Kolonoskopie a snížení věkové hranice
Nárok na kolonoskopii pro prevenci rakoviny tlustého střeva mají od 1. července lidé od padesáti let. Tato hranice byla doposud o pět let vyšší. Podle onkologa z Thomayerovy nemocnice v Praze Tomáše Büchlera je prevence u tohoto onemocnění velmi důležitá.
„Účast na preventivním programu snižuje úmrtnost na nádory tlustého střeva a konečníku až o třicet procent. To znamená, že třetina lidí, kteří by jinak zemřeli, může být zachráněna,“ řekl Büchler pro CNN Prima NEWS.
Vyšetření může nádoru předejít
Do dnešního dne praktičtí lékaři a gynekologové testovali pacienty nad padesát let ze vzorku stolice, a to s cílem zjistit případné skryté krvácení. „Tyto testy se dělají mezi 50 až 55 lety života každý rok a poté jednou za dva roky. V případě pozitivního testu lékař indikuje kolonoskopii,“ uvedl praktický lékař Petr Šubrt. Po negativní kolonoskopii pak další vyšetření následuje až za deset let.
Podle onkologa Tomáš Büchlera je mezi vyšetřeními rozdíl v tom, že kolonoskopie zachytí mnohem víc případů, zejména však premaligní fázi onemocnění. To znamená fázi, která ještě není nádorem, ale je ve stadiu polypu. Když se polyp odstraní, k nádoru vůbec nedojde.
Pojišťovny zvou na prohlídku každoročně milion osob
Tomu, kdo na pravidelné prohlídky k praktickému lékaři nechodí, posílají pozvánku zdravotní pojišťovny. „Ročně je zváno ke screeningu tlustého střeva a konečníku téměř jeden milion osob. Více než 15 procent osob zareaguje na pozvání a vyšetření se zúčastní,“ vysvětlil mluvčí ministerstva zdravotnictví Martin Novotný.
Česká republika patří k zemím, kde každoročně zhoubnými nádory tlustého střeva a konečníku onemocní nejvíce pacientů, přibližně sedm a půl tisíce. Zhruba 4000 lidí na toto onemocnění zemře.