Jihokorejský ministr obrany Kim Jong-hjo nabídl svou rezignaci kvůli vyhlášení stanného práva, píše Reuters. Zatím není jasné, zda prezident Jun Sok-jol jeho demisi přijme. Vedle toho však není jistá ani pozice hlavy státu – jihokorejské opoziční strany totiž ve středu předložily návrh na prezidentovo odvolání. Stanné právo v zemi trvalo zhruba šest hodin. Zrušila ho vláda poté, co se prezident krátce předtím rozhodl respektovat vůli parlamentu, který ho v hlasování k odvolání stanného práva vyzval.
„Hluboce lituji a beru na sebe plnou odpovědnost za zmatek a obavy, které vyhlášení stanného práva způsobilo veřejnosti, a nabídl jsem prezidentovi svou rezignaci,“ oznámil Kim v prohlášení, které citovala agentura AFP. Zatím se neobjevily žádné informace o tom, zda se prezident chystá jeho demisi přijmout.
ČTĚTE TAKÉ: Jihokorejský prezident mohl mít vážné informace, říká Bříza. Vnitrostátní politika, namítl Mikulecký
V Soulu začala v odpoledních hodinách místního času (před polednem SEČ) demonstrace požadující rezignaci široce neoblíbeného prezidenta. Odborové svazy pohrozily stávkou. Přidal se k nim svaz kovodělníků, který hodlá zahájit stávku od 11. prosince, pokud prezident neodstoupí. Když prezident volání po svém odstoupení nevyslyší, mohl by parlament už v pátek 6. prosince hlasovat o jeho odvolání.
K odvolání Jun Sok-jola by byla nutná dvoutřetinová podpora parlamentu a následně podpora nejméně šesti soudců ústavního soudu. Jak uvedla agentura AP, ústavní soud má mít devět členů, ale po třech odchodech do důchodu zbývá jen šest členů. To je o jednoho méně, než je minimální počet sedmi soudců potřebný k projednání případu odvolání prezidenta, a zákonodárci tak musí před samotným impeachmentem urychlit proces jmenování nových soudců.
Úřad prezidenta vydal prohlášení, v němž vyhlášení stanného práva hájil. Podle něj bylo oprávněné a v rámci ústavy, a nijak nenarušilo přístup poslanců do parlamentu.
Agentura AP informovala, že během několika hodin platnosti stanného práva obklíčili parlament vojáci. To potvrzují i informace od samotných poslanců, kteří novinářům popisovali, jak se do parlamentu snažili dostat přes zdi nebo rozbitými okny, a jedna z poslankyň popsala, jak se plazila mezi nohama vojáků, zatímco se je její kolegové snažili zastavit hasicími přístroji.
Konzervativní bývalý státní žalobce Jun Sok-jol byl zvolen prezidentem těsnou většinou v roce 2022. Od té doby se jeho popularita propadla a nyní ho schvaluje stěží deset procent obyvatel, napsal dnes zpravodajský server The Guardian.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Chaos v Jižní Koreji. Prezident vyhlásil stanné právo, pak ustoupil. Opozice ho chce odvolat