Na maďarského premiéra Viktora Orbána pálí politická opozice ostrými, kritizuje ho za podporu stavby čínské univerzity v Budapašti, což podle ní odporuje Orbánovu údajnému striktnímu vlastenectví. Škola navíc vyjde daňové poplatníky v Maďarsku pěkně draho.
Ochrana tradiční rodiny, kontrola tisku i soudů či boj proti sexuálním menšinám. To jsou hlavní body, na kterých Orbán v Maďarsku staví svou vládu – už 11 let. Jeho proklamacím a politice „Hungary First“ („Maďarsko na prvním místě“ – pozn. red.) ale nově odporuje podpora stavby šanghajské univerzity, která chce jednu ze svých poboček postavit právě v Budapešti.
Očividný protimluv už vycítila maďarská opozice, která se pokouší o sjednocení a do Orbána se pustila ze všech stran. Opoziční politici věří, že se právě díky tématu čínské univerzity konečně podaří dostat Orbána pryč z kabinetu.
Třicet let visegrádské čtyřky aneb od zaostalých sovětských satelitů do vyspělé Evropy
V únoru 1991 se v maďarském Visegrádu setkali čelní představitelé Československa, Polska a Maďarska, aby podepsali dohodu, jež zformovala skupinu středoevropských zemí uprostřed hroutícího se postsocialistického bloku. Má skupina V4 v kontextu téměř sjednocené Evropy ještě svůj význam? A splnila očekávání, která do ní byla vkládána?
Opozice kritizuje mimo jiné fakt, že maďarský kampus čínské univerzity Fudan bude stát daňové poplatníky spoustu peněz. Stavba podle všeho spolkne více peněz než celý maďarský edukační systém dohromady. Podle uniklých dokumentů, na které upozornil investigativní web Direkt36, na něhož odkazuje americká CNN, může projekt přijít v přepočtu až na 38 miliard korun. Stavba bude navíc financovaná pomocí půjček navázaných na čínskou státní banku.
Čínská škola místo bydlení
Mimoto se bude stavět v místech, kde město původně plánovalo vystavět dostupné bydlení pro zhruba 10 tisíc studentů. Ti tak zřejmě budou mít smůlu.
Kvůli čínské univerzitě už v červnu vyšli do ulic i demonstranti. Jejich slogany hlásaly „zradu“ a požadovaly „maďarské peníze maďarským univerzitám“.
„Opozice využila Orbánovu rétoriku proti němu samotnému,“ vysvětluje posun v opoziční rétorice Péter Krekó, ředitel budapešťského think tanku Political Capital. „Orbán se prezentuje jako ochránce suverenity, jenže teď otevírá dveře čínským zájmům, což se těžko vysvětluje. Čínský obraz ve východní Evropě navíc není nejlepší, takže to může opozice snadno využít,“ dodal.
Budapest’s mayor on renaming the streets “Free Hong Kong road” etc at the govt’s planned Chinese #Fudan university site in the city: “we still hope project won’t happen but if it does then it will have to put up with these names” pic.twitter.com/WaL7McgC0B
— Peter Murphy (@MurphyPeterN) June 2, 2021
Maďarská vláda se ale brání, že s univerzitou Fudan už na různé bázi spolupracují i v Německu, USA i ve Skandinávii. „Když si oni dokážou uchránit národní zájmy, tak to zvládneme také,“ uvedla maďarská vláda pro CNN.
Podle výzkumu tamní organizace Republikon Institute proti stavbě brojí většina Maďarů. Zhruba dvě třetiny těch, kteří o projektu slyšeli, vůči němu údajně zaujaly negativní postoj. Na odpor Maďarů upozornil na Twitteru i reportér AFP, podle kterého se jedna z ulic Budapeště přejmenovala na Szabad Hongkong út (třída svobodného Hongkongu).