Továrna u Litvínova kvůli pumě pozastavila výrobu
Orlen Unipetrol odstavil etylenovou jednotku v Záluží u Litvínova, navázal tím na zastavení výroby v sousední rafinerii po nálezu letecké pumy v areálu závodu. Informoval o tom mluvčí společnosti Pavel Kaidl. Útlum etylenové jednotky zahájila firma v pátek ráno, protože kvůli odstávce rafinerie přišla petrochemická část závodu o suroviny. S pumou opatřenou časovačem se nesmí hýbat do úterý. Pokud do té doby nevybuchne, může se podle policie zlikvidovat. Obyvatelé ohroženi nejsou.
Britskou leteckou pumu z druhé světové války objevili ve středu odpoledne dělníci při výkopových pracích. Poté, co pyrotechnik zjistil, jak je nebezpečná, evakuovalo se na 600 lidí, zastavila doprava mezi Mostem a Litvínovem a chemička ve čtvrtek odstavila výrobu v blízké rafinérii.
ČTĚTE TAKÉ: Policie oznámila datum a čas odpálení bomby v Litvínově. Vytvoří „sarkofág“ z pytlů s pískem
Provoz na silnici policie obnovila, od pátečního rána také znovu jezdí mezi oběma městy tramvaje. Mimo provoz ale stále zůstává železnice, protože trať vede kolem místa nálezu munice.
Puma může podle pyrotechniků vybouchnout do 144 hodin od doby, kdy ji bagr vytáhl ven. Termín uplyne podle odhadů v úterý 27. srpna zhruba hodinu po poledni. „Opravdu se jedná o nebezpečnou záležitost a je nutné dobu zpožďovače dodržet. Za posledních 30 let pyrotechnici nepamatují výskyt této britské pumy, setkávají se spíše s německými, výjimečně americkými pumami,“ řekla již dříve mluvčí policie Ilona Gazdošová. V Německu byly i případy, kdy při likvidaci policisté zemřeli, proto je podle ní na místě maximální opatrnost.
Přístup do rafinerské části závodu v Záluží zůstává podle Kaidla omezen pro zaměstnance i externí partnery. „Ve spolupráci s Policií České republiky a hasičským záchranným sborem pokračujeme v přípravách areálu na deaktivaci nalezené bomby,“ uvedl Kaidl. Podle mluvčí policie se například musí vytvořit pískový val, aby se utlumil efekt tlakové vlny, nebo zabezpečit okolí, aby ničivé účinky byly co nejmenší. „Puma bude likvidována na místě, nikam se převážet nebude,“ řekla Gazdošová. Chemička počítá s tím, že po zničení pumy výrobu obnoví.
Šéf Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr v pátek uvedl, že stát zřejmě půjčí Unipetrolu část nouzových zásob z hmotných rezerv, čímž by společnost pokryla současný výpadek výroby pohonných hmot. Půjčku ještě musí schválit vláda, jednat o ní bude ve středu. Podle Švagra tak nehrozí nedostatek pohonných hmot na trhu.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Proč 144 hodin? Expert popsal zákeřnost bomby nalezené u Litvínova. V okolí mohou být další