Kolem Země se prohnal další obří asteroid. Měl v průměru až 300 metrů a Zemi minul ve vzdálenosti jen čtyřikrát větší, než se pohybuje Měsíc. Asteroid 2021 NY1 byl nejblíže Zemi ve středu a v pohotovosti kvůli němu byla i americká NASA.
S příchodem podzimní rovnodennosti informovala americká NASA, že kolem Země proletí obří asteroid. Vědci jej pojmenovali 2021 NY1, přičemž jeho přesnou velikostí si nejsou jistí. Jeho průměr odhadují na 130 a 300 metrů. Může tak dosahovat podobné velikosti jako tři sochy Svobody.
NASA byla kvůli asteroidu v pohotovosti, ale její představitelé již předem avizovali, že Zemi s největší pravděpodobností nic nehrozí. Asteroid totiž kolem zeměkoule proletěl zhruba ve vzdálenosti 1,5 milionu kilometrů. Volně se pohybující kus horniny letí vesmírem rychlostí přibližně 33 800 km/h, což je zhruba 27krát rychleji než zvuk.
Život mimo Zemi je pravděpodobnější, než se myslelo. Vědci učinili zásadní objev
Mimozemský život v naší galaxii je pravděpodobnější, než se dříve myslelo. Vědci totiž objevili uvnitř Mléčné dráhy množství molekul, na základě kterých mohou vzniknout podmínky k životu stejně, jako se tomu stalo na Zemi. O nové studii informuje web The New York Post.
I tak jde o mnohem bližší vzdálenost, než nedávno u jiného asteroidu. Během 11. září, tedy na výročí známých teroristických útoků v USA, se totiž kolem Země prohnal asteroid 2021 PT. Ten prolétl zhruba ve vzdálenosti 4,9 milionu kilometrů.
I když vědci z NASA charakterizovali nynější asteroid jako poměrně bezpečný pro Zemi, stále jej řadili do kategorie objektů, které budou v těsné blízkosti naší planety. Tam spadají všechny objekty, které jsou až 193 milionů kilometrů vzdáleny od Slunce, středobodu Mléčné dráhy.
Ani jeden ze jmenovaných asteroidů ale nebyl zemi tak blízko jako ten s označením 2020 QG. Ten totiž proletěl pouhých 2 950 kilometrů nad Indickým oceánem. A není tomu tak dávno. Tak blízko nad Zemí letěl 16. srpna loňského roku.