K VĚCI, Blanka Říhová - 12.7. v 12:30
Covid bychom měli brát jako běžné respirační onemocnění, obavy jsou ale stále namístě. Podle imunoložky a vědkyně Blanky Říhové bychom totiž neměli podceňovat zejména následky koronaviru. Ochranu před virem v podobě očkování ve vysílání CNN Prima NEWS doporučila jen některým.
„Covid je onemocnění podobné chřipkám, ani tu ale nelze podceňovat, i ta nás může potrápit. Covid pak napadá řadu tkání, receptory,“ vysvětlila v pořadu K věci Říhová. Je ale podle ní dobrou zprávou, že nové varianty by měly méně napadat plíce.
Jak vzniká nová varianta koronaviru?
- Ve chvíli, kdy nakažená osoba infikuje dalšího člověka, vir se zkopíruje a přejde do těla nového hostitele.
- Tento duplikační proces se ale může pokazit, čímž dochází k mutacím. Kvůli takovým chybám může vir zaniknout, může se oslabit, ale také se může stát silnějším. Nové atributy patogenu jsou prakticky nahodilé.
- Pokud vir nasbírá více mutací a vlastnostmi se výrazně odliší od původního viru, vzniká nová varianta.
„Nové mutace mohou vznikat, ale nemyslím, že donekonečna. Prostor pro virus je omezen určitým počtem aminokyselin a nepodezřívala bych ho z výrazných horších průběhů. Musíme brát ale v úvahu, že lidé, kteří prodělají covid, ne třeba závažný, mohou mít po několika měsících problémy,“ varovala jasně.
Problémy se srdcem
Ty se podle ní mohou projevit i na srdečním svalu. Další odborníci také varují před covidovým syndromem, který má řadu projevů. Od únavy, bolestí hlavy i zhoršení zraku. „Možnost že se nakazíte je daleko vyšší, než byla loni,“ připouští vědkyně a dodává, že ona sama se však společnosti nestraní a „není večer, kdy by seděla doma“.
Očkování by doporučila pouze těm, které by nemoc mohla ohrozit na životě. „V zásadě by to měli být starší, odborníci říkají 60 a více let, já říkám 80 plus, když soudím podle sebe,“ sdělila imunoložka, která letos oslaví 80. narozeniny.
Zároveň by s vakcínou prý neměli otálet vážně nemocní. „Mladí by se zatím očkovali zbytečně. U všech bych ale doporučila zjistit si hladinu protilátek, tu snadno zjistí v laboratořích. To by mělo být rozhodující u každého,“ uvedla s tím, že i ona tento postup zvolí.
Lepší si počkat
Zároveň by ráda počkala na novou a „lepší“ vakcínu. „Pokud nebude, volila bych z toho, co je,“ dodala ve vysílání CNN Prima NEWS. Zároveň vysvětlila, že ten, kdo se nechal očkovat určitým typem vakcíny a ta „neodpovídala“, měl by se očkovat jiným typem vakcíny. Ta pak může imunitní odpověď vyvolat.
U dětí by pak očkování zvolila individuálně. „Jestli má dítě tendenci chytat chřipky, uvažovala bych o tom. Pokud je dítě skutečně zdravé, tak bych řekla, ať je venku a ať se připraví na život a podpoří imunitu,“ sdělila.