reklama

Nárůst úhynu koní. Lidé je v časech koronaviru chodí častěji nevhodně krmit

Chovatelé koní se shodují, že lidé během epidemie více chodí k výběhům s koňmi a nerespektují zákazové cedule, které říkají jasně: Nekrmte naše koně. Od jara tedy kvůli nedbalosti kolemjdoucích dochází k častějšímu úhynu zvířat.

reklama

Přehnaná lidská štědrost totiž u koňů může vést k závažným zdravotním problémům, nebo i úhynu. Například takové větší množství celeru spolehlivě zařídí, že zvíře lidskou štědrost nepřežije. Na ranči v Hlučíně na Opavsku skončilo vhození této zeleniny do výběhu tragicky.

K tématu

„Kobylka nám začala hrabat předními kopyty. Dávala nám najevo, že už z toho není žádné východisko. Museli jsme se rozhodnout prakticky během pár minut, co s jejím životem dál, protože operace jí nebyla doporučena. Nezbylo nic jiného než kobylku uspat. Umřela nám v náruči,“ říká k tragédii chovatelka koní.

Chytrému nech přečíst ceduli, hloupého...?

Ve stáji na okraji Prahy s přiliš aktivními kolemjdoucími bojují každý den. Kolem jejich výběhu totiž vede cyklostezka. A málokdo respektuje varovné cedule. „Máme tady ceduli s nápisem Nekrmte koně, jsou vlastně na všech ohradách. Bohužel, i když umí lidi číst, ignorují je. Pro nás pro majitele koní je to horší, protože oni je krmí a krmí vším, co mají,“ stěžuje si.

Co třeba taková houska s mákem? Pro koně rozhodně nic dobrého. Mimo zdravotní potíže tak totiž můžete třeba závodnímu koni ukončit kariéru. U koně jsou totiž mák nebo houska v krvi změřitelné a považují se za doping. Koně pak musí ze závodů vyřadit.

Zvíře je stále soukromý majetek. Pokud uhyne, protože mu někdo cizí hodí nevhodné krmení, může následovat trest. Když dojde k identifikaci člověka, který něčím nakrmil zvíře, jež kvůli tomu přišlo ke zdravotní újmě, je nasnadě dotyčného potrestat.

Pokud přece jen chcete koně nakrmit, zajděte přímo za jeho majitelem. Ten vám sám řekne, co kůň může a nemůže.

K tématu

Další hlavní zprávy

Historie

Do wehrmachtu jsem musel v sedmnácti, říká poslední z Čechů v Hitlerově armádě

Do wehrmachtu jsem musel v sedmnácti, říká poslední z Čechů v Hitlerově armádě

Letos v červnu mu bude 94 let. Když v roce 1944 oslavil sedmnácté narozeniny, musel rukovat do wehrmachtu. „Přidělili mě ke kumpanii Jäger-Ersatz-Bataillon 49, to si pořád dobře pamatuji,“ vzpomíná vitální veterán Josef Bialas z Hlučínska exkluzivně pro CNN Prima NEWS. Tohle vyprávění zatím česká média ani dokumentaristé z Paměti národa nezaznamenali, Bialas se totiž celý život snažil válku vytěsnit z paměti: „Nerad o ní mluvím. Hodně vojáků kolem mě popadalo, tam jsem našel ruku, tam zas nohu...“

Odtrhne se Skotsko od Británie? Stoupenci nezávislosti získali v parlamentu většinu
Váleční veteráni dostanou od prezidenta dárek. Musí za něj ale předtím zaplatit
reklama
reklama
Jágr vs. děti. Proč jsi nosil dlouhé vlasy jako holka? ptaly se drsně legendy

Hokej

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky na střední školy rozdělily Česko. Jsou příliš těžké? Zkuste si je
Sobotní oslava i zmatky v pražské zoo. Počitadlo je matoucí, zoufají si lidé ve frontě
Další články
reklama
reklama