reklama

Nárok na prevenci proti rakovině tlustého střeva nyní máme už po padesátce

Nárok na kolonoskopii pro prevenci rakoviny tlustého střeva mají od 1. července lidé od padesáti let. Tato hranice byla doposud o pět let vyšší. Podle onkologa z Thomayerovy nemocnice v Praze Tomáše Büchlera je prevence u tohoto onemocnění velmi důležitá.

reklama

„Účast na preventivním programu snižuje úmrtnost na nádory tlustého střeva a konečníku až o třicet procent. To znamená, že třetina lidí, kteří by jinak zemřeli, může být zachráněna,“ řekl Büchler pro CNN Prima NEWS.

Vyšetření může nádoru předejít

Do dnešního dne praktičtí lékaři a gynekologové testovali pacienty nad padesát let ze vzorku stolice, a to s cílem zjistit případné skryté krvácení. „Tyto testy se dělají mezi 50 až 55 lety života každý rok a poté jednou za dva roky. V případě pozitivního testu lékař indikuje kolonoskopii,“ uvedl praktický lékař Petr Šubrt. Po negativní kolonoskopii pak další vyšetření následuje až za deset let.

K tématu

Podle onkologa Tomáš Büchlera je mezi vyšetřeními rozdíl v tom, že kolonoskopie zachytí mnohem víc případů, zejména však premaligní fázi onemocnění. To znamená fázi, která ještě není nádorem, ale je ve stadiu polypu. Když se polyp odstraní, k nádoru vůbec nedojde.

Pojišťovny zvou na prohlídku každoročně milion osob

Tomu, kdo na pravidelné prohlídky k praktickému lékaři nechodí, posílají pozvánku zdravotní pojišťovny. „Ročně je zváno ke screeningu tlustého střeva a konečníku téměř jeden milion osob. Více než 15 procent osob zareaguje na pozvání a vyšetření se zúčastní,“ vysvětlil mluvčí ministerstva zdravotnictví Martin Novotný.

Česká republika patří k zemím, kde každoročně zhoubnými nádory tlustého střeva a konečníku onemocní nejvíce pacientů, přibližně sedm a půl tisíce. Zhruba 4000 lidí na toto onemocnění zemře.

Tagy: rakovina vyšetření Ministerstvo zdravotnictví tlusté střevo kolonoskopie Tomáš Büchler

Další hlavní zprávy

Koronavirus

V pátek v Česku přibylo 323 nových případů nákazy. Nejvíce od 3. dubna

V pátek v Česku přibylo 323 nových případů nákazy. Nejvíce od 3. dubna

V Česku v pátek přibylo 323 potvrzených případů koronaviru, nejvíce od 3. dubna. Denní přírůstek vyšší než 300 zaznamenaly laboratoře od začátku března, kdy epidemie v zemi vypukla, popáté, naposledy to bylo 28. června. Onemocnění covid-19 se od začátku epidemie potvrdilo u 18 060 lidí, z nich 12 749 se z nemoci vyléčilo a 389 zemřelo. Aktuálně se tak s nemocí potýká 4922 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama
Vyhazov? Prasárna, na kterou nezapomenu, říká motocyklista Abraham. Teď bude fandit Rossimu
D-manóza: účinná péče o močové cesty a prevence infekcí
Babičku lidé kupují dodnes. Číst by ji měli až v dospělosti, říká kastelán z Ratibořic
reklama
reklama
Na sever Čech přivezli lidé koronavirus z Chorvatska i Slovenska

Ústecký kraj

Domácí zpravodajství

Progresivní daně? Schizofrenie i trestání schopných, hodnotí návrh odborníci a opozice
Další články
reklama
reklama