Výzvy českých politiků k vymáhání odškodnění po Rusku za výbuchy ve Vrběticích jsou jen pokračováním politických bakchanálií. Ve středu to pro ruský web Izvestija řekl místopředseda výboru Státní dumy pro mezinárodní záležitosti Alexej Čepa.
„Neměli jsme a ani s tím nemáme nic společného. Jedná se o pokračování politické bakchanálie (nespoutané orgie z antických dob, pozn. red.). Neznám jiný způsob, jak tyto provokace nazvat,“ okomentoval Čepa usnesení českých poslanců, kteří v úterý vyzvali vládu, aby za útok ve Vrběticích požadovala po Rusku finanční náhradu a odškodnění.
Podle Čepy neexistují žádné důkazy o zapojení Ruska do výbuchů ve vrbětickém muničním skladu, takže otázka vyplácení odškodnění je směšná. Uvedl také, že celá kauza není nic jiného, než manévr, jak dostat z tendru na dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech ruskou společnost Rosatom. „V sázce je šest miliard dolarů, to je ten hlavní důvod,“ dodal. Poslanec ale zároveň zdůraznil, že je nutné vést dialog, aby se zmírnilo napětí mezi oběma státy.
To se však zřejmě v nejbližších dnech nestane. Na středeční odpoledne si ministr vnitra a zároveň dočasný ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) předvolal ruského velvyslance, kterému hodlá sdělit protest proti postupu Ruska poté, co Česko kvůli možnému zapojení ruských agentů do výbuchu ve Vrběticích vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli podle českých úřadů napojeni na ruské tajné služby. Rusko v odvetném kroku vyhostilo 20 zaměstnanců české ambasády v Moskvě, čímž podle Hamáčka paralyzovalo její chod.
Vicepremiér zároveň v úterý uvedl, že Zmejevskij bude dnes jako první seznámen s případnou další českou reakcí. Není tak vyloučeno, že nastane další kolo vyhošťování. Podle usnesení Sněmovny by totiž vláda měla zastoupení na velvyslanectví Ruské federace omezit podle principu reciprocity.