Sedmiletou dívku přímo v náručí jejího otce zastřelily myanmarské bezpečností složky v úterý ve městě Mandalaj. Dívka se stala nejmladší obětí protestů, které zemí zmítají od únorového vojenského převratu.
Sedmiletá dívka zemřela během vojenské zásahu přímo ve svém domě, uvedla advokátní skupina Asociace pomoci pro politické vězně (AAPP) a agentura Reuters. S odvoláním na příbuzné, tamní zpravodajský web Myanmar Now oznámil, že dívka jménem Khin Myo Chit byla zastřelena ve chvíli, když seděla na klíně svého otce poté, co bezpečnostní složky vtrhly do jejich domu.
Co se děje v Myanmaru? Držitelka Nobelovy ceny je pohřešovaná a Facebook zakázaný
Od pondělka se v médiích objevuje Myanmar (do roku 1989 známý jako Barma) v souvislosti s nelegálním vojenským převratem. Proběhly první malé demonstrace, zatýkání, armáda dokonce znemožnila přístup k Facebooku. Legální představitelé státu jsou zadržováni neznámo kde. Proč k puči došlo a co se v současné době v zemi děje?
Vojáci se otce nejprve zeptali, zda se v domě nachází všichni členové rodiny. Když jim řekl, že ano, nevěřili mu. Obvinili ho ze lži a začali na něj střílet. „Místo toho ale zasáhli sestru,“ uvedla starší sestra oběti pro Myanmar Now.
Smrt sedmileté dívky ukazuje, že tamní bezpečnostní složky cílí nejen na demonstranty na ulicích či odpůrce puče, ale i civilisty přímo v jejich domovech. Myanmarská armáda úmrtí dosud oficiálně nekomentovala, opakovaně však obhajuje reakci bezpečnostních sil, které údajně používají minimální sílu.
Podle AAPP bylo od začátku převratu zadrženo nejméně 2 812 lidí, z toho 488 studentů. Zemřelo neméně 275 lidí, ačkoli podle tamních aktivistů může být počet obětí daleko vyšší. Více než 20 z těchto úmrtí jsou děti.
Většinu dětí vojáci zabili u nich doma
„Jsme zděšeni, že právě děti se nadále stávají terčem těchto smrtelných útoků na pokojné protestující. Jejich smrt je obzvláště znepokojivá. Většinu z nich totiž usmrtily bezpečnostní složky doma, kde měly být naopak chráněny před nebezpečím,“ uvedla v úterý organizace Save the Children. „Skutečnost, že děti téměř denně umírají, ukazuje, že bezpečnostní síly zcela ignorují lidský život,“ dodala.
Armáda se v Myanmaru na začátku února chopila moci poté, co civilní vůdkyně země Do Aun Schan Su Ťij a její Národní liga pro demokracii (NLD) jasně opanovaly podzimní volby. Vedení armády výsledky označilo za zmanipulované a nechalo Su Ťij i řadu jejích stranických kolegů zatknout. Proti puči se staví tamní obyvatelé a zemí zmítají několik týdnů protesty. Ty se všemi silami snaží potlačit policie i vojáci. Média informují o střílení, násilných zmizeních a mučení politických vězňů.