalších letech snižovali počty zaměstnanců v resortech. „Zbydou pak peníze na kvalitní pracovníky, aniž by musely narůstat výdaje,“ podotkl. Nová vláda často opakuje, že dostala zemi až v dezolátním stavu kvůli špatnému hospodaření jejich předchůdců a současných opozičních poslanců z hnutí ANO.

Nacher: Vláda je proti proudu

Opozice však nové vládě vyčítá, že slibuje šetření, ale vytvořila další ministerské posty, místa pro desítky úředníků nebo navýšila počet místopředsedů Sněmovny. Nacherovi také vadí, že vláda si prý mluvením o černých scénářích preventivně vytváří podmínky pro různá opatření.

„Je potřeba se postavit do roviny pravdy. Jsme šestá nejméně zadlužená země, inflace je v průměru Evropské unie, máme nejnižší nezaměstnanost. Není pravda, že země je v dezolátním stavu, ale z pohledu koalice to vypadá, že jsme ve všem na chvostu. Proto dělají opatření. Vláda je proti proudu. V koalici je pět subjektů, takže potřebují naplnit místa pro všechny, ale ostatním říkají, ať škrtají,“ zkritizoval Nacher.

Právě o inflaci vedli oba politici ostrou debatu. Ceny totiž v prosinci stouply meziročně o 6,6 procenta, což je ještě více než loni v listopadu. Tempo zdražování navíc míří k nejvyšším hodnotám od roku 1998. Zástupci hnutí ANO v čele s šéfkou poslaneckého klubu a bývalou ministryní financí Alenou Schillerovou tvrdí, že inflace je z velké části „dovezená“.

Skopečkovi vadí předstírání hnutí ANO, že jsou české finance v ideální kondici. „Kolega by měl vnímat realitu a vystoupit z bubliny, kterou v klubu hnutí ANO vytváří paní Schillerová. Česká národní banka má inflační cíl 2 procenta, teď je to přes 6 a může se dostat k dvouciferným hodnotám. Na to si Česko zvykat nemůže, dopadá to na domácnosti a ekonomiku státu. A kolega říká, že se nic neděje. Země se z mnoha příčin dostává do hospodářských problémů,“ vysvětlil poslanec ODS.

„Neříkám, že se nic neděje,“ odvětil Nacher. „Ale říkat preventivně černé scénáře, abych si vytvořil alibi, to se mi nelíbí,“ dodal. Se Skopečkem by prý souhlasil, kdyby inflace byla vysoká jen v Česku a jinde například kolem dvou procent.

„Ale to jako hnutí ANO ovlivňuje inflaci v Německu a Americe? Vše je dáno zejména vnějšími vlivy. Tohle sebemrskačství, že je všechno špatně, na vládu po covidu doléhá. Je to jako bumerang. Kabinet zjišťuje, že vládnout není tak lehké,“ rýpl si Nacher.

Na stranu současné vlády se před časem ve vysílání CNN Prima NEWS postavil i člen rady České národní banky Vojtěch Benda. „Souvisí to jak se zahraničními vlivy – ceny materiálů, energií nebo dopravy – tak s těmi domácími. Dělali jsme si pečlivé analýzy, je to půl na půl. U nás je přehřátý trh práce, rychle rostou mzdy a máme malou nezaměstnanost. S cenou ropy nemůžeme bojovat. Máme bránit tomu, aby se dovezená inflace přelila do té domácí,“ podotkl.

Tagy: