NASA plánuje vyslat balón o velikosti fotbalového hřiště na okraj stratosféry Země, přibližně do výšky 39 500 metrů. Ponese astrofyzikální stratosférický dalekohled, který by měl vědcům pomoci zjistit, jak se formují hvězdy.
Balón o velikosti fotbalového hřiště bude vypuštěn z Antarktidy v prosinci 2023 a stráví tři týdny ve stratosféře – části atmosféry, kde se nachází ozonová vrstva. Po nafouknutí bude široký 400 stop, tedy přibližně 121 metrů, a ponese zařízení ASTHROS – astrofyzikální stratosférický dalekohled pro pozorování vzdálených infračervených vlnových délek, které nelze lidským okem vidět, ale mohou ukázat hustotu a rychlost plynu v částech vesmíru, kde se tvoří hvězdy.
Balón se bude vznášet v nadmořské výšce asi 39 500 metrů. Vědecký tým bude moci ovládat dalekohled ze země a stahovat jeho data pro okamžitou analýzu. Studovat budou formování hvězd a proces nazývaný „hvězdná zpětná vazba“. Jde o to, že když explodují supernovy, vypuzují materiál zpět do vesmíru. Tyto výbuchy mohou buď formování hvězd zastavit, nebo naopak urychlit.
„Počítačové simulace evoluce galaxií stále nedokážou napodobit realitu, kterou vidíme ve vesmíru. Mapování, které uděláme s ASTHROS, nebylo nikdy provedeno a bude vzrušující vidět, jak získané informace pomáhají naše modely upřesnit,“ řekl Jorge Pineda, hlavní inženýr ASTHROS.