Vztahy mezi vládními stranami nejsou tak dokonalé, jak se veřejnosti snaží prezentovat. Dokládají to nejen tahanice kolem konsolidačního balíčku, ale také vzájemné ostřelování ministrů. Idylické vztahy nepanují ani v pražské radě, která je složená na půdorysu vládních stran. Roste především napětí mezi Piráty a zbytkem koalice. Nejnověji to lze pozorovat na kauze Pirátky Jany Komrskové.
Náměstkyně pražského primátora pro životní prostředí totiž podle informací Deníku N zaměstnala jako člena vlastního poradního týmu svého přítele. Logicky se na ni snesla vlna kritiky. Překvapivé však bylo, že jí těžce kritizovala koaliční TOP 09, která zároveň svůj kritický příspěvek na sociálních sítích zasponzorovala, aby ho vidělo co nejvíce lidí.
ČTĚTE TAKÉ: Trable kolem metra D. Na podzim se stavět nezačne, Prahu by to mohlo stát až miliardu navíc
„Štve nás to, ale nepřekvapuje. V minulém volebním období jsme upozorňovali na to, že Jana Komrsková jako tehdejší místostarostka Prahy 10 zaměstnala ‚kolegyni‘ z pirátské kandidátky. Po volbách tyhle manýry sice zmizely z Prahy 10, ale vypadá to, jako by si je paní Komrsková přinesla s sebou na hlavní město,“ napsalo k tomu TOP 09 z Prahy 10 na Facebooku.
Štve nás to, ale nepřekvapuje. V minulém volebním období jsme upozorňovali na to, že Jana Komrsková jako tehdejší...
Posted by TOP 09 - Praha 10 on Wednesday, July 19, 2023
Takový útok na Piráty přichází poté, co nejmenší strana vládní koalice měsíce tvrdě kritizovala své kolegy z kabinetu za jakýkoliv náznak přešlapu.
Piráti rebelují
Nejhlasitější jsou Piráti v kritizování ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). V červnu odhlasovali, že „setrvání Blažka ve funkci ministra spravedlnosti ohrožuje důvěru ve spravedlnost a právní stát České republiky i plnění cílů programového prohlášení vlády ČR“. Předseda strany Ivan Bartoš se koncem června s Blažkem sešel a dal mu pět podmínek, které má ministr spravedlnosti splnit. Měl například odpovědět na výhrady protikorupčních organizací a svou reakci zveřejnit.
Kritika zaznívá i k dalšímu ministrovi ODS – šéfovi státní kasy Zbyňku Stanjurovi. Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová v rozhovoru pro Novinky označila Stanjuru za „méně kompetentního“ ministra. Podle Gregorové je otázka, zda má takový politik v těchto turbulentních dobách zůstávat ve své pozici.
Personálie ve vládě nejsou tím jediným, co Pirátům vadí. Nedávno se pustili do pravidel, která chystá resort financí ohledně dřívějšího splacení hypoték. Piráti dokonce označili ministerský návrh za „šílený“. „Jako jediní jsme na vládě hlasovali proti šílenému nápadu připravit občany o další desetitisíce korun a darovat tyto peníze bankám. Ministerstvo financí chce totiž zavést pokutu dvě procenta za předčasné splacení hypotéky,“ uvedli Piráti.
Výhrady mají také ke konsolidačnímu balíčku. Šéf pirátských poslanců Jakub Michálek už dříve v rozhovoru pro CNN Prima NEWS uvedl, že jeho kolegové mají výhrady k nulové spotřební dani na tiché víno. Chtějí také snížit DPH na balenou vodu anebo menstruační pomůcky.
MOHLO VÁM UNIKNOUT – Fiala z SPD: Obstrukce škrtů? Můžeme mluvit i celý srpen. Jen zdržujete, oponoval Skopeček
Piráti tak zjevně hledají, jak být opozicí v rámci vlády. „Zároveň si však uvědomují, že před sněmovními volbami za dva roky budou muset nalákat voliče, kteří jim při posledních volbách přeběhli ke koalici Spolu nebo kroužkovali Starosty. Piráti se proto snaží vůči ostatním vládním stranám alespoň vymezit a čím dál více mají pověst rebelující partaje,“ komentovala redaktorka webu CNN Prima NEWS Barbora Zykmundová. V poslední době však zbytek koalice ukazuje, že si podobné chování zřejmě nenechá líbit.