PARTIE TEREZIE TOMÁNKOVÉ, Jiří Běhounek, Ladislav Okleštěk, Martin Půta, Jiří Čunek - 28.6. v 11:52
V Česku od pátku opět narůstá počet nakažených koronavirem. Podle hejtmana Kraje Vysočina Jiří Běhounka (za ČSSD) není ale situace nijak závažná a jde spíše o kontinuální stav. Uvedl to v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. S ním souhlasil i hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL), kterého rostoucí množství infikovaných lidí virem COVID-19 neznepokojuje.
V sobotu přibylo v Česku 260 nových případů nákazy koronavirem, nejvíce od 8. dubna. „Není to žádné drama. Ohniska nejsou velké lokality, všechno je poctivě vytrasováno a nárůst není dramatický,“ řekl během debaty hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk (ANO).
S tím souhlasil i Běhounek. Ten uvedl, že je přesvědčený o tom, že se jedná o kontinuální stav první vlny pandemie. Dále dodal, že se rozhodně nejedná o druhou vlnu a doporučil všem občanům, aby byli stále obezřetní. „Všichni by měli dodržovat předpisy a v případě nějakého zdravotního diskomfortu navštěvovat příslušná zařízení,“ řekl hejtman kraje Vysočina. „Ukazuje se, že ta choroba zas tak smrtelná není,“ reagoval Čunek.
Kraje jsou na druhou vlnu připraveny
Na případnou druhou vlnu koronavirové pandemie jsou ale hejtmani prý připraveni. „Všechny kraje jsou připraveny určitě lépe než v březnu. Zkušenosti máme všichni velice podobné, máme zásoby pomůcek i plány na případnou karanténu sociálních zařízení,“ uvedl v Partii poslední z hostů, hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK).
Druhá vlna koronaviru u nás neprobíhá, shodli se v Partii Vojtěch a Svoboda
„Byl jsem z toho trošku znepokojený, na druhou stranu, není to druhá vlna, z našeho pohledu,“ uvedl v pořadu Partie ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) k dalšímu nárůstu počtu nakažených COVID-19. Ten je podle něj dán i tím, že provádíme masivní testování hlavně na Karvinsku a v OKD, kde je momentálně ohnisko nákazy.
Zásoby mají i v Olomouckém kraji, kde byla ohledně počtu nakažených jedna z nejhorších situací v Česku, konkrétně v okolí Uničova a Litovle. „Máme předzásobené nemocnice až na čtyřicet dnů. V krajském skladu hmotných rezerv máme zase ochranné pomůcky přibližně na týden,“ přiblížil Okleštěk.
K případné druhé vlně, před kterou někteří epidemiologové varují, se vyjádřil i Jiří Čunek. „I lékaři mají jiný názor, je těžké se ptát na názor nás, hejtmanů. Připravenost by ale měla být v tom, že už budeme vědět, co máme dělat a budeme připraveni,“ řekl Čunek.