Napětí roste. K Tchaj-wanu zamířilo 30 čínských stíhaček, proti nim vyslal své letouny

Čínské stíhačky Su-35 při doprovodu bombardéru.

Nancy Pelosiová na Tchaj-wanu

Tchaj-wan ve středu vyslal do vzduchu stíhačky, aby varoval 27 čínských letadel, která se pohybovala v tchajwanské zóně vzdušné obrany. Tamní ministerstvo obrany uvedlo, že 22 z čínských letounů překročilo středovou linii v Tchajwanské úžině, která odděluje ostrov od Číny. Informovala o tom agentura Reuters.

Situace mezi Čínou a Tchaj-wanem, který Peking pokládá za součást svého území, se vyhrotila po úterní návštěvě předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové. Čína návštěvu ostře odsoudila a vzápětí oznámila, že zahájí vojenské cvičení s ostrou střelbou v blízkosti ostrova.

Tchaj-wan v reakci na středeční průlet čínských letounů vyslal do vzduchu stíhačky a rozmístil raketové systémy, aby monitorovaly čínské aktivity v takzvané tchajwanské identifikační zóně vzdušné obrany (ADIZ). V čínské letce bylo 16 stíhaček Su-30 a 11 dalších letounů, upřesnilo tchajwanské ministerstvo obrany.

ADIZ není totožná s tchajwanským teritoriálním vzdušným prostorem; zahrnuje mnohem větší oblast, která se částečně překrývá s čínským vzdušným prostorem a zahrnuje dokonce i část čínské pevniny.

Informovaný zdroj agentuře Reuters řekl, že 22 čínských letounů, které překročily střední linii v Tchajwanské úžině, nezaletělo příliš daleko. Letadla žádné ze stran běžně střední linii nenarušují.

Čína nemůže světovým vůdcům bránit v cestách na Tchaj-wan, uvedla předsedkyně americké sněmovny Nancy Pelosiová po návštěvě ostrova. K její cestě se kromě Číny vyjádřilo i Rusko. Podle mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marijy Zacharovové má návštěva Pelosiové „provokativní“ účel.

Na zvýšené napětí mezi Čínou a Tchaj-wanem reagovali ministři zahraničí skupiny velkých světových ekonomik G7 „Neexistuje žádné ospravedlnění pro to, aby návštěva sloužila jako záminka k agresivní vojenské aktivitě v Tchajwanské úžině. Mezinárodní cesty zákonodárců našich zemí jsou normální a běžné,“ uvedli ve středečním prohlášení.

Peking už před cestou americké političky zaujal postoj, kdy začal ukazovat svaly. V pobřežních oblastech naproti Tchaj-wanu začal shromažďovat velké množství vojenské techniky. V ulicích měst i třeba na plážích tak jezdily tanky a obrněná vozidla pěchoty.

Tagy:
Peking armáda stíhačka návštěva Tchaj-wan Rusko Čína Ministerstvo zahraničních věcí Ruska Sněmovna reprezentantů Spojených států amerických Nancy Pelosi Suchoj Su-30