Skotští vědci pracují na novém nástroji umělé inteligence, kterým by mohli optici na svých pobočkách rozpoznávat první známky demence u pacientů, napsal web BBC. Ti by tak měli více času na zpomalení nástupu příznaků a zlepšení kvality života.
Experti z výzkumného týmu NeurEYE sídlícího na Edinburské univerzitě ve spolupráci s Glasgow Caledonian University nasbírali téměř milion očních skenů od optiků z celého Skotska, čímž vytvořili největší soubor těchto dat na světě, informovala Edinburská univerzita.
ČTĚTE TAKÉ: S hubnutím může pomoci voda s bublinkami, tvrdí vědci. Snižuje hladinu cukru v krvi
Nyní vědci hodlají využít umělé inteligence a strojového učení k analýze obrazových dat. Údaje jsou anonymní, takže nebudou moci identifikovat konkrétní pacienty, ale zároveň zahrnují dřívější anamnézy, čímž umožní vědcům najít vzorce, které by mohly naznačovat riziko vzniku demence. Optici by tak při rutinních testech zraku mohli nemoc odhalit dříve, než se projeví.
„Oko nám může říci mnohem více, než jsme si mysleli. V sítnici je celá řada informací a je biologickým barometrem zdraví našeho mozku. Něco tak jednoduchého, jako je fotografie sítnice, lze nyní využít k potenciálnímu předvídání změn v mozku v pozdějším věku,“ řekl pro BBC profesor klinické oftalmologie a spoluvedoucí projektu NeurEYE Baljean Dhillon.
Demence je souhrnné označení pro skupinu onemocnění, pro něž jsou typické změny v mozku spojené se ztrátou některých duševních funkcí jako myšlení, orientace či paměť, informuje Národní zdravotnický informační portál. Její nejčastější formou je Alzheimerova choroba, která představuje zhruba 66 procent všech případů. Celkově se odhaduje, že v Česku nějakou formou demence trpí asi 150 tisíc lidí.
Na Alzheimerovu chorobu zatím neexistuje žádný lék. Cílem léčby je co nejdéle u pacienta udržet schopnosti potřebné k životu a zmírnit poruchy chování a další příznaky. Včasná diagnóza může umožnit nasazení dřívější léčby, což vede ke zpomalení nástupu příznaků a zkvalitnění života.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Dáváte si skleničku před spaním? Nedělejte to, radí vědkyně a popisuje neblahé účinky alkoholu