Pyrotechnici řekli, kdy bombu v Litvínově odpálí
Policejní pyrotechnici chtějí leteckou pumu v chemickém areálu Záluží na Mostecku řízeně odpálit ve středu odpoledne. Záleží na počasí a postupu prací, sdělil v pátek ředitel Pyrotechnické služby Policie ČR Karel Čadil. Práce na likvidaci pumy podle něho začnou v úterý ve 13:00, pyrotechnici budou spolupracovat s hasiči a s vedením firmy Orlen Unipetrol.
S pumou nebudou pyrotechnici podle Čadila nijak manipulovat, vytvoří kolem ní „sarkofág složený z minimálně čtyř stovek pytlů s pískem. „Následně se řízeně odpálí,“ uvedl Čadil. Britskou leteckou pumu z druhé světové války našli dělníci při výkopových pracích ve středu odpoledne. Kvůli speciálnímu zapalovači s chemickým časovačem se s ní do úterního odpoledne nesmí hýbat.
ČTĚTE TAKÉ: Hrabáče odvolali zastupitelé z funkce primátora Chomutova. Skončila i ředitelka zooparku
Pyrotechnik Bohuslav Kuda v pátek České televizi řekl, že puma obsahuje předepjatý úderník, který je držený celuloidovým kotoučem. „Při pádu letecké pumy dojde k rozbití ampulky s acetonem, která potom pomalu proleptává kotouček, a tím je právě řešeno to časování, které může být u některých typů zapalovače až 144 hodin,“ uvedl pyrotechnik.
Proč 144 hodin? Expert popsal zákeřnost bomby nalezené u Litvínova. V okolí mohou být další
Některé letecké pumy byly konstruovány tak, aby vybuchly se zpožděním. To v maximální míře dosahovalo rozpětí od jedné do 144 hodin od dopadu, uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS ředitel Muzea letecké bitvy nad Krušnohořím Jan Zdiarský. Upozornil také, že se v okolí mohou nacházet další nevybuchlé kusy munice.
Dobu, kdy by puma mohla vybuchnout, počítají pyrotechnici od chvíle, kdy s ní na místě naposledy manipuloval bagr. Celuloid ale podle Kudy může být vzhledem ke stáří pumy křehký, a právě proto nelze s pumou ani po uplynutí doby dále hýbat.
Zpožďovací pumy sloužily podle historika z Vojenského historického ústavu Jiřího Rajlicha k tomu, aby prodloužily práce na obnově zasažených závodů a znervóznily obránce. Chemický závod na výrobu leteckého benzínu z uhlí v Záluží na Mostecku byl podle Rajlicha za druhé světové války nejvíce bombardovaným cílem na území dnešní České republiky, nacházel se v něm významný závod na výrobu syntetického benzinu.
Poté, co pyrotechnici zjistili, jak je nalezená puma nebezpečná, se evakuovalo na 600 lidí, policie zastavila dopravu mezi Mostem a Litvínovem a chemička ve čtvrtek odstavila výrobu v rafinérii. Provoz na silnici policie poté obnovila. Od pátečního rána mezi oběma městy znovu jezdí tramvaje. Mimo provoz zůstává železnice, protože trať vede kolem místa nálezu munice. Obyvatelům podle policie nebezpečí nehrozí.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Nemluvně z bezdomovecké kolonie v Praze skončilo v rukou záchranářů. Rodiče se opět opili