Covidová čísla rostou
Ačkoliv pandemie koronaviru ustoupila do pozadí, nezmizela. To dokazují i data ministerstva zdravotnictví, podle nichž nadále přibývá nakažených. Ani v letních měsících by proto lidé neměli zapomínat na sledování příznaků nemoci, které stejně jako samotný vir mutují. Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila jejich přehled.
V poslední době v České republice opět přibývá nakažených. Covid ani v letních měsících nezmizel, naopak. Podle dat ministerstva zdravotnictví v pondělí 11. července počet potvrzených případů od dubna přesáhl hranici dvou tisíc nakažených. V nemocnici se nyní nachází 300 pacientů s covidem, ve vážném stavu je však pouze sedm z nich.
S nárůstem počtu nakažených však stoupá i zájem o testování. Lidé se po dvou letech přísných restrikcí těší na dovolené, a tak si nechtějí koronavirem odpočinek zkazit. Mnozí proto začínají ve větší míře sledovat možné příznaky, které by jim napověděly, zda jsou covid pozitivní.
Základem je rozlišit příznaky covidu od chřipky nebo nachlazení. V letních měsících je běžné, že se lidé nachladí při výkyvech teplot, například při používání klimatizace v autě.
Nachlazení
Podle údajů zdravotních služeb a odborníků může běžné nachlazení způsobit:
- bolest v krku
- bolest hlavy a svalů
- kašel
- kýchání
- zvýšenou teplotu
- tlak v obličeji
- ztrátu chuti a čichu (vzácně)
Problém však tkví v tom, že jsou symptomy nachlazení a nákazy koronavirem značně podobné. Na začátku pandemie byla hlavním covidovým rysem ztráta chuti a čichu u pacienta. To se však s mutací nemoci mění. Z původní varianty se v Česku lékaři potýkají zejména s variantou omikron a jeho subvariantami. Jaké má příznaky?
Varianta omikron
Tato varianta s sebou přináší nové příznaky, které se od původního viru, který se do světa rozšířil z Wu-chanu, mnohdy liší. Mezi ty nejčastěji patří:
- bolest hlavy a dolní části zad
- bolest svalů
- únava
- kýchání
- bolest krku
- přetrvávající kašel
- noční pocení
Výše uvedené příznaky patří mezi nejčastější. Lidé, kteří omikron prodělali, však uvádějí další symptomy. Mezi ty se řadí:
- bolest kloubů
- zimnice
- horečka
- závratě
- zhoršené vidění / bolest očí
- zduřelé uzliny
- nechuť k jídlu
Stejně jako u původní varianty covidu může i u omikronu dojít ke ztrátě čichu. Více pacientů však podle informací britských webů hlásí takzvanou otupělost čichu neboli, že jim tento smysl nefunguje zcela obvykle. Po čase se jim čich (případně chuť) vrátí, u každého pacienta to však trvá rozdílnou dobu.
Pozor na neobvyklé příznaky
Covid – a konkrétně omikron – se může projevovat nezvyklými symptomy. Jedná se například o kožní problémy, konkrétně jde o:
- zbarvení kůže – bledá, šedá nebo modře zbarvená kůže
- kopřivka – kožní vyrážka, která se může projevovat v podobě vyvýšených hrbolků, je velmi svědivá
- vyrážka a horkost – projevuje se červenými skvrnami na pokožce a pocitem horkosti, mnohdy po celém těle, nejčastěji však na loktech či kolenou
- covidové prsty – záněty prstů, provází je bolestivá až svědivá vyrážka s puchýři a otoky
- popraskané rty
- suchá pokožka – zejména na hrudníků a krku
Pokud některý ze symptomů pociťujete nebo pozorujete na svém těle, zůstaňte doma a podstupte test na koronavirus. Omikron je navíc infekčnější než původní virus.