Vnímejte realitu a vystupte z bubliny paní Schillerové, opřel se Skopeček do Nachera

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), vmetl poslanci hnutí ANO Patriku Nacherovi místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS). Oba hosté se ve vysílání CNN Prima NEWS pohádali kvůli inflaci nebo stavu státního rozpočtu. Podle Nachera je země v dobré kondici a inflace je dovezená. Skopeček oponuje a vyčítá minulému kabinetu velké zadlužení.

Bilance příjmů a výdajů státu se za rok 2021 ocitla v minusu 420 miliard korun. Jedná se o nejhorší hospodaření státu od roku 1993. Nový kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) trvá na tom, že se mu podaří ještě 60 až 80 miliard ušetřit. A tak zatímco Fialův předchůdce a současný opoziční politik Babiš tvrdí, že zemi předal ve výborném stavu, nová vláda rozhodně nesouhlasí.

Od toho se prý odvíjí také menší růst platů například u pedagogů, než jaký sliboval Babišův kabinet. „Vzhledem k rozpočtovému schodku, který připravila minulá vláda, není prostor na plošný růst platů ve veřejné sféře. Měly být oceněny profese, které se potýkaly s covidem v první linii. Musíme si přiznat, že když stát nebere tolik, kolik vydává, není možné plošně přidávat,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS ekonomický expert ODS Skopeček.

Byl by rád, kdyby jednotliví ministři v dalších letech snižovali počty zaměstnanců v resortech. „Zbydou pak peníze na kvalitní pracovníky, aniž by musely narůstat výdaje,“ podotkl. Nová vláda často opakuje, že dostala zemi až v dezolátním stavu kvůli špatnému hospodaření jejich předchůdců a současných opozičních poslanců z hnutí ANO.

Nacher: Vláda je proti proudu

Opozice však nové vládě vyčítá, že slibuje šetření, ale vytvořila další ministerské posty, místa pro desítky úředníků nebo navýšila počet místopředsedů Sněmovny. Nacherovi také vadí, že vláda si prý mluvením o černých scénářích preventivně vytváří podmínky pro různá opatření.

„Je potřeba se postavit do roviny pravdy. Jsme šestá nejméně zadlužená země, inflace je v průměru Evropské unie, máme nejnižší nezaměstnanost. Není pravda, že země je v dezolátním stavu, ale z pohledu koalice to vypadá, že jsme ve všem na chvostu. Proto dělají opatření. Vláda je proti proudu. V koalici je pět subjektů, takže potřebují naplnit místa pro všechny, ale ostatním říkají, ať škrtají,“ zkritizoval Nacher.

Právě o inflaci vedli oba politici ostrou debatu. Ceny totiž v prosinci stouply meziročně o 6,6 procenta, což je ještě více než loni v listopadu. Tempo zdražování navíc míří k nejvyšším hodnotám od roku 1998. Zástupci hnutí ANO v čele s šéfkou poslaneckého klubu a bývalou ministryní financí Alenou Schillerovou tvrdí, že inflace je z velké části „dovezená“.

Skopečkovi vadí předstírání hnutí ANO, že jsou české finance v ideální kondici. „Kolega by měl vnímat realitu a vystoupit z bubliny, kterou v klubu hnutí ANO vytváří paní Schillerová. Česká národní banka má inflační cíl 2 procenta, teď je to přes 6 a může se dostat k dvouciferným hodnotám. Na to si Česko zvykat nemůže, dopadá to na domácnosti a ekonomiku státu. A kolega říká, že se nic neděje. Země se z mnoha příčin dostává do hospodářských problémů,“ vysvětlil poslanec ODS.

„Neříkám, že se nic neděje,“ odvětil Nacher. „Ale říkat preventivně černé scénáře, abych si vytvořil alibi, to se mi nelíbí,“ dodal. Se Skopečkem by prý souhlasil, kdyby inflace byla vysoká jen v Česku a jinde například kolem dvou procent.

„Ale to jako hnutí ANO ovlivňuje inflaci v Německu a Americe? Vše je dáno zejména vnějšími vlivy. Tohle sebemrskačství, že je všechno špatně, na vládu po covidu doléhá. Je to jako bumerang. Kabinet zjišťuje, že vládnout není tak lehké,“ rýpl si Nacher.

Na stranu současné vlády se před časem ve vysílání CNN Prima NEWS postavil i člen rady České národní banky Vojtěch Benda. „Souvisí to jak se zahraničními vlivy – ceny materiálů, energií nebo dopravy – tak s těmi domácími. Dělali jsme si pečlivé analýzy, je to půl na půl. U nás je přehřátý trh práce, rychle rostou mzdy a máme malou nezaměstnanost. S cenou ropy nemůžeme bojovat. Máme bránit tomu, aby se dovezená inflace přelila do té domácí,“ podotkl.

Tagy:

Hlavní zprávy

Ani neumějí ukrajinsky. Cesty romských uprchlíků organizují klany, tvrdí Netolický
Partie

Ani neumějí ukrajinsky. Cesty romských uprchlíků organizují klany, tvrdí Netolický

Skupiny a klany na západě Ukrajiny motivují matky, aby s dětmi přijely do Česka, vyřídily si pomoc a zase odjely. V Partii na CNN Prima NEWS to prohlásil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) s odkazem na informace od předsedy oblastní rady Zakarpatí Volodymyra Čubirka. S pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) se neshodl na dalším postupu ohledně přerozdělování uprchlíků do méně vytížených regionů.

Mistr světa Vampola: Pastrňák pomohl. Konflikt Simona s Hronkem? To by se za nás nestalo
MS v hokeji 2022

Mistr světa Vampola: Pastrňák pomohl. Konflikt Simona s Hronkem? To by se za nás nestalo

Hokejový útočník Petr Vampola byl v roce 2010 v národním týmu, který na MS v Německu vybojoval pro ČR poslední zlatou medaili. Od třetího utkání tehdy nastupoval v elitní formaci společně s Jaromírem Jágrem a Jakubem Klepišem. Jak hodnotí výkony českého týmu na světovém šampionátu? Má podle něj i po ostudné porážce s Rakouskem šanci na medaile? Také o tom promluvil pro CNN Prima NEWS.

ON-LINE: Polský prezident přijel do Kyjeva. V parlamentu ho přivítaly bouřlivé ovace
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Polský prezident přijel do Kyjeva. V parlamentu ho přivítaly bouřlivé ovace

Na Donbasu pokračuje ruská ofenziva. Ukrajinci okupanty zadržují i dělostřelectvem československé výroby. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Rusové v ukrajinských přístavech dál blokují asi 22 milionů tun obilí. Do Kyjeva zavítal polský prezident Andrzej Duda. Během své návštěvy vystoupil v ukrajinském parlamentu. Počet zjištěných obětí zabitých ruskými silami v době okupace míst v Kyjevské oblasti se přiblížil k 1300.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
16:37

Polský prezident Andrzej Duda nazval ukrajinské vojáky hrdiny světa

16:29

Ukrajinský parlament schválil zákon, který zakazuje používání symbolů ruské agrese na Ukrajině a který označuje Rusko za teroristický stát

16:28

Rusové násilně deportují Ukrajince z Mariupolu

16:13

Ukrajinská armáda poprvé zničila Rusům těžký samohybný minomet

Na zaplacení plynu bude mít každý, slíbil Stanjura. Sociální tarif vznikne do konce června

Ještě do letních prázdnin by měl do Poslanecké sněmovny putovat návrh zákona, podle kterého vznikne takzvaný sociální energetický tarif pro domácnosti. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Alena Schillerová (ANO) uvedla, že hnutí ANO je připraveno pro takový zákon zvednout ruku. „Podpoříme, aby to rodiny měly co nejrychleji,“ řekla.

Stanjura v Partii: Buď to nezná, nebo lže. Arogance vám nechybí, opáčila Schillerová

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) nechal přezkoumat rozhodnutí své předchůdkyně Aleny Schillerové (ANO) o prominutí daně z přidané hodnoty na energie, které bylo zavedeno na konci loňského roku. „Vydali jste nehorázné vyjádření,“ řekla Schillerová v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. „Přišel podnět na porušení daňového řádu,“ vysvětloval Stanjura.

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Hlas se mu třásl a brečel. Bukartse dojali fanoušci: V Lotyšsku není jednoduchá situace

Lotyšští fanoušci patří k jedněm z nejlepších na světě. K jejich smůle nemohli své hlasivky a svoji kreativitu dát plnohodnotně na odiv na loňském domácím světovém hokejovém šampionátu v Rize kvůli pandemickým opatřením. Nicméně ani letošní mistrovství světa nemají daleko. Ve Finsku jsou na tribunách slyšet a útočníka baltské reprezentace Rihardse Bukartse dokonce dohnali k slzám.

Rusové opět ukázali nesouhlas s Putinem. Do háje s válkou, skandovali na koncertě

Nesouhlas s válkou na Ukrajině vyjádřilo publikum ruské punkové kapely Kis-Kis. Na pátečním koncertě totiž hlasitě skandovalo „Chuj vojně“, což by se dalo volně přeložit jako „Do háje s válkou“. V tomto týdnu to přitom nebylo poprvé, co se umělci anebo posluchači vyjádřili tímto způsobem. Frontman uznávané kapely DDT Jurij Ševčuk během svého vystoupení prohlásil, že „vlast není prezidentova řiť, kterou musíte pořád líbat“.

Opičí neštovice se šíří nečekaně rychle. Přibydou nové případy, varují britští vědci

Britští vědci očekávají další případy opičích neštovic, které jsou už hlášeny z Evropy i USA, napsal britský list The Guardian. Počet případů překvapuje lékaře, kteří nevědí, proč se tento virus, dosud obvyklejší v Africe, nyní šíří na Západ. Americký prezident Joe Biden v neděli řekl, že by opičí neštovice měly znepokojovat každého.

Aktivista z Ostravy: K místním Romům se Ukrajinky chovají nadřazeně a urážejí je

Romští uprchlíci z Ukrajiny si z vlasti přinášejí různé zkušenosti. Někteří tam nechodili ani do základní školy. Zažívají xenofobní útoky včetně fyzického násilí a žhářství v osadách. Vztah k Romům – ukrajinským i českým – se projevuje i mezi ukrajinskými uprchlíky v Ostravě, říká aktivista indického původu Kumar Vishwanathan. Mluví i o hrozbě, že v Česku vzniknou tábory podobné těm v Sýrii, Keni či Ugandě.

Domácí zpravodajství

Konec školní turistiky? Gazdík chce zpřísnit podmínky pro zápisy na základní školy

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) uvažuje o úpravě kritérií pro zápisy na základní školy. Podle něho by se mohla začít zohledňovat doba trvalého bydliště u spádových škol. Gazdík je přesvědčen, že by takové opatření zabránilo účelovému přehlašování dětí na adresu podle toho, do jaké školy chce rodič svého potomka dostat. Jenže podle některých odborníků by to mělo své negativní dopady.

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.