reklama

Nárůst úhynu koní. Lidé je v časech koronaviru chodí častěji nevhodně krmit

Chovatelé koní se shodují, že lidé během epidemie více chodí k výběhům s koňmi a nerespektují zákazové cedule, které říkají jasně: Nekrmte naše koně. Od jara tedy kvůli nedbalosti kolemjdoucích dochází k častějšímu úhynu zvířat.

reklama

Přehnaná lidská štědrost totiž u koňů může vést k závažným zdravotním problémům, nebo i úhynu. Například takové větší množství celeru spolehlivě zařídí, že zvíře lidskou štědrost nepřežije. Na ranči v Hlučíně na Opavsku skončilo vhození této zeleniny do výběhu tragicky.

K tématu

„Kobylka nám začala hrabat předními kopyty. Dávala nám najevo, že už z toho není žádné východisko. Museli jsme se rozhodnout prakticky během pár minut, co s jejím životem dál, protože operace jí nebyla doporučena. Nezbylo nic jiného než kobylku uspat. Umřela nám v náruči,“ říká k tragédii chovatelka koní.

Chytrému nech přečíst ceduli, hloupého...?

Ve stáji na okraji Prahy s přiliš aktivními kolemjdoucími bojují každý den. Kolem jejich výběhu totiž vede cyklostezka. A málokdo respektuje varovné cedule. „Máme tady ceduli s nápisem Nekrmte koně, jsou vlastně na všech ohradách. Bohužel, i když umí lidi číst, ignorují je. Pro nás pro majitele koní je to horší, protože oni je krmí a krmí vším, co mají,“ stěžuje si.

Co třeba taková houska s mákem? Pro koně rozhodně nic dobrého. Mimo zdravotní potíže tak totiž můžete třeba závodnímu koni ukončit kariéru. U koně jsou totiž mák nebo houska v krvi změřitelné a považují se za doping. Koně pak musí ze závodů vyřadit.

Zvíře je stále soukromý majetek. Pokud uhyne, protože mu někdo cizí hodí nevhodné krmení, může následovat trest. Když dojde k identifikaci člověka, který něčím nakrmil zvíře, jež kvůli tomu přišlo ke zdravotní újmě, je nasnadě dotyčného potrestat.

Pokud přece jen chcete koně nakrmit, zajděte přímo za jeho majitelem. Ten vám sám řekne, co kůň může a nemůže.

K tématu

Další hlavní zprávy

360°

Prouza: Kvóty na potraviny chtějí agrobaroni. Západ plení náš trh, kontruje Fiala

Prouza: Kvóty na potraviny chtějí agrobaroni. Západ plení náš trh, kontruje Fiala

„Čeští agrobaroni nedokáží vyrábět tak efektivně jako zahraniční konkurence, a proto požadují kvóty na potraviny,“ soudí prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza, který diskutoval v pořadu 360° Pavlíny Wolfové s poslancem Radimem Fialou (SPD). Ten předložil pozměňovací návrh o povinných kvótách na české potraviny Sněmovně a ta ho i přes výhrady opozice schválila. Návrh tak putuje do Senátu.

reklama
reklama
Bitka a pěsti ve Sněmovně. Poslanci se porvali kvůli rouškám

Sněmovna

Domácí zpravodajství

Praha má problém: Soud zrušil kolaudaci velké části tunelu Blanka
Mladík strčil kolegovi fixu do konečníku a mlátil ho přes penis. Odpyká si pět let
Další články
reklama
reklama